رؤیای تلخ بدن‌سازی با مکمل‌های غیرمجاز

شهر ایما – گروه ورزشی: استفاده روزافزون جوانان از مواد نیروزا و مکمل‌های غذایی غیرمجاز در باشگاه‌های بدن‌سازی سبب ترویج علنی این تجارت کثیف در استان و خطرات جسمانی جبران‌ناپذیر برای جوانان مصرف‌کننده شده است.

جوان هستند و جویای نام و در آرزوی داشتن بدنی خوش‌فرم و عضلاتی حجیم راهی باشگاه‌های بدن‌سازی می‌شوند تا در غفلت خود و خانواده‌هایشان نه‌تنها ورزشی سالم که آمیخته با داروهایی عجیب‌وغریب و با تبلیغاتی پرطمطراق انجام دهند.

متأسفانه این روزها بسیاری از جوانان برای خودنمایی و جلب‌توجه دیگران به باشگاه‌های بدن‌سازی و پرورش اندام مراجعه می‌کنند و در این باشگاه‌ها به مصرف داروها و مکمل‌های غذایی غیراستاندارد بدون توجه به عواقب وخیم آن روی می‌آورند.

فروش مکمل‌های غذایی و نیروزا تجارتی کثیف و پرسود

اینکه چطور و چگونه این پودرها و اشکال دارویی مواد نیروزا و مکمل‌های غذایی در باشگاه‌های بدن‌سازی و برخی واحدهای تجاری سطح شهرهای استان به‌صورت غیررسمی توزیع و فروخته می‌شود یک‌طرف ماجرا و بی‌اطلاعی و ناآگاهی جوانان از مضرات این مکمل‌ها و استفاده بی‌رویه از آن‌ها به دستور مربیان بدن‌سازی سوی دیگر ماجراست که سبب رواج بدن‌هایی با عضلاتی حجیم و مصنوعی در میان جوانان شده که هزار و یک آفت و درد را در آینده با خود به  دنبال خواهد داشت.

تجارت کثیف فروش مکمل‌های غذایی، آمپول، قرص و داروهای نیروزا در باشگاه‌های بدن‌سازی توسط مربیان بدن‌سازی که هیچ آگاهی و اطلاعی از جزئی‌ترین اصول پزشکی و ساختار تغذیه بدن ندارند و صرفاً به دنبال کسب درآمدهای بادآورده از این راه هستند آن‌چنان در باشگاه‌های ورزشی استان لرستان رواج یافته که به امری بدیهی و عادی بدل گشته است و حتی نهادهای مقابله‌کننده با این تخلفات نیز به دلیل تقاضای بالای مصرف‌کنندگان و ترغیب دروغین فروشندگان نمی‌توانند با این سودجویان برخورد مناسبی داشته باشند.

البته به‌جز باشگاه‌های ورزشی سروکله مواد نیروزا و پودرهای ترکیبی مکمل غذایی را می‌توان از برخی عطاری‌ها و واحدهای تجاری ویژه فروش این مواد در سطح شهر نیز یافت. در زیر پله پاساژ فلان و یا کنج کوچه‌ای در خیابان مرکزی شهر که به‌راحتی انواع مواد نیروزا قابل‌فروش و دسترسی هستند.

تضعیف عملکرد کبد و کلیه‌ها، انواع مشکلات گوارشی، بروز آکنه‌های پوستی، ایست قلبی و درنهایت مرگ عوارض استفاده از مکمل‌های غذایی و داروهای حجم  دهنده عضلانی در کوتاه‌مدت است که این روزها به‌وفور در باشگاه‌های بدن‌سازی توسط ورزشکاران مصرف می‌شود.

برای مشخص شدن بهتر مشکلات ناشی از مصرف این مواد به سراغ دکتر رضا سپهوند معاون غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی لرستان رفتیم تا در گفت‌وگویی از چندوچون ماجرای فروش این مواد در باشگاه‌ها و مضرات آن‌ها آگاه شویم.

قاچاق مکمل‌های غذایی و مواد نیروزا

وی دراین‌باره می‌گوید: در باشگاه‌های ورزشی به‌ویژه بدن‌سازی‌ها داروها و مکمل‌های رژیمی به خورد جوانانی داده می‌شود که برای ورزش به این اماکن می‌روند و عمده این مکمل‌ها خارجی هستند و همچون دیگر داروهای و فرآورده‌ای خوراکی خارجی از مبادی قاچاق به‌صورت غیرقانونی وارد کشور می‌شوند.

معاون غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی لرستان می‌افزاید: این داروها معمولاً شامل هورمون‌ها و حجم دهنده‌های عضلانی هستند که از اقلام غیرمجاز وارداتی به کشور وارد می‌شوند و پورها و مکمل‌هایی که توسط مربیان بدن‌سازی به ورزشکاران توصیه می‌شود از نوع غیرمجاز هستند که دارای یک برند معتبر بوده اما محتویات آن‌ها تقلبی است و ممکن است در داخل و یا خارج از کشور در کارگاه‌های غیرمجاز زیرزمینی تولید شوند.

وی تأکید می‌کند: افرادی که این مواد را می‌سازند هیچ‌گونه صلاحیتی برای این کار ندارند و از سویی کسانی که به‌عنوان مربی بدن‌سازی در باشگاه‌ها از روی مطالبی در کتاب‌ها و جزواتی که در اختیاردارند اقدام به توصیه ورزشکاران به استفاده از این داروها و مکمل‌ها می‌کنند فاقد هرگونه دانش و علم پزشکی و تغذیه هستند و بیشتر با اهداف سودجویانه این کار را انجام می‌دهند.

عوارض خطرناک  استفاده از مکمل‌های نیروزا

سپهوند به جوانانی که می‌خواهند ره صدساله را یک‌شبه طی کنند توصیه می‌کند پیش از به دام افتادن سودجویانی که به آن‌ها استفاده از این مواد را توصیه می‌کنند با یک پزشک و مشاور تغذیه مشورت کنند تا در صورت وجود هرگونه عوارضی ناشی از این مکمل‌های نیروزا از مصرف خودسرانه آن‌ها اجتناب کنند.

وی با برشمردن عوارض خطرناک  استفاده از این مکمل‌های نیروزا عنوان می‌کند: فرد مصرف‌کننده این مواد دچار عوارض بازگشت‌ناپذیری همچون عوارض گوارشی فراوان می‌شود که درنهایت تشدید این عوارض به‌ناچار باید در بیمارستان‌ها بستری شود که سال گذشته یکی از همین جوانان مصرف‌کننده این مکمل‌ها در استان حدود یک ماه در کما به سر می‌برد.

معاون غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی لرستان می‌افزاید: مصرف‌کنندگان این مواد عوارض بسیاری همچون اختلال در تولیدمثل در آینده متحمل می‌شوند چراکه این مواد به دلیل اینکه هورمون‌های جنسی مثل تستسترون در ساخت آن‌ها استفاده می‌شود در آینده می‌تواند تولیدمثل و باروری مصرف‌کننده را به خطر انداخته و آن‌ها را نابارور کند.

وی عمده مشتریان و مصرف کندگان این مکمل‌ها را قشر جوان می‌داند و بیان می‌کند: این جوانان هنگامی‌که سنشان بالا برود به افرادی مریض در جامعه تبدیل می‌شوند که جامعه باید هزینه درمان آن‌ها را بپردازد که بازگشت سلامت آن‌ها در بسیاری از موارد ناممکن می‌شود.

سپهوند البته توصیه‌ای هم  دارد برای جوانانی که در آرزوی عضلات حجیم و هیکلی بااندام ورزیده در دام این سود جویان می‌افتند و می‌گوید: با رژیم‌های درست غذایی و تمرینات مرتب ورزشی می‌توان به فرم دهی عضلات رسید اما این افراد عجله دارند و می‌خواهند خیلی زود به نتیجه برسند و توده عضلانی در آن‌ها سریع‌تر رشد کند که این کار برای سلامت آن‌ها بسیار مضر است.

وی در ادامه یادآور می‌شود: این افراد کورتون‌هایی مثل دگزامتازون خارجی مصرف می‌کنند که باعث جمع شدن آب در زیرپوست و نشان دادن بافت به‌صورت حجیم‌تر می‌شود. این کورتون‌ها سبب تضعیف سیستم ایمنی در مقابل عوامل بیماری‌زا و آسیب به غدد فوق کلیه می‌شود.

ممنوعیت فروش مواد نیروزا در باشگاه‌های ورزشی

معاون غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی لرستان تذکری هم به فروشندگان این مواد غیرمجاز می‌دهد و می‌افزاید: طبق برنامه وزارت بهداشت هیچ مرکزی جز داروخانه‌ها حق توزیع دارو و مکمل‌های رژیمی را ندارند و تمام داروها و مکمل‌های رژیمی و اموری که در بحث سلامت افراد مؤثر هستند باید از طریق داروخانه‌ها به فروش برسند و هیچ واحد صنفی و یا باشگاه ورزشی حق توزیع اقلام غیرمجاز دارویی و غذایی را ندارند.

وی تصریح می‌کند: علاوه بر باشگاه‌های بدن‌سازی که هرکدام قسمتی برای توزیع این مکمل‌های رژیمی و پودرها تعبیه کرده‌اند متأسفانه در برخی مغازه‌های تجاری سطح شهر این مکمل‌ها با اهداف سودجویانه و کسب درآمد به فروش می‌رسد و علاوه بر این برخی عطاری‌ها نیز بدون صلاحیت مبادرت به توزیع این اقلام دارویی غیرمجاز می‌کنند که خود به معضلاتی جدی در سطح شهرهای استان تبدیل‌شده است.

سپهوند ادامه می‌دهد: متأسفانه مردم به‌ویژه قشر جوان کمتر به سلامت خود اهمیت می‌دهند و به‌جای اینکه پیش از مصرف هرگونه ماده دارویی و غذایی ابتدا اقدام به دریافت اطلاعاتی از آن دارو کنند اقدام به مصرف خودسرانه این مواد به توصیه افرادی نابلد می‌کنند که عوارض جبران‌ناپذیری برای سلامت آن‌ها به و جود می‌آورد.

وی بار دیگر تصریح می‌کند که هیچ‌یک از این مواد نیروزا و حجم دهنده عضلانی مجوز توزیع و مصرف ندارند و علاوه بر این هیچ‌یک از باشگاه‌ها و واحدهای تجاری نیز برای توزیع این اقلام مجوزی ندارند و سازمان غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی لرستان خود مدعی این تخلفات آشکار و خواستار منع فعالیت و جمع‌آوری آن‌ها است.

عدم وجود برنامه‌ای جدی برای مقابله با این معضل

معاون غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی لرستان با اشاره به مهم‌ترین اقدامات انجام‌شده در راستای مقابله با فعالیت سودجویان در این عرصه بیان می‌کند: سال گذشته فعالیتی به‌صورت مشترک با پلیس اماکن نیروی انتظامی و با دستور دادستان انجام شد که تعدادی از این باشگاه‌ها و واحدهای تجاری عرضه این مواد پلمپ شدند اما هم‌اینک این مراکز به‌صورت غیررسمی فعالیت می‌کنند و برنامه جدی برای مقابله و جمع‌آوری با این تخلفات در ستان لرستان وجود ندارد.

وی خواستار اطلاع‌رسانی و آگاهی بخشی رسانه‌ها به خانواده‌ها در مورد خطرات مصرف این مواد شد تا با آگاهی بخشی به جامعه درخواست عرضه این مواد و خرید آن‌ها کاهش یابد و سودجویان بازاری برای عرضه این مواد نداشته باشند.

انتهای پیام/

ارسال دیدگاه

*