دکتر سلام؛ مطالبات درمانی که سر گلایه‌ها را باز کرد

شهر ایما – سرویس خبر: کامران سبزیان رئیس شبکه بهداشت و درمان شهرستان بروجرد برای نخستین بار در زمان تصدی کوتاه خود در شبکه بهداشت و درمان این شهرستان میزبان جمعی از خبرنگاران و اصحاب رسانه این شهرستان بود تا در نشستی صمیمی از نزدیک به چالش‌های بهداشتی و درمانی شهروندان پاسخگویی کند.

این نشست صمیمی که البته پر از گلایه‌های خبرنگاران از سیستم بهداشت و درمان بروجرد بود دوساعتی به طول انجامید تا خبرنگاران به نمایندگی از شهروندان این شهرستان گلایه‌های خود را به رئیس شبکه بهداشت و درمان منتقل نمایند.

در این نشست که معاونین و رؤسای مراکز بهداشتی و درمانی این شهرستان نیز حضور داشتند سبزیان به تشریح عملکرد این شبکه پرداخت و گفت: جمعیت شهرستان بروجرد بر اساس آخرین آمارها ۳۱۴ هزار و ۸۰۰ نفر است که از این تعداد ۱۵۵ هزار و ۶۱۱ نفر زن و ۱۵۹ هزار و ۱۹۳ نفر را مرد تشکیل داده است. از این جمعیت ۲۲۴ هزار و ۱۴ نفر ساکن شهر و ۹۰ هزار و ۶۸۸ نفر نیز ساکن روستاها هستند. همچنین جمعیت شهر اشترینان نیز ۵۶۱۰ نفر در قالب حدود ۱۵ هزار و ۷۶۰ خانوار است.

وی درباره پوشش شبکه‌های بهداشت و درمان نیز افزود: در شهرستان بروجرد ۱۱ پایگاه سلامت شهری و ۱۸ پایگاه سلامت روستایی وجود دارد که از این تعداد چهار مرکز شهری و روستایی است. همچنین ۸۳ خانه بهداشت، سه بیمارستان  دولتی چمران، امام خمینی(ره) و آیت‌الله بروجردی در این شهرستان خدمات بهداشتی و درمانی ارائه می‌دهند.

رئیس شبکه بهداشت و درمان بروجرد بیان کرد: در دیگر بخش‌های درمانی بیمارستان کوثر با ۳۰ تخت و درمانگاه آیت‌الله بروجردی تأمین اجتماعی، درمانگاه فرهنگیان و دو درمانگاه امام سجاد(ع) و اعتماد سپاه پاسداران و دو مرکز جراحی محدود بهبود و امیرالمؤمنین(ع) به مراجعین خدمات درمانی ارائه می‌دهند.

سبزیان همچنین تعداد پزشکان عمومی را  ۲۰۰ پزشک، متخصصان را ۱۸۰، ۵۵ دندان‌پزشک عمومی و متخصص دندانپزشکی اعلام کرد.

وی به تدوین برنامه‌های نوروزی شبکه بهداشت و درمان بروجرد پرداخت و گفت: شهرستان بروجرد دومین شهر بزرگ استان لرستان دارای موقعیتی ممتاز در غرب کشور ازنظر جذب توریست است و با توجه به قرارگیری در مسیر ترانزیت شمال و مرکز کشور به جنوب نیازمند تمهیداتی خاص برای پذیرایی از میهمانان نوروزی است.

رئیس شبکه بهداشت و درمان بروجرد با اشاره به آغاز فعالیت‌های واحد بهداشت و درمان این شهرستان از ۱۵ اسفندماه تا ۱۳ فروردین‌ماه افزود: این فعالیت‌ها شامل گشت زنی و نظارت بر واحدهای عرضه مواد غذایی، نمونه‌گیری از آب شرب مصرفی، بازرسی از اماکن اسکان مسافران و ارائه خدمات درمانی توسط اورژانس بیمارستان‌های امام، چمران و آیت‌الله بروجردی است.

وی میانگین حضور اورژانس بروجرد درصحنه را نزدیک به استانداردهای جهانی  دانست و تصریح کرد: اورژانس بیمارستان امام تنها یک اورژانس داخلی است که با توجه به جمعیت این شهرستان نمی‌تواند پاسخگوی نیاز مراجعین باشد به همین دلیل اورژانس بیمارستان آیت‌الله بروجردی راه‌اندازی شده و با توجه به اینکه بیمارستان‌های این شهرستان غیر آموزشی است دستیار پزشکان متخصص در بیمارستان‌ها حضور ندارند و همه مراجعین را پزشکان عمومی ویزیت می‌کنند.

سبزیان رفع مشکل کمبود نیروی انسانی در سیستم درمانی این شهرستان را درگرو راه‌اندازی دانشکده علوم پزشکی و پیش از آن آماده‌سازی زیرساخت‌های لازم برای این کار دانست و تأکید کرد: در صورت راه‌اندازی دانشگاه علوم پزشکی علاوه بر ایجاد ۵۰۰ شغل جدید و تربیت نیروهای درمانی موردنیاز بودجه و اعتبارات درمانی این شهرستان نیز مستقیماً از تهران دریافت می‌شود.

وی گفت: بیمارستان آیت‌الله بروجردی تنها بیمارستانی است که پتانسیل دریافت درجه‌یک را به لحاظ سازه دارد اما متأسفانه فقط به‌عنوان درمانی تعریف‌شده و آموزشی نیست که قرار است با الحاق اراضی اطراف این بیمارستان زمینه تبدیل‌شدن این بیمارستان به یک مرکز آموزشی فراهم شود.

رئیس شبکه بهداشت و درمان بروجرد توضیحی نیز درباره آخرین مراحل تجهیز و بهره‌برداری از بیمارستان آیت‌الله بروجردی داد و گفت: بیش از ۹۵ درصد این بیمارستان در حال حاضر تجهیز شده اما زمان دقیق بهره‌برداری از آن مشخص نیست چراکه نمی‌خواهیم به‌صورت صوری و ناقص از این بیمارستان بهره‌برداری کنیم.

وی با اشاره به آلودگی‌های زیست‌محیطی برخی مطب‌های پزشکی در این شهرستان در رهاسازی زباله‌های عفونی عنوان کرد: به‌رغم تذکرات فراوان برخی مطب‌های سطح شهر درزمینهٔ امحا زباله‌های عفونی تساهل می‌کنند که این کار خطری جبران‌ناپذیر بر سلامت شهروندان و محیط‌زیست دارد.

وی افزود: هم‌اینک در سه بیمارستان دولتی این شهرستان دستگاه‌های زباله‌سوز قرار دارد که از مطب‌ها خواسته‌شده زباله‌های عفونی خود را با رعایت شرایط انتقال برای بی‌خطر سازی به بیمارستان چمران تحویل دهند هرچند که بر اساس قانون بی‌خطرسازی زباله‌های این‌چنینی وظیفه تولیدکننده است.

سبزیان با اشاره به هشدارهای داده‌شده به متخلفین دراین‌باره، معرفی آن‌ها در صورت عدم  توجه به بی‌خطرسازی به مراجع قضایی و برخورد قانونی با آن‌ها را راهکار برخورد با این تخلف دانست چراکه به گفته او دستگاه بهداشت بر سر مسائل سلامت مردم باکسی مماشات نمی‌کند.

وی در بخش دیگری از صحبت‌های خود با اشاره به اینکه ایران ازنظر شاخص عصبانیت و ابتلا به افسردگی در رتبه‌های نخست دنیا قرار دارد، اظهار کرد: تنها راه برون‌رفت از این مشکلات صحبت کردن و تقویت مهارت‌های ارتباطی مؤثر در جامعه است که به این منظور کارگاه‌های متعددی برای مراقبین سلامت در بروجرد تشکیل‌شده است.

رئیس شبکه بهداشت و درمان بروجرد با پذیرش انتقادهای وارده به نحوه رسیدگی به بیماران و مراجعین در اورژانس بیمارستان امام عنوان کرد: در ۱۱ ماهه گذشته از امسال ۱۲۹ هزار نفر خدمات اورژانسی در بیمارستان امام دریافت کرده‌اند که این تعداد یک‌سوم جمعیت این شهرستان را تشکیل می‌دهند.

وی با اشاره به مطالبات و بدهی‌های شبکه بهداشت و درمان بروجرد گفت: شبکه بهداشت و درمان بروجرد حدود ۱۵ میلیارد تومان بدهی دارویی، به همین میزان بدهی مالی و ۲۰ تا ۳۰ میلیارد تومان بدهی به بازار دارد و از سویی بیش از ۱۱۰ میلیارد تومان طلب از بیمه‌ها دارد که در صورت وصول تراز مالی این نهاد را مثبت می‌کند.

سبزیان عامل اصلی مرگ‌ومیر در شهرستان بروجرد همچون دیگر نقاط کشور را سرطان‌ها، تصادفات و بیماری‌های قلبی عروقی دانست و افزود: هم‌اکنون از هر ۱۰۰ هزار نفر جمعیت دنیا ۱۶۶ نفر مبتلا به انواع سرطان‌ها هستند درحالی‌که این رقم در ایران ۱۰۱ نفر است.

وی همچنین یادآور شد که در شهرستان بروجرد موردی از ابتلا به آنفولانزای فوق حاد پرندگان مشاهده نشده بااین‌حال شهروندان نسبت به مصرف گوشت‌های پرندگان و مرغ به‌صورت کبابی و تخم‌مرغ به‌صورت نیم‌پز و عسلی خودداری کنند و آن‌ها را پس از پخت کامل مصرف نمایند.

رئیس شبکه بهداشت و درمان بروجرد با تصریح بر نحوه رفتار نامناسب برخی پرستاران در مراکز بیمارستانی این شهرستان بیان کرد: برخورد نامناسب بخش پرستاری بیمارستان امام همواره از دغدغه‌های ما بوده و بارها از آن‌ها خواسته‌شده برخوردهای مناسبی با بیماران و مراجعین داشته باشند اما بخشی از این رفتارها ناشی از عصبانیت و رفتار نامناسب مراجعین است که دستگاه‌های فرهنگی ملزم به فرهنگ‌سازی در این بخش و ارتقا سلامت روان افراد هستند.

وی از انجام رایزنی‌هایی برای اخذ مجوز احداث بیمارستان خصوصی ۹۶ تختخوابی در این شهرستان با مشارکت دانشگاه آزاد اسلامی خبر داد و افزود: با استفاده از ظرفیت دانشگاه آزاد می‌توان نسبت به احداث بیمارستان‌های خصوصی و راه‌اندازی دوره‌های آموزشی پزشکی در دانشگاه آزاد اقدام کرد.

الهام شاهدپور

انتهای پیام/

ارسال دیدگاه

*