از دوران طلایی صنعت بروجرد تا مشکلات واحدهای تولیدی

شهر ایما – گروه جامعه: شهرستان بروجرد با دارا بودن حدود یک‌سوم از صنایع کل استان لرستان از دیرباز به‌عنوان شهری صنعتی در غرب کشور به شمار می‌رفته که در سال‌های اخیر باوجود مشکلات داخلی و خارجی اندکی از گردونه رقابت صنایع جدید بازمانده و مشکلاتی برای این واحدها به  وجود آمده است.

محسن ناصری معاون صنعت اداره صنعت، معدن و تجارت بروجرد در گفت‌وگو با خبرنگار شهر ایما به تشریح مسائل و موضوعات مربوط به صنعت این شهرستان پرداخته است که در ادامه این گفت‌وگو را می‌خوانید.

از مجموع صنایع استان لرستان چه تعداد در شهرستان بروجرد فعالیت می‌کنند؟

شهرستان بروجرد همواره به‌عنوان قطب صنعتی استان لرستان مطرح بوده و ازنظر صنایع دارای بالاترین حجم تجمع صنعتی است و در حال حاضر حدود ۳۴ درصد صنعت استان در این شهرستان فعالیت می‌کنند که نسبت به سال‌های گذشته کاهش‌یافته و یکی از دلایل این کاهش پیشرفت صنایع استان و اعمال تمرکززدایی و توجه به دیگر شهرهای استان در استقرار صنایع مختلف بوده است.

درمجموع هم‌اینک ۵۴۰ واحد صنعتی فعال، راکد، و نیمه فعال در شهرستان بروجرد بر اساس پروانه‌های بهره‌برداری صادرشده وجود دارد.

چه تعداد از واحدهای صنعتی شهرستان بروجرد فعال، نیمه فعال و یا تعطیل هستند؟

به‌درستی نمی‌توان آمار دقیقی از این موضوع ارائه داد به دلیل اینکه برخی واحدهای تولیدی همچون خیار شور گیری‌ها اشتغال فصلی دارند و برخی دیگر از صنایع بنا به سفارش‌هایی که دریافت می‌کنند فعالیت دارند و بر این اساس آمار کارخانجات فعال و غیرفعال بروجرد متفاوت است.

قدیمی‌ترین صنعت بروجرد مربوط به چه صنایعی است؟

بروجرد از دیرباز شهری صنعتی بوده که عموماً تولیدات سنتی داشته و یکی از پایه‌های اقتصادی استان لرستان بوده و درزمینهٔ صنایع صابون‌سازی و تولید آجرهای فشاری دارای قدمتی بسیار است.

فعال‌ترین کارخانجات بروجرد در حال حاضر کدم‌اند؟

کارخانجات نساجی، داروسازی اکسیر، هارت پیچ، شرکت گوهر قوطی، زاگرس پوش، فولاد پاسارگاد نوید، صبا ظرف ازجمله واحدهای تولیدی فعال این شهرستان است.

درمجموع چه تعداد نیرو در صنایع شهرستان بروجرد مشغول به کار هستند؟

صنایع شهرستان بروجرد ظرفت اشتغال حدود ۹ هزار نفر را دارد که با توجه به عدم فعالیت برخی واحدها میزان اشتغال واحدهای فعال حدود ۴ تا ۵ هزار نفر هستند.

دوران طلایی صنایع بروجرد چه زمانی بوده است؟

دوران طلایی صنعت شهرستان بروجرد در بازه زمانی دهه ۷۰ تا ۸۰ بوده که به دلیل اینکه مشکلات اقتصادی در این بازه زمانی کمتر بوده و تهیه مواد اولیه ازنظر قیمت و دسترسی به سهولت انجام می‌شد و از سویی تقاضای مردم برای خرید کالاها بیشتر بود و رقابت درزمینهٔ انواع تولیدات بسیار کمتر از امروز بود، صنایع این شهرستان وضیعت رو به رشدی داشتند.

در حال حاضر محصولات متنوعی در شهرستان بروجرد توسط شرکت‌های تولیدی مختلف روانه بازار فروش می‌شود که  این امر در مجموعه کل کشور نیز شرایط رقابت را بسیار سخت کرده است و هریک از کارخانه‌ها که بتوانند ازنظر کیفیت و قیمت تولیدات خود رقابت بیشتری کنند در بازار ماندگار خواهند بود.

برای سرمایه‌گذاری که تمایل به سرمایه‌گذاری در بخش‌های مختلف تولیدی دارند چه خدمات مشاوره‌ای ارائه می‌شود؟

درزمینهٔ انجام فعالیت‌های تولیدی متقاضیان پیش از ورود به عرصه، مشاوره‌هایی را از سوی متخصصان دریافت می‌کنند. در این راستا یکی از شرکت‌های زیرمجموعه اداره صنعت، معدن و تجارت بروجرد خارج از این مجموعه به ارائه مشاوره‌هایی در این زمینه می‌پردازد.

اما در بخش اداری شهرستان بروجرد قسمتی که کار ارائه مشاوره به سرمایه‌گذار را انجام دهد، وجود ندارد. عموماً سرمایه‌گذار هنگامی‌که مراجعه می‌کند با توجه به اینکه در هر بخش یک کارشناس تعریف‌شده به آن بخش معرفی می‌شود و کارشناس موارد پایه و لازم را به سرمایه‌گذار تذکر می‌دهد.

اما در سازمان صنعت، معدن و تجارت استان لرستان واحدی به نام واحد سرمایه‌گذاری وجود دارد که در بخش مشاوره و تهیه طرح‌های سرمایه‌گذاری به متقاضیان فعالیت می‌کند اما اینکه خیلی تخصصی واحدی ویژه این کار وجود داشته باشد، نیست.

عمده‌ترین مشکلات صنایع شهرستان بروجرد در حال حاضر چیست؟

مشکلات متعددی پیش روی صنعت شهرستان بروجرد است. فارغ از مسائل اقتصادی فراگیر در کشور و مشکلات نقدینگی موجود که از مسائل مهم برای کارفرمایان است. ازجمله اینکه بسیاری از صنایع این شهرستان تکنولوژی ماشین‌آلات به‌روز را ندارند بنابراین توان رقابت در بازارهای امروز را ازدست‌داده‌اند. از سویی با توجه به تنوع محصولات، تولیدکنندگان باید به فکر تغییر در شکل و نحوه تولید محصول باشند که متأسفانه به دلیل اینکه تکنولوژی صنعتی در شهرستان بروجرد به علت عدم وجود نقدینگی به‌روز نمی‌شود مشکلاتی برای صنایع به  وجود آمده است.

از سویی برخی واحدهای صنعتی این شهرستان ازنظر مدیریتی مشکلاتی دارند و فقط سرمایه‌گذار در بخشی سرمایه‌گذاری کرده و بدون توجه به شیوه‌های مدیریتی شروع به کارکرده و در ادامه مشکلاتی را برای واحد خود به وجود آورده است.

خروجی جلسات ستاد تسهیل استان برای شهرستان بروجرد چه بوده است؟

کارخانجات نساجی بروجرد در سال‌های اخیر تسهیلاتی به‌عنوان رونق تولید دریافت کرده که همچون نوشدارویی کمکی مطلوب به این صنعت کرده ضمن اینکه مدیریت صحیح از وقوع مشکلات بیشتر در صنعت نساجی جلوگیری کرده است.

اما باید توجه داشت ستاد تسهیل متولی ارائه تسهیلات به صنایع نیست بلکه وظیفه رفع موانع و مشکلات تولید و تعارضات واحدهای صنعتی با سازمان‌ها و بانک‌ها را بر عهده دارد.

مشکلات صنایع کاشی شهرستان بروجرد که سبب ورشکستگی آن‌ها شده چیست؟

شرکت کاشی جم با مشکل کمبود نقدینگی مواجه شد و یکسری بدهی‌هایی که به سازمان‌ها وادارات داشت سبب تعطیلی این واحد شد و به دلیل همین نداشتن نقدینگی و اینکه مدیر شرکت مجاز به دریافت تسهیلات نبود این شرکت نتوانست تسهیلات موردنیاز خود را دریافت کند.

در شرکت سامان کاشی در حال حاضر کوره‌ها روشن است و هدف این است که این کارخانه قطعه‌قطعه نشود چراکه اگر قطعه‌ای از ماشین‌آلات این کارخانه خارج شود عملاً امکان بازگشت این کارخانه به خط تولید وجود ندارد و هیچ‌یک از کارکنان و کارگران این کارخانه حتی باوجود داشتن احکام قضایی راضی به از بین رفتن شالوده این شرکت نیستند و تمایل دارند این شرکت مجدداً راه‌اندازی شود.

امیدواریم در ستاد ملی تسهیل درزمینهٔ مدیریت شرکت و پرداخت تسهیلات مناسب راهکارهایی اندیشیده شود. مشکل سامان کاشی در درازمدت به وجود آمده و نیاز بود سال‌ها پیش جلوی این مشکلات گرفته می‌شد تا به اینجا نرسد اما توجه نشد و در حال حاضر با تعدیل بیشتر نیروهای این شرکت و افزوده شدن مشکلات آن نسبت به سال‌های گذشته امیدی کمی به بازگشت آن وجود دارد.

مدیران سامان کاشی اظهار می‌کنند ازنظر تأمین نقدینگی مشکل‌دارند و نیازمند حمایت مالی هستند که با توجه به اینکه مبلغ تسهیلات موردنیاز آن‌ها بالاست و از سویی بدهی‌های بانکی معوق دارند این درخواست آن‌ها در دست بررسی است و برخی مشکلات بانکی این کارخانه برطرف شده تا موضوع بدهی‌های بانکی این شرکت نادیده گرفته شود.

چه تعداد نیرو درگذشته و حال در سامان کاشی فعالیت می‌کنند؟

در حال حاضر حدود ۲۲ نیرو در سامان کاشی فعالیت می‌کنند و با توجه به بازنشستگی برخی نیروهای این شرکت حدود ۱۰۰ نیروی کار در بیرون از کارخانه وجود دارند که با راه‌اندازی خط تولید می‌توانند به کار خود بازگردند اما برای راه‌اندازی خط تولید نیاز به حدود ۳۲۰ کارگر وجود دارد که باید نیروهای جدیدی به کار گرفته شوند.

آیا عمدی در مشکلاتی که سبب تعطیلی صنایع کاشی شهرستان بروجرد شد وجود دارد؟

تعطیلی صنایع کاشی شهرستان بروجرد با توجه به اینکه از واحدهای مشهور و صاحب برند کشور ازنظر تنوع محصول و وجود بازارهای مناسب بوده‌اند، نمی‌تواند  تعامدی باشد. این کارخانه‌ها بازارهای صادراتی داشتند و درزمینهٔ فروش محصولات خود مشکلی نداشتند و از سویی با توجه به عدم ارتباط مدیریت دو شرکت نمی‌توان گفت تعطیلی این واحدها عمدی بوده باشد.

درزمینهٔ کارخانه کاشی جم با توجه به اینکه بدهی و معوقات بانکی ندارد در حال پیگیری برای بازگشت آن توسط مدیریت جدید به خط تولید هستند. البته حسن کار کاشی جم این بود که در زمان تعدیل نیرو با تمامی کارکنان خود تسویه کرد و مشکلات کارگری برای خود ایجاد نکرد.

انتهای پیام/

ارسال دیدگاه

*