بروجرد محیای میزبانی مسافران نوروزی می‌شود

شهر ایما – گروه فرهنگی: شهرستان بروجرد با دارا بودن طبیعتی زیبا و کم‌نظیر و بهره‌مندی از ۱۷۵ اثر تاریخی ثبتی و درمجموع ۴۰۰ اثر تاریخی شناسایی‌شده و ۴ منطقه نمونه گردشگری از زمره شهرهای مساعد گردشگری در غرب کشور است که سالانه به‌ویژه در ایام تعطیلات نوروز پذیرای مسافران و گردشگران بسیاری است.

همه‌ساله و در آستانه تعطیلات نوروزی شهرستان بروجرد به‌عنوان یکی از معابر گردشگری غرب کشور گذرگاه و یا توقفگاه مسافران عبوری از شمال و مرکز به مقصد جنوب کشور قرار می‌گیرد.

اما به دلیل نبود بسترهای مناسب اسکان و عدم معرفی جاذبه‌های تاریخی و طبیعی این شهرستان مسافران از این شهر به‌عنوان شهر عبوری خود استفاده می‌کنند و به‌این‌ترتیب مدت‌زمان کمتری را در این شهر توقف می‌کنند.

شهردار بروجرد یکی از دلایل عدم رغبت مسافران عبوری به حضور در این شهر را عدم ساماندهی ورودی‌های این شهر دانسته و می‌گوید: ساماندهی ورودی و خروجی‌های این شهر از موضوعاتی است که باید برای نوروز امسال مدنظر قرار گیرد. به این منظور کمیته‌ای تشکیل‌شده که حداکثر تا ۲۰ اسفندماه جاری عملیات بهسازی ورودی و خروجی‌های شهر بروجرد را انجام دهد.

زیباسازی مناطق گردشگری

امیر جاوید پور زیباسازی مناطق گردشگری این شهر همچون تپه چغا را از دیگر برنامه‌های شهرداری بروجرد تا پیش از آغاز ایام تعطیلات نوروزی عنوان کرده و می‌افزاید: استقرار نیروهای شهرداری در ورودی‌های شهر به‌منظور هدایت مسافران و توزیع نقشه و بسته‌های فرهنگی در میان آن‌ها نیز در تعطیلات نوروزی با همکاری اداره میراث فرهنگی انجام می‌شود.

وی با تأکید بر لزوم ارائه مطلوب خدمات رفاهی در بخش‌های مختلف عنوان می‌کند: این امور کمک می‌کند بروجرد به توقفگاه بهتری برای ماندگاری مسافران عبوری تبدیل شود که این امر تأثیر بسزایی در رونق کسب‌وکار در این شهر خواهد داشت.

شهردار بروجرد برگزاری برنامه جشن در شب‌های نوروز با حضور هنرمندان این شهرستان را از دیگر برنامه‌های در نظر گرفته‌شده در ایام نوروز برشمرده و می‌گوید: تعریف شعاری مناسب برای گردشگری بروجرد و تبلیغات و فضاسازی ظرفیت‌های گردشگری این شهر در شهرهای اطراف به ماندگاری نام بروجرد در اذهان عمومی کمک می‌کند.

رئیس شورای اسلامی شهر بروجرد بر لزوم انجام اقدامات بلندمدت و برنامه‌ریزی در طول سال تأکید کرده و می‌گوید: انجام این اقدامات در طول سال سبب رونق گردشگری و ماندگاری بیشتر مسافران در این شهر می‌شود.

محمدابراهیم بیاتی خواستار تهیه بروشورهای معرفی ظرفیت‌های گردشگری، اماکن تاریخی، مشاهیر بروجرد، هتل‌ها و اماکن اسکان مسافران توسط شهرداری و میراث فرهنگی شده و می‌افزاید: در صورت تأمین ۱۳۲۰ تن قیر وعده داده‌شده توسط وزارت راه و شهرسازی در ابتدا ورودی‌های شهر ساماندهی خواهد شد.

آماده‌سازی ۲۳۸ کلاس درس برای اسکان مسافران نوروزی

مدیر آموزش‌وپرورش بروجرد نیز از آماده‌سازی ۲۳۸ کلاس درس در قالب  ۳۰ باب مدرسه با امکانات گروه الف و ب در این شهرستان برای اسکان مسافران نوروزی خبر داده و می‌گوید: این کلاس‌های درس با انواع امکانات رفاهی شامل یخچال، تلویزیون، پتو، فرش و حمام تجهیز می‌شود و ۵۰ نیروی آموزش‌وپرورش این شهرستان نیز به‌صورت ۲۴ ساعته به مسافران خدمات‌رسانی می‌کنند.

شهاب روزبهانی می‌افزاید: در نوروز امسال آموزش‌وپرورش بروجرد بیشترین میهمانان نوروزی را در سطح شهر به تعداد ۱۲ هزار نفر اسکان داده است.

افزایش میزان سفر به بروجرد

رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری بروجرد با اشاره به نرخ سعودی میزان سفر به بروجرد در طی سال‌های گذشته می‌گوید: در طول این سال‌ها نرخ اسکان مسافر در این شهرستان افزایش‌یافته و این امر نشان می‌دهد شهر بروجرد در شهرهای بزرگ کشور به‌عنوان شهری مناسب برای اقامت و گذران تعطیلات نوروزی شناخته می‌شود.

حجت اله یارمحمدی با اشاره به آغاز اقدامات نظارتی بر واحدها و تأسیسات گردشگری این شهرستان از نیمه بهمن‌ماه جاری می‌افزاید: به این منظور بسته فرهنگی شامل نقشه شهر و شهرستان بروجرد، آدرس مراکز اقامتی و هتل‌ها، رستوران‌ها و ابنیه تاریخی و مختصری از زندگینامه مشاهیر شهر بروجرد در حال آماده‌سازی برای توزیع بین مسافران در ایام نوروز است.

وی بیان می‌کند: اقدامات لازم در راستای آماده‌سازی اماکن و ابنیه تاریخی در دست انجام است تا هیچ گردشگری در ایام نوروز با درب بسته مراکز تاریخی و موزه‌ها مواجهه نشود به این منظور هماهنگی‌ها لازم با متولیان بیت آیت‌الله‌العظمی بروجردی برای بازدید گردشگران در ساعاتی خاص و ارائه توضیحات به آن‌ها در دست انجام است.

این مسئول برپایی جایگاه‌هایی در ورودی‌های شهر برای معرفی آثار و ابنیه تاریخی شهر بروجرد، ساماندهی تابلوهای معرفی جاذبه‌های گردشگری این شهر، نمایش برخی اقلام تاریخی آماده‌شده در موزه خانه تاریخی افتخار الاسلام بروجردی، برپایی نمایشگاه صنایع‌دستی دریکی از میدان‌های ورودی شهر و برگزاری نمایش‌های نوروزی در اداره ارشاد اسلامی را از دیگر برنامه‌های در نظر گرفته‌شده برای نوروز امسال برشمرد.

وی نرخ ارائه خدمات اقامتی توسط هتل‌ها و مراکز اقامتی را بر عهده اتحادیه استانی دانسته و می‌گوید: امسال نرخ ارائه خدمات در مراکز اقامتی شهرستان بروجرد تغییری نخواهد داشت و نظارت‌های لازم بر ارائه خدمات در این مراکز انجام می‌شود.

یارمحمدی در رابطه با مراکز و تأسیسات گردشگری در روستای هدف گردشگری ونایی بروجرد نیز عنوان می‌کند: با توجه به اینکه این واحدها به  دلیل موضوعات و مشکلاتی که از قبل داشته‌اند هیچ‌یک موفق به دریافت مجوز نشده‌اند شورای همکاری بین آن‌ها شکل‌گرفته که با نظارت خود نرخ‌های خدمات ارائه داده‌شده را بر اساس نرخ همین خدمات در شهر تعین می‌کنند و به‌صورت کاملاً خودگردان اداره می‌شوند.

معرفی ظرفیت‌های گردشگری بروجرد به کشور

فرماندار بروجرد فرصت تعطیلات نوروزی و شروع مسافرت‌ها را فرصتی تکرار نشدنی دانسته که نیازمند برنامه‌ریزی برای معرفی جاذبه‌های گردشگری این شهر است. علی کورانی فر می‌گوید: ظرفیت‌ها و جاذبه‌های گردشگری شهر بروجرد حتی در استان لرستان نیز ناشناخته است و به‌درستی معرفی نشده بنابراین باید از تمامی فرصت‌های موجود برای معرفی این ظرفیت‌ها به سراسر کشور استفاده کرد.

وی با تأکید بر اینکه بروجرد باید از معبر گردشگری به مقصد گردشگری تبدیل شود، می‌افزاید: باید برنامه‌ریزی‌هایی انجام شود تا میزان ماندگاری مسافران در این شهر افزایش یابد که این اقدامات ابتدا باید از ورودی‌های شهر که معرف هر شهری است، آغاز شود بنابراین باید توجه بسیاری به میدان‌های ورودی آیت‌الله بروجردی و زائران کربلا شود.

فرماندار بروجرد با انتقاد از عدم ارائه بسته‌های فرهنگی متناسب با ظرفیت‌های این شهرستان در ایام تعطیلات نوروز عنوان می‌کند: باید اقدامات انجام‌شده در تراز ظرفیت‌ها و مردم این شهرستان باشد تا با برنامه‌های انجام‌شده مسافران نسبت به حضور در این شهر و بازدید از جاذبه‌های گردشگری آن رغبت یابند.

کورانی فر خواستار حضور دائمی کارشناسان میراث فرهنگی در ابنیه تاریخی بروجرد در هنگام حضور گردشگران به‌منظور ارائه توضیحات به آن‌ها شده و می‌افزاید: نباید هیچ دری در ایام نوروز به روی مسافران بسته باشد و بیت آیت‌الله‌العظمی بروجردی نیز باید در تمام‌روز پذیرای مسافران باشد و قفل بودن درب هیچ‌یک از ابنیه تاریخی پذیرفته نیست.

انتهای پیام/

 

ارسال دیدگاه

*