معاون وزیر تجویز کرد؛ مُسکنی برای مَسکن مهر بروجرد!

شهر ایما – سرویس خبر: سایت مسکن مهر بروجرد با جمعیتی نزدیک به ۲۰ هزار نفر حالا برای خود شهری در ابعاد کوچک‌شده با همه کمبودها و محرومیت‌هایش که در کل استان زبانزد جلسات مسئولان شده است.

بااینکه بارها ساکنان این سایت برای مطالبات خود تجمعات پراکنده داشته‌اند و خواستار رسیدگی مسئولان به وضعیت این سایت شده‌اند اما ناتوانی مسئولان در رفع مشکلات ساکنان این سایت پای مسئولان کشوری را به بروجرد باز کرد تا اینکه معاون وزیر راه و شهرسازی این بار به دعوت عباس گودرزی نماینده مردم بروجرد در مجلس بازدیدی از این کلاف سردرگم داشته باشد.

هزار و یک مشکل مسکن نشینان مهر

معاون وزیر راه و شهرسازی پس از بازدید از سایت مسکن مهر بروجرد در جلسه‌ای با حضور مدیران کل استان و شهرستانی و مدیران عامل تعاونی‌های مسکن شنونده مشکلات این سایت بود. علی کورانی فر فرماندار بروجرد در این جلسه بابیان اینکه جمعیت ساکن در سایت مسکن مهر بروجرد حالا معادل یک شهر شده است، گفت: نبود خدمات رفاهی، عمومی، آموزشی، ورزشی، فرهنگی و مذهبی ازجمله مشکلات این سایت است که علاوه بر آن ضعف خدمات‌رسانی در آسفالت معابر و محوطه‌سازی در این بخش نیز بسیار مشهود است.

وی افزود: شهرداری بروجرد با توجه به وضعیت درآمدی خود تمکن مالی و توان ارائه خدمات به این بخش را ندارد و لازم است با همکاری وزارت راه و شهرسازی اعتباراتی ویژه برای این سایت در نظر گرفته شود. این سایت تنها یک واحد آموزشی دارد که در حال حاضر ۱۵۰۰ دانش‌آموز در آن مشغول به تحصیل هستند و نیازمند فضاهای درمانی همچون پایگاه‌های بهداشت و درمان است.

عباس گودرزی نماینده مردم بروجرد در مجلس شورای اسلامی که این جلسه به  دعوت وی تشکیل‌شده بود در سخنانی اظهار کرد: ساکنان مسکن مهر از مصادیق اقشار ضعیف و کم‌درآمد جامعه هستند. فارغ از اینکه کدام دولت این پروژه را اجرا کرده  امروز وظیفه حاکمیت است که مشکلات را مرتفع کند. این مشکلات و مسائل شایسته نظام جمهوری اسلامی نیست که بخشی از ولی‌نعمتان ما این‌گونه در رنج و مشقت روزگار سپری کنند.

وی با اشاره به خطراتی نظیر زلزله برای مسکن مهر افزود: این مردم مستحق مساعدت هستند و نباید این موضوع ختم به این جلسه شود و مجدانه تا حصول نتیجه باید پیگیری شود تا مردم ناامید نشوند.

نماینده مردم بروجرد در مجلس شورای اسلامی تأکید کرد: قطعاً این جلسه جلسه‌ای نمایشی نخواهد بود و امیدواریم در جلسه بعدی که در تهران برگزار می‌شود بتوانیم بخشی از مشکلات قابل‌رفع را مرتفع کنیم و از سویی بخشی از مشکلات را دستگاه قضایی باید ورود کند.

تکمیل محوطه‌سازی تا پایان اردیبهشت‌ماه

علی علیخانی مدیرکل راه و شهرسازی استان لرستان در این جلسه گفت: از ۶۳۸۶ واحد مسکن مهر بروجرد حدود ۶۰۶۶ واحد تکمیل و تحویل متقاضیان شده و تنها ۳۲۰ واحد باقیمانده که از این تعداد ۱۲۰ واحد به علت مشکلات تعاونی‌ها پرونده قضائی دارند، ۵۰ واحد بلاتکلیف و بدون متقاضی بود که اخیراً تحویل تعاونی مسکن پادگان مهندسی‌شده و در حال ساخت است و مشکلات حدود ۱۵۰ واحد نیز در حال رفع است.

وی بابیان اینکه بیش از ۸۵ درصد از عملیات معبرسازی و محوطه‌سازی در این سایت در حال انجام است که تلاش می‌شود تا پایان اردیبهشت‌ماه آینده به اتمام برسد، افزود: درزمینهٔ استانداردسازی آسانسورهای مسکن مهر نیز مدیران عامل تعاونی‌ها باید اسناد و مدارک خود را در اختیار سازمان استاندار قرار دهند تا آسانسورهای این پروژه رفع نقص شوند.

نواقص بحرانی در آسانسورهای مسکن مهر بروجرد

مرضیه قنبری مدیرکل استاندارد لرستان اما حرف‌های جالبی برای گفتن در این جلسه داشت ازجمله اینکه آسانسورهای مسکن مهر بروجرد نواقص بحرانی دارند و  این نواقص هنوز هم رفع نشده و تا زمانی که تائیدیه استاندار صادر نشود پایان کار واحدها صادر نمی‌شود.

وی افزود: در سال جاری تنها ۱۲ آسانسور این سایت در بروجرد توانسته‌اند تائیدیه استاندارد دریافت نمایند و این در حالی است که تنها ۲۳ درصد مجموع آسانسورهای مسکن مهر استان لرستان این تائیدیه را دریافت کرده‌اند.

عنایت شرفی رئیس اداره استاندارد بروجرد در تائید صحبت‌های مدیرکل خود گفت: اگر تنها صرف صدور گواهی‌نامه باشد و نیازی به تائیدیه ایمنی نباشد می‌توان  این مورد را صادر کرد اما آسانسورهای مسکن مهر بروجرد فقط مشکل ارتفاع ندارند بلکه نقایص بحرانی زیادی دارند که باید در ابتدا این ایرادات رفع شود و بعد برای سقف نیز راهکار ارائه شود.

محمد قاسمی مدیرعامل اتحادیه تعاونی‌های مسکن مهر بروجرد نیز در این جلسه تصریح کرد: بر اساس اساسنامه تعاونی‌های مسکن، پس از تحویل مسکن به متقاضی ارتباط بین تعاونی و عضو منقضی می‌شود بنابراین تعاونی تعهدی درباره مشکلات بعدی این مسکن ندارد.

۲۰ تا ۳۰ میلیون تومان هزینه اصلاح هر آسانسور

وی مشکل آسانسورهای مسکن مهر بروجرد را ارتفاع کوتاه و خارج از محدوده استاندارد سقف‌های موتورخانه دانست و گفت: تعاونی‌ها نمی‌توانند برای ترمیم و یا اصلاح موارد نقص در این ساختمان‌ها از اعضای خود پولی دریافت کنند از سویی اصلاح هر آسانسور ۲۰ تا ۳۰ میلیون تومان هزینه در بردارد که با توجه به اینکه ساکنان مسکن مهر اغلب از اقشار کم‌درآمد هستند تأمین این مبلغ برای آن‌ها دشوار است.

مدیرعامل اتحادیه تعاونی‌های مسکن مهر بروجرد یادآوری کرد که آسانسورهای ۱۷۶ بلوک مسکن مهر بروجرد استاندارد ندارد و از ۲۴۵ بلوک ۲۳۷ بلوک آسانسور نصب‌کرده‌اند که ۴۷ بلوک استاندار دریافت کرده و ۱۷۶ دستگاه نمی‌توانند به دلیل مشکلات ساختاری استاندارد دریافت کنند.

حالا نوبت به احمد اصغری مهرآبادی قائم‌مقام وزیر راه و شهرسازی در طرح مسکن مهر بود که پاسخگوی این مشکلات باشد. وی با ابراز تأسف از مشکلات مسکن مهر بروجرد گفت: متأسفیم که این مشکلات تاکنون حل‌نشده و باید مدیران هر دستگاه نواقص اعلام‌شده را رفع نماید.

قائم‌مقام وزیر راه و شهرسازی افزود: دولت تاکنون ۵۰۰ باب مدرسه، ۵۰۰ باب مسجد، مرکز درمانی و کلانتری از محل منابع داخلی خود در سایت‌های مسکن مهر کشور احداث کرده و یا در حال ساخت است اما متولی ساخت هریک از این خدمات دستگاهی است که در قانون پیش‌بینی‌شده است.

وی پیشنهاد تهاتر زمین برای ساخت مدرسه و خدمات عمومی دیگر را داد و بیان کرد: پیش‌بینی می‌شود ۲۵ هزار کلاس درس در قالب ۲۵۰۰ مدرسه در سایت‌های مسکن مهر کشور باید ساخته شود که وزارت راه و شهرسازی آمادگی مشارکت به میزان یک‌سوم هزینه‌ها برای ساخت مدارس را دارد و از سویی ۱۱ هزار میلیارد تومان اعتبار برای ساخت خدمات عمومی در مسکن‌های مهر کشور باید تأمین شود.

تشکیل جلسه برای رفع مشکلات!

مهرآبادی بیان کرد: ۴۷ هزار واحد مسکن مهر در سطح استان لرستان شروع شد که کمتر از یک درصد معادل حدود ۴۲۰ واحد در حال حاضر نیمه‌تمام است. در شهر بروجرد از حدود ۶۵۰۰ واحد تقریباً چیزی نمانده و مشکل این شهر آماده‌سازی و محوطه‌سازی زیرساخت‌هاست که بخش عمده‌ای انجام‌شده و تأکید شد بخش باقیمانده تا پایان اردیبهشت‌ماه انجام شود.

وی یادآور شد: عمده مشکل مسکن مهر بروجرد آسانسورهاست که بخش عمده‌ای از آن‌ها نصب‌شده اما با توجه به اجباری شدن تائیدیه آسانسور ایراداتی دارد که باید برطرف شود بنابراین کارگروهی تشکیل می‌شود تا ظرف یک هفته بلوک‌ها را بررسی کنند تا اگر آسانسوری قابل استاندارد است، استاندار دریافت نمایند و عیب و ایرادات را مشخص کنند تا تعین شود برای اصلاح این ایرادات چه میزان هزینه لازم است.

معاون  وزیر راه و شهرسازی ادامه داد: مشکل اساسی دیگر مشکل تعاونی توحید است که هیئت‌مدیره و مدیرعامل خوب عمل نکردند و درنهایت مسائل آن‌ها در دادگاه مطرح است و هیئت‌مدیره جدید معرفی‌شده‌اند و قرار است با کمک دستگاه قضائی تغییراتی صورت پذیرد  تا اسناد و مدارک از هیئت‌مدیره قدیم به جدید واگذار شود.

از حواشی قابل‌توجه جلسه امروز اجتماع تعدادی از ساکنان مسکن مهر بروجرد در مقابل فرمانداری برای بیان مشکلات خود به معاون وزیر راه و بازتاب گسترده  اعتراضات ساکنان این سایت در شبکه‌های مجازی بود.

الهام شاهدپور

انتهای پیام/

 

ارسال دیدگاه

*