میهمانی یک‌روزه با گشت‌وگذار در کتابخانه‌های بروجرد

شهر ایما – سرویس خبر: داود پهلوان در گفت‌وگو با خبرنگار شهر ایما گفت: هم‌زمان با چهاردهمین سال تأسیس نهاد کتابخانه‌های عمومی و بر اساس مصوبه اخیر شورای فرهنگی کشور طرح ملی کتابخانه گردی پنج‌شنبه ۱۷ اسفندماه برای نخستین بار در ۴۶۷ کتابخانه سراسر کشور اجرا می‌شود.

وی افزود: این برنامه در ۱۳ کتابخانه استان لرستان که شامل دو کتابخانه خرم‌آباد، دو کتابخانه شهید صارمی و علامه شهیدی بروجرد و دیگر شهرهای استان هرکدام یک کتابخانه برگزار می‌شود. در این طرح که کتابخانه علامه شهیدی به‌عنوان پایلوت اصلی اجرای آن در بروجرد در نظر گرفته‌شده است مسئولان این شهرستان در کنار شهروندان ساعت ۱۰ و ۳۰ دقیقه صبح با حضور در این کتابخانه از قسمت‌های مختلف و خدمات ارائه‌شده در آن بازدید می‌کنند و پس‌ازآن می‌توانند برای عضویت رایگان در کتابخانه‌ها ثبت‌نام نمایند.

رئیس نهاد کتابخانه‌های عمومی بروجرد بیان کرد: در کتابخانه علامه شهیدی بخش‌هایی همچون بخش تخصصی نابینایان وجود دارد که در غرب کشور بی‌نظیر است. همچنین بخش تخصصی کودکان این کتابخانه نیز در استان بی‌رقیب است و علاوه بر این مجموعه این کتابخانه ازلحاظ سازه و امکانات ارائه‌شده در آن در استان لرستان بی‌نظیر است.

پهلوان با اشاره به اهداف برگزاری این طرح از سوی نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور بیان کرد: افزایش آشنایی عموم مردم و مدیران اجرایی کشور با محیط کتابخانه‌های عمومی، اطلاع مردم و مسئولان از فعالیت‌ها و خدمات کتابخانه‌های عمومی و توجه دادن عموم مردم به کتابخانه به‌عنوان پایگاه اجتماعی و فرهنگی تأثیرگذار ازجمله اهداف برگزاری این طرح است.

به گفته وی در شیوه‌نامه اجرایی این طرح آمده است: کتابخانه مهم‌ترین نهادی است که به نیازهای فرهنگی، اجتماعی همه اقشار جامعه بدون در نظر گرفتن سن، جنس، مذهب، شغل، میزان تحصیلات و دیگر خصوصیات و توانایی‌های فردی پاسخ می‌دهد. با توجه به رسالت کتابخانه‌های عمومی در ارتقا سطح فرهنگ کتاب و کتاب‌خوانی، آموزش مادام‌العمر افراد جامعه، آگاهی بخشی، اطلاع‌رسانی، تعالی فرهنگی، مشاوره مناسب به اعضا و نیز به‌عنوان مهم‌ترین رکن ساختاری نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور تلاش برای بازشناسی این جایگاه به‌ویژه در میان نخبگان و مدیران و تصمیم سازان امری ضروری است.

انتهای پیام/

ارسال دیدگاه

*