هزار و یک وعده جدید روی میز آقای نماینده!

شهر ایما – گروه جامعه: نماینده مردم بروجرد در مجلس شورای اسلامی برای دومین بار در سال جاری میزبان خبرنگاران بروجردی بود تا با آن‌ها از هر دری سخن بگوید. در این نشست خبری که دوساعتی به طول انجامید ریزودرشت مسائل شهرستان بروجرد و سیاست خارجی مورد سؤال و جواب قرار گرفت تا خبرنگاران این بار قلم‌به‌دست اخبار تازه‌ای از بروجرد از زبان یکی از نمایندگانشان در مجلس مخابره نمایند.

علاءالدین بروجردی در ابتدا ترجیح داد خود به شرح پروژه‌های اساسی بروجرد بپردازد و ابتدا به سراغ سدها رفت و از اهمیت سد آبسرده و اینکه این سد تأمین آب شرب مردم و کشاورزی را بر عهده دارد گفت و اظهار داشت: مبلغ ۱۳ میلیارد تومان اضافه بر مبلغ مصوبه در بودجه ۹۶ به این اختصاص پیداکرده و در بودجه سال آینده نیز مبلغ ۱۴ میلیارد تومان اختصاص‌یافته البته به میزانی که دولت تخصیص بیشتری را عملیاتی کند سرعت اجرای پروژه نیز بیشتر می‌شود.

سد شهید بروجردی نیز که نگرانی حذف آن در بودجه وجود داشت با پیگیری‌های انجام‌شده با مجموعه وزارت نیرو از آن مرحله گذر کرد و با مبلغ ۵ میلیارد تومان مجدداً فعال شد و در حال حاضر نیز تلاش می‌شود عملیات اجرایی با سرعت قابل قبولی پیش رود.

وی پس‌ازاین به سراغ صنعت خودروسازی بروجرد رفت تا با یادآوری پیشینه‌ای از این صنعت خبر مونتاژ خودروی چینی شاسی‌بلند فوتون را بدهد که در صورت فعال شدن خط مونتاژ این خودرو ساعتی سه خودرو از این مدل خروجی آن خواهد بود.

ماهیندرای هند شرکت دیگری است که به گفته بروجردی طرف قرارداد این کارخانه خودروسازی است که زیرساخت‌های خط تولید این خودرو در حال آماده‌سازی است و قرار است با شرکت پروتون که آغاز کار این کارخانه با آن بود مجدداً وارد مذاکره شوند تا بتوانند این مدل خودرو را نیز وارد کنند.

پروژه کارخانه سیلیس که حالا مراحل ساخت فضاهای فیزیکی آن نیز در دست اقدام است از دیگر گزارشات وی بود و دراین‌باره توضیح داد: آماده‌سازی زیرساخت‌ها که شامل بخش‌های مختلف است در مراحل پایانی قرار دارد و پیش‌بینی می‌شود ظرف دو ماه آینده سازه‌های ساخته‌شده به پایان برسد.

رایزنی‌هایی با سرمایه‌گذاران ایتالیایی برای خرید و واردکردن ماشین‌آلات انجام‌شده تا فاز نخست با تکنولوژی مدرن و به‌روز بین‌المللی کار خود را آغاز کند؛ و در طراحی اولیه پیش‌بینی‌شده یک نیروگاه ۴۰۰ مگاواتی در سال بتواند به وجود آورد که در سطح ملی بسیار حائز اهمیت است.

طرح جامع منطقه ویژه اقتصادی بنا به گزارش نماینده بروجرد در مجلس هنوز به پایان نرسیده اما قرار است با آماده شدن فاز اول این طرح مجوز کار صادر شود تا با آغاز سال جدید شاهد آغاز عملیات اجرایی در منطقه ویژه اقتصادی باشیم و پس‌ازآن نیز ساخت فرودگاه که در درون این منطقه وجود دارد توسط مجموعه مدیریتی منطقه ویژه اقتصادی انجام می‌شود.

بروجردی از پیگیری‌های متعددی گفت که راه‌آهن بروجرد را از جدول پیوست بودجه به خود بودجه پیوست داده و بیان کرد: امیدواریم قرارگاه خاتم که این مسئولیت را برعهده‌گرفته بتواند با سرعت بیشتری این کار را انجام دهند و بعد از اتصال خط آهن دورود به بروجرد در فاز نخست، این خط باید به ملایر متصل شود و ازآنجا به خط بین‌المللی عراق و درنهایت به سوریه و مدیترانه متصل شود.

احداث نیروگاه‌های خورشیدی کوچک، عملکرد موفق داروسازی اکسیر و زاگرس پوش و تلاش برای انتقال زندان بروجرد از درون شهر به خارج از شهر از دیگر سرفصل‌های مورد تأکید نماینده مردم بروجرد در مجلس بود.

بروجردی حالا نگاهی هم به مسائل سیاست خارجی و تحولات اخیر سوریه و عراق و وضعیت یمن و بحرین انداخت تا در این ظرف زمانی گزارشی هم از مسئولیت خود در این زمینه ارائه دهد.

وی در بخش دیگری از صحبت‌های خود شنونده سؤالات خبرنگاران بود تا در پاسخ به سؤالی مبنی بر وضعیت اخیر تحصنات کارگری تأکید کند: راه‌حل مشکلات کارگری در بروجرد نه تحصن و نه دست از کار کشیدن و خاموش کردن موتورهای کارخانه‌هاست. این اتفاق دو سه سال پیش در سامان کاشی واقع شد و کارگران به‌جای اینکه به حل مشکلات آنجا کمک کنند و صبر و حوصله به خرج دهند از این روش‌ها استفاده کردند که متأسفانه منجر به بروز مشکلاتی در سامان کاشی شد.

وی تأکید کرد: اگر دولت کمک اساسی از طریق سیستم بانکی به سامان کاشی انجام ندهد مشکلات نه‌تنها ادامه می‌یابد بلکه وضعیت بدتر می‌شود. روشی که متأسفانه حکم قضائی برای آن صادرشده در به حراج گذاشتن کارخانه روشی کاملاً غیرمنطقی و ضد منافع مردم بروجرد است. این کار مسکنی بسیار خطرناک است و طبیعی است که باقیمتی بسیار نازل خریداری می‌شوند و در صورت جایگزینی نیازمند چندین برابر سرمایه است و درنهایت به کارگرانی که انتظار بازگشت به کار رادارند و راه‌اندازی مجدد این واحد ضرر می‌رساند.

بروجردی یکی از مسائل نگران‌کننده بروجرد را مسئله حقوق کارگران شهرداری بروجرد دانست که با توجه به بدهی بالای شهرداری به تأمین اجتماعی و اینکه بسیاری از بودجه‌های شهرداری را آن‌ها علناً بلوکه می‌کنند چالشی جدی وجود دارد که این روش هم روشی غیرمنطقی و ظالمانه است چراکه خود شهرداری هم چندین میلیارد تومان طلب از نهادهای دولتی دارد که توانایی وصول آن را ندارد و این معضل نیازمند الزامی قانونی در مجلس است تا موظف به نهادهای دولتی پرداخت مطالبات شهرداری‌ها باشند که در صورت تحقق آن بخش قابل‌توجهی از حقوق کارکنان شهرداری قابل پرداخت خواهد بود.

وی البته با اشاره به تعداد نیروهای شاغل در شهرداری بروجرد که حداقل دو برابر نیاز است آن را باری سنگین و از دلایل ادامه مشکلات دانست و افزود: شهردار منتخب قانونی نمایندگان مردم در شورای شهر است و همه باید به این انتخاب احترام بگذارند و به موفقیت وی کمک کنند. ممکن است باسلیقه برخی افراد هم‌خوانی نداشته باشد اما اگر این اتفاق بیفتد که هرکسی سلیقه‌اش منطق بر شورای اسلامی شهر نبود تقابل کند قطعاً به ضرر شهر است و معتقدیم باید تلاش کرد و آمادگی خود را برای کمک به شهردار در جهت حل مشکلات شهرداری اعلام کرده‌ایم.

نماینده مردم بروجرد در مجلس با اشاره به طولانی شدن زمان احداث پل رودکی (شهدای دانش‌آموز) عنوان کرد: اینکه ساخت یک پل چهار پنج سال به طول بینجامد نشان‌دهنده فشل بودن مجموعه مدیریت شهری است. درامد شهرداری‌ها به دلیل رکود اقتصادی و عدم ساخت‌وساز که محل اصلی درآمد آن‌هاست کاهش‌یافته است بنابراین بهترین راه برای اینکه بتوانیم این کاستی‌ها را برطرف کنیم استفاده از ظرفیت‌های ویژه است. قرارگاه خاتم به‌عنوان بزرگ‌ترین بنگاه اقتصادی کشور پذیرفت در بروجرد چندین پروژه را اجرا کند اما به دلیل عدم تصمیم‌گیری به هنگام و مخالفت شورای سابق این پروژه‌ها بلاتکلیف ماند.

وی از اینکه شورای شهر بروجرد در جذب سرمایه‌گذار و استفاده از آن‌ها دچار تردیدهای متعدد است انتقاد کرد و گفت: از پروژه هشت‌بهشت تا دیگر پروژه‌ها سال‌هاست در سیکلی باطل طی می‌شود که این آفت کار است. در جذب سرمایه‌گذار باید جرأت داشت، شهرداری‌ها درامد ندارند و تا زمانی که فرهنگ آزمایش‌شده جهانی در جذب سرمایه‌گذار را به کار نگیریم موفق نخواهیم بود.

بروجردی از افتتاح بیمارستان آیت‌الله بروجردی در فروردین‌ماه آینده با حضور وزیر بهداشت و درمان خبر داد و گفت: دستگاه‌های مختلف نصب‌شده و کمبود پزشک هم در حال تکمیل است و از مرحله ساخت و تجهیز عبور کرده و در آستانه افتتاح قرار دارد.

وی بابیان اینکه انتظار مردم در مجموعه مدیریت‌های شهری عملاً برآورده نشده است، تصریح کرد: مردم علاقه‌مند هستند مدیران اصلی شهر از میان فرزندان و نخبگان بروجردی باشند که در این زمینه دچار کاستی‌هایی هستیم و باید بیشتر از ظرفیت توانمند مدیران بروجردی استفاده شود. با توجه به اینکه بروجرد ۲۰ درصد جمعیت استان را دارد فرض بر این است به همین میزان از مدیریت استان را بروجردی‌ها در اختیار داشته باشند اما این میزان دو درصد هم نیست و این ظلمی آشکار در حق مردم بروجرد است.

استاندار جدید هم معتقد به این مسئله است تا از مدیران توانمند بومی استفاده شود. به دلیل این درخواست مردم نمایندگان نیز نسبت به تعین این مدیران حساس‌اند و اگر حساسیت به خرج ندهند وضعیت ازآنچه هست به‌مراتب بدتر خواهد شد. معتقد به یک نگاه مطلق در این رابطه نیستیم اما به معنی اکثریت قاطع هست و باید این اتفاق واقع شود.

نماینده مردم بروجرد در مجلس در پاسخ به سؤالی مبنی بر تحریم‌های ورزشی در عرصه بین‌المللی اظهار کرد: مشروعیتی برای رژیم اشغالگر قدس قائل نیستیم و طبیعتاً هیچ‌گونه ارتباط سیاسی، اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی را با این رژیم قبول نداریم. ورزش جزء کوچکی از مجموعه ارتباطات قطع‌شده جمهوری اسلامی ایران با رژیم صهیونیستی بعد از پیروزی انقلاب اسلامی است و این مسئله‌ای افتخارآمیز برای مجموعه ورزشکاران کشور است که محکم بر این سیاست نظام در عدم به رسمیت شناختن رژیم صهیونیستی می‌ایستند و به این ایستادگی افتخار می‌کنند.

وی وجود تبعیض‌ها باوجود ظرفیت‌های فراوان در بروجرد را از نقاط موردبحث خود با مرکز استان دانست که پیشنهاد توزیع بودجه از مرکز کشور به فرمانداری‌های ویژه را ارائه داد.

الهام شاهدپور

انتهای پیام/

 

 

ارسال دیدگاه

*