زمستان سرد کسب‌وکار ۱۵ هزار واحد صنفی در بازار بروجرد

شهر ایما – گروه جامعه: گسترش فعالیت فروشگاه‌های سراسری، کسب‌وکارهای اینترنتی، کاهش قدرت خرید مردم و نبود سیاست‌های درست در شرایط بانک‌ها برای پرداخت تسهیلات رونق کسب‌وکار ازجمله عوامل رکود کسب‌وکار در بازار بروجرد است.

بازار آیت‌الله بروجردی که یکی از قدیمی‌ترین بازارهای غرب کشور محسوب می‌شود و مرکز مبادلات تجاری اصلی شهر بروجرد و تردد شهروندان برای تهیه مایحتاج خود از لباس و کفش گرفته تا انواع خوراکی‌هاست حالا با آمدن سرمای زمستان کسب‌وکارها در آن کساد شده و خبری از رونق و جنب‌وجوش قدیمی‌اش نیست.

کسادی کسب‌وکار در صنوف مختلف

کاسبان فقط برای دل‌خوشی کرکره مغازه‌ها را بالا می‌برند و سکوتی عمیق اوج ساعات کاری را در هزارتوی دالان‌های بازار قدیمی بروجرد در برگرفته است. حالا تنها مشتریان دائمی کاسبان در بازار بروجرد ممیزان مالیاتی و مأموران اخذ عوارض شهرداری هستند تا به هر بهانه‌ای از آن‌ها مطالبه هزینه‌هایی را کنند که در این بازار کساد کسب‌وکار دست کاسبان را از درآمدی همچون گذشته خالی بگذارند.

راسته طلافروشان و خیاطان و پارچه‌فروشان در بازار سنتی بروجرد دیگر تب‌وتاب گذشته و حضور دختر و پسرهای جوان برای خرید عروسی را ندارد. گاه تنها مشتریان مغازه‌ها افرادی هستند که از روی شاید بیکاری قیمتی می‌گیرند و از گرانی کالاها شکایت کرده و مغازه را ترک می‌کنند.

سرای حافظیه و گلشن نیز که از بازارهای قدیمی بروجرد هستند دیگر رونق گذشته را ندارد حتی در اوج ساعات کاری، آفتابی که به‌زحمت خود را از روزنه‌های بازار مسقف بروجرد به درون راهروها می‌تابد دیگر آزاردهنده شده است. دالان‌های قدیمی بازار دیگر شلوغی سابق را ندارد. بسیاری از مغازه‌داران بخشی از کارهای خود را برای جلوگیری از بیکاری فرزندانشان به آن‌ها سپرده‌اند تا با به‌روز کردن کسب‌وکار رونقی به خریدوفروش دهند اما بازهم خبری از مشتری نیست که نیست!

حاج مرتضی از قدیمی‌های راسته قلیان فروشان است. هنوز هم به ساخت صنایع‌دستی در این بازار کساد اشتغال دارد. به سراغش می‌روم، روی چهارپایه‌ای نشسته و درحالی‌که مشغول ساخت یک کتری قدیمی است، می‌گوید: بسیاری از  هم‌صنفان ما فقط برای دل‌خوشی هم که شده، کرکره‌ها را بالا می‌دهند و هرروز منتظرند که شاید، اتفاقی نو بیفتد و کسب‌وکار از وضعیت کنونی نجات یابد.

چکشی را در دست گرفته و باقدرت روی پیچ‌های دسته کتری می‌کوبد تا آن‌ها را درجایشان محکم کند و در همین حال می‌افزاید: دیگر حتی مردم، برای تفریح و تماشا هم کمتر به بازار می‌آیند و اگر هم می‌آیند از گرانی‌هایی که مسبب آن ما بازاری‌ها نیستیم گله و شکایت دارند.

کسادی بازار صنایع‌دستی بروجرد

کمی آن ‌طرف ‌تر مغازه سفال‌فروشی با انواع سفال‌های زیبا و سنتی و مدرن با نورپردازی خیره‌کننده و چیدمانی منظم نظرم را به خود جلب می‌کند، به این فکر می‌کنم که تلفیق هنرهای سنتی با دکوراسیون مدرن می‌تواند در جذب مشتری تأثیرگذار باشد. فروشنده این مغازه زیبا جوانی است که به گفته خودش مغازه پدری‌اش را با دریافت تسهیلات بانکی به این شکل و شمایل درآورده تا مشتری‌پسند باشد اما افسوس که خرید این روزها مثل سابق باشد.

بااینکه بازار صنایع‌دستی بروجرد مشتریان خاصی همچون گردشگران و مسافران دارد اما به نظر این روزها هم خبری از مسافر و گردشگر نیست و شهروندان این شهر هم تمایلی به خرید این ملزومات ندارند.

حاج ناصر فروزنده از قدیمی‌های بازار بروجرد است که در راسته پارچه‌فروشان سرای گلشن دکانی با انواع پارچه‌های رنگارنگ باقیمتی مناسب دارد. از او درباره وضع کاسبی‌اش می‌پرسم، بی‌درنگ می‌گوید: الهی شکر، روزیمان می‌رسد اما نه مثل گذشته. ازدواج‌ها کمتر از گذشته شده برای همین خرید پارچه برای لباس‌های عروسی و یا ملافه و روفرشی خیلی کمتر شده اما بااین‌حال آب‌باریکه‌ای مانده است هنوز.

گلایه‌های بازاریان بروجرد

وی می‌افزاید: سال‌ها قبل که رونق بر بازار حاکم بود، همه کسبه صبح زود کرکره مغازه خود را بالا می‌دادند و پیشخوان مغازه‌هایشان را مرتب می‌کردند و آماده یک روز پرجنب‌وجوش می‌شدند. آن روزها کسبه هر یک برای خود اعتباری داشتند، اما فضای بد کسب‌وکار سبب شده تا اعتماد هم از بازار رخت ببندد و چک‌های برگشتی، جای اعتبار را بگیرد.

این فروشنده بازار بروجرد بیان می‌کند: اکنون بسیاری از کسبه فقط برای گذراندن اوقات بیکاری خود و شاید کسب‌وکاری بسیار جزئی روز خود را با بالا دادن کرکره مغازه‌هایشان آغاز می‌کنند و بعدازظهر هم زودتر از هر زمان دیگری، به خانه می‌روند. بسیاری از اوضاع بد نالان هستند و منتظرند که سیاست‌هایی اعمال شود که نه‌تنها کاسبی رونق گیرد، بلکه از همه مهم‌تر، اعتبار به بازار برگردد.

البته ورود بی‌رویه کالاهای بی‌کیفیت وارداتی در کنار نبود هیچ‌گونه سیاستی در شرایط بانک‌ها برای پرداخت تسهیلات رونق کسب‌وکار از دیگر گلایه‌هایی است که این روزها می‌توان از زبان کاسب‌کاران بروجرد شنید.

دراین‌بین می‌توان به‌وضوح دریافت که بسیاری از مراجعه‌کنندگان به بازار شاید برای خرید برخی اقلام خوراکی و داروهای گیاهی به بازار می‌آیند و بسیاری از مایحتاج و ملزومات خود را از طریق فروشگاه‌های بزرگ زنجیره‌ای سطح شهر که حالا تعداد آن‌ها هم کم نیست تهیه‌کرده و دیگر احتیاجی به مراجعات مکرر به بازار اصلی بروجرد ندارند.

حالا دیگر حتی تبلیغات پرطمطراق برخی واحدهای صنفی در ارائه تخفیفات بالا نیز نمی‌تواند عاملی در جذب مشتری باشد ازبس‌که این تبلیغات برای جیب‌های پر از خالی شهروندان تکراری شده و بسیاری از مردم ترجیح می‌دهند فقط برای تهیه مایحتاج لازم زندگی‌شان در بازار پول خرج کنند.

بازار کساد بروجرد در کنار رونق فروشگاه‌های بزرگ و کسب‌وکارهای اینترنتی

رئیس اتاق اصناف بروجرد درباره علت کسادی بازار بروجرد به شهر ایما می‌گوید: راه‌اندازی فروشگاه‌های بزرگ که هیچ‌گونه دخالتی در کار آن‌ها نمی‌توانیم داشته باشیم یکی از عوامل کسادی کسب‌وکار فروشندگان خرد بروجرد است.

کاظم فروزان می‌افزاید: این فروشگاه‌ها با دریافت پروانه کسب از مراجع مرتبط از تهران به راه‌اندازی فروشگاه‌های زنجیره‌ای بانام  و عناوینی مشخص در سطح همه شهرهای کشور اقدام می‌کنند و به دلیل خرید عمده تخفیفات بالاتر از کف بازار به مشتریان ارائه می‌دهند که خود این کار سبب کسادی کسب‌وکار مغازه‌داران اطراف می‌شود.

وی بابیان اینکه هر شغلی به‌گونه‌ای ضعیف شده که سبب رکود بازار شده است، عنوان می‌کند: در صنف عکاسان نیز برخی ادارات برای کارهای اداری خود در همان اداره عکاس گذاشته‌اند که این امر هم سبب کسادی بازار عکاسان شده است.

این مسئول می‌گوید: راه‌اندازی فروشگاه‌های مجازی نیز از دیگر عوامل سردی بازار کسب‌وکار واقعی شده که پروانه فعالیت آن‌ها از اتحادیه کشوری صادر می‌شود و افراد به‌راحتی و با سفارش اینترنتی، کالای موردنظر خود را خریداری کرده و درب منزل تحویل می‌گیرند و دیگر نیازی به مراجعه به بازار ندارند که این فروشگاه‌ها در بروجرد نیز رو به گسترش است.

وی ضعف اقتصادی مردم و خرید از فروشگاه‌های سراسری را از دیگر عوامل کسادی بازار دانسته و می‌افزاید: کاسبان اگر پیش‌ازاین چیزی نمی‌فروختند لازم نبود عوارض دارایی را هم پرداخت کنند اما در حال حاضر دارایی ارزش‌افزوده خود را مطالبه می‌کند چه کاسبی رونق داشته باشد چه رونق نداشته باشد از سوی دیگر نیز عوارض مختلف شهرداری مزید بر علت کسادی کسب‌وکارها شده است.

رکود در ۱۵ هزار واحد صنفی بروجرد

فروزان با اشاره به کسادی بازار طلافروشان و صنف آهن‌فروشان بروجرد بیان می‌کند: ۱۵ هزار واحد صنفی در قالب ۴۳ اتحادیه در بروجرد فعالیت می‌کنند که اگر از هر صنف تنها چند واحد تعطیل شود آمار بیکاری این شهرستان را افزایش می‌دهند از سوی دیگر برخی صنوف نیز در حالت بیکاری و بلاتکلیفی به سر می‌برند.

وی رکود حاکم بر صنف آژانس‌های بروجرد را باروی کار آمدن آژانس‌های اینترنتی یادآور می‌شود و می‌گوید: این صنف دوهزارنفری در بروجرد نیز در حال بیکاری هستند.

با این اوصاف وقت آن رسیده مسئولان کشوری فکری به حال سیاست‌های کلان اقتصادی درمجموع کشور کنند تا رخوت و رکود حاکم بر بازارها سبب تعطیلی کسب‌وکارهای مختلف و درنتیجه افزایش بیکاری‌ها نشود.

انتهای پیام/

 

ارسال دیدگاه

*