کتابخانه‌های بروجرد معطل یک‌مشت پول!

شهر ایما – سرویس خبر: نهاد کتابخانه‌های بروجرد امروز میزبان مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان لرستان و یکی از نمایندگان بروجرد در مجلس بود تا از نزدیک گزارشی در رابطه با عملکرد این نهاد ارائه شود.

شهر بروجرد با دارا بودن ۱۳ کتابخانه نهادی، مشارکتی و آستان قدس رضوی درمجموع بالغ بر ۱۰ هزار عضو در کتابخانه‌ها دارد که نسبت به استاندارد آن درمجموع استان لرستان از وضعیت بهتری برخوردار است هرچند به استاندارد کشور ازلحاظ سرانه کتابخانه و مطالعه نرسیده است.

علی جهان‌آرا مدیرکل نهاد کتابخانه‌های عمومی استان در این بازدید با اشاره به فعالیت ۳۱ کتابخانه نهادی و ۱۸ کتابخانه مشارکتی در استان لرستان گفت: سرانه استاندارد عضویت در کتابخانه به ازای هر ۱۰۰ نفر ۳۵ نفر و در استان این میزان تا ۲ نفر است. سطح زیربنای استاندارد کتابخانه به ازای هر ۱۰۰ نفر ۸ متر و در لرستان این میزان یک مترمربع است. سرانه میزان کتاب به ازای هر ۱۰۰ نفر ۳۰ نسخه در لرستان ۳ نسخه است. سرانه استاندارد کتابخانه‌ها نیز به ازای هر ۳۵ هزار نفر یک کتابخانه است درحالی‌که این میزان در استان لرستان برای هر ۶۰ هزار نفر یک کتابخانه است.

مدیر کل نهاد کتابخانه‌های عمومی استان افزود: استان لرستان باید ۷۵ کتابخانه تا رسیدن به حد استاندار داشته باشد اما به دلیل کمبود اعتبار، کتابخانه‌هایی که در آستانه افتتاح قرار دارند متوقف‌شده‌اند و از سال ۸۷ تاکنون در این استان هیچ کتابخانه‌ای افتتاح نشده است.

وی با اشاره به فعالیت ۱۲۸ نیرو درمجموع کتابخانه‌های استان بیان کرد: در شهرستان بروجرد سه پروژه کتابخانه‌ای در دست احداث است که با بهره‌برداری از آن‌ها سرانه فضای مطالعه در این شهرستان افزایش می‌یابد.

جهان‌آرا با ارائه گزارشی از وضعیت کتابخانه‌های این شهر عنوان کرد: کتابخانه استاد آیتی با ۹۷ درصد پیشرفت فیزیکی نیازمند ۷۰۰ میلیون تومان اعتبار و کتابخانه شهید باهنر با ۸۵ درصد پیشرفت فیزیکی به ۳۰۰ میلیون تومان تا رسیدن به مرحله افتتاح نیاز دارد. علاوه بر این دو کتابخانه، یک کتابخانه روستایی در روستای دینارآباد این شهرستان تقریباً در مرحله تکمیل و بهره‌برداری قرار دارد.

وی با اشاره به ظرفیت‌های فرهنگی قوی شهرستان بروجرد، اظهار کرد: این شهرستان قابلیت تبدیل‌شدن به پایتخت کتاب استان و معرفی به‌عنوان پایلوت کتاب‌خوانی در استان را دارد که اقدامات اولیه برای این کار در دست انجام است.

مدیر کل نهاد کتابخانه‌های عمومی استان در ادامه از بدحسابی شهرداری‌های استان نسبت به پرداخت سهم نیم درصد کتابخانه‌ها انتقاد کرد و گفت: امسال تنها ۱۶۶ میلیون تومان از شهرداری‌های استان جذب‌شده که کفاف هزینه‌های جاری این نهاد را نیز نمی‌دهد و باید تدبیری اندیشیده شود تا شهرداری‌ها نسبت به پرداخت آن اهتمام ورزند.

علاءالدین بروجردی نماینده مردم بروجرد در مجلس نیز در این نشست با اشاره به ظرفیت‌های ماندگار فرهنگی این شهرستان نسبت به تجهیز و ارائه امکانات فرهنگی در حد مطلوب این شهرستان تأکید کرد.

انتهای پیام/

ارسال دیدگاه

*