حاشیه بی حاشیه؛ وحدت و هم‌افزایی نیاز بروجرد

شهر ایما – گروه جامعه: دومین شهردار منتخب شورای پنجم بروجرد پس از تائید و صدور حکمش از سوی وزارت کشور، از یازدهم بهمن‌ماه جاری عهده‌دار مسئولیت شهرداری این شهر شد تا برای نخستین بار نیرویی جوان سکان هدایت این نهاد خدماتی را به دست گیرد.

جاویدپور متولد شهر بروجرد است، کارشناسی خود را در رشته ادبیات و کارشناسی ارشد را در رشته علوم سیاسی دانشگاه تهران دریافت کرده و هم‌اینک دانشجوی دکترای علوم سیاسی در مسائل ایران است.

وی در بخش‌های مختلف شهرداری تهران ازجمله سازمان نوسازی شهر تهران و شهرداری‌های مناطق مختلف تهران فعالیت کرده و پیش از شهرداری بروجرد، رئیس امور اداری دفتر شهرداری و معاون منطقه ۲۱ شهرداری تهران را تجربه کرده است.

بر کلامش مسلط است و می‌داند از چه راهی پاسخ هر سؤالی را بدهد که نه سیخ بسوزد و نه کباب. تأکید دارد وارد مسائل حاشیه‌ای نمی‌شود و هر موقع که سؤالی حاشیه‌ای از وی می‌پرسیم با جوابی مرتبط اما زیرکانه حاشیه زدایی می‌کند.

جاویدپور را می‌توان در زمره مدیران جوانی قرارداد که لااقل بانفوذ کلامش مخاطب را قانع می‌کند و به او اطمینان می‌دهد که بر امور مسلط است. در ادامه گفت‌وگوی ما را با جوان‌ترین شهردار تاریخ بروجرد بخوانید.

از تائید حکم شما شروع کنیم. قبول دارید کمی طولانی شد؟

طبق قانون حکم شهرداران شهرهایی با جمعیت بیشتر از ۲۰۰ هزار نفر باید توسط وزیر کشور امضاء شود. حتی شهرهایی هم که حکم شهرداران آن‌ باید توسط استانداری امضا می‌شد در یک بازه زمانی دو تا سه‌ماهه به طول انجامید.

در بروجرد هم با توجه به عدم تائید شهردار قبلی این روال کمی طولانی‌تر به نظر رسید. از طرفی طبق قانون اگر نظر وزارت کشور در مورد شهردار معرفی‌شده منفی باشد باید ظرف ۱۰ روز اعلام شود که این امر اتفاق نیفتاد و نامه‌ای به شورا ارسال‌شده بود که خواستار ارائه بخشی از مدارک و سوابق من شده بود. در شرایطی ‌که روند تائید شهردار در بیشتر شهرهای کشور دو تا سه ماه زمان برد حاشیه‌ای ایجاد نشد اما حواشی در بروجرد کمی شدت یافت.  حال‌آنکه مدارک من ۱۱ آذرماه به وزارت کشور ارسال و ۱۱ بهمن‌ماه یعنی دقیقاً در مدت دو ماه حکم صادر شد. ازنظر من این روند عجیب نبود.

در رابطه با مدارک تحصیلی شما ایراداتی گرفته شد، بالاخره مدرک تحصیلی شما با احراز پست شهرداری تناسب دارد؟

قانون به‌صراحت چند رشته تحصیلی مرتبط با پست شهرداری را قید کرده که یکی از آن‌ها علوم سیاسی است. طبق قانون با لیسانس علوم سیاسی می‌توان شهردار بروجرد و با فوق‌لیسانس آن می‌توان شهردار کلان‌شهر شد. بنابراین با توجه به اینکه بروجرد رتبه ۱۰ شهرداری‌های کشور را دارد حتی با مدرک لیسانس علوم سیاسی هم می‌توان شهردار این شهر شد حال‌آنکه بنده فوق‌لیسانس این رشته رادارم. دوستانی که این مطلب را عنوان کردند در بهترین حالت می‌توان گفت قانون را مطالعه نکرده‌اند.

نیاز اصلی شهرداری بروجرد در شرایط فعلی برای پایان مناقشات سیاسی چیست؟

اگر بخواهیم شهری آباد و روبه‌جلو داشته باشیم حتماً باید از حاشیه‌ها پرهیز کنیم. هرچه  وحدت و هم‌افزایی بیشتر باشد برای این شهر اتفاقات بهتری رقم می‌خورد.

مشکلات بروجرد تلنبار شده و میراث گذشته است. امروز از شهری صحبت می‌کنیم که بدهی آن به تأمین اجتماعی در کشور به نسبت بی‌بدیل است. معوقات حقوقی و مشکلاتی درزمینهٔ اقدامات عمرانی وجود دارد و درصد کمی از اعتبارات شهرداری محقق می‌شود.

به نظر شما در چنین شهری با این حجم از مشکلات راهی به‌جز وحدت وجود دارد؟ البته این شرط لازم است اما شرط کافی نیست.

ریشه این مشکلات کجاست؟

حجم بدهی‌های بروجرد غیرقابل‌انکار و مشخص است. البته در یک مقطعی شهرداری‌ها وضع خوبی داشتند اما کم‌کم دچار افول شدند و هرکجا که سوء مدیریت وجود داشت این افول بیشتر شد.

سیستم کلی مدیریت هرکجا ضعیف‌تر بود سبب شد آن شهر بیشتر در مشکلات فرود رود. امروز بدهی شهرداری بروجرد به پیمانکاران، کارکنان، تأمین اجتماعی و عدم توانایی تأمین منابع در مسائل جاری برای همه عیان است.

به‌هرحال شما این مسئولیت را پذیرفته‌اید و مردم برای حل مشکلات از شما انتظار دارند.

بله. به همین دلیل هم روزی که قرار شد به شهرداری بروجرد بیایم به اعضای محترم شورا گفتم اگر هر ۹ نفر رأی می‌دهید بیایم و رأی دادند. چون می‌دانستم عبور از این بحران کار آسانی نیست و برای آبادانی شهر همه باید در کنار هم تلاش کنیم.

اولویت نخست شما چیست؟

وقتی‌که شهرداری نتوانسته وظایف ذاتی خود ازجمله پرداخت حقوق کارکنان را انجام دهد مجموعه دچار رخوت می‌شود. بر این اساس نخستین کار رسیدگی به حقوق کارکنان و معیشت آن‌هاست اما این دلیل نمی‌شود که بحث‌های عمران و به‌ویژه زیباسازی حوزه شهری عقب بماند و این اقدامات نیز به‌صورت جدی پیگیری می‌شود.شهرداری بروجرد در فضایی شایسته باید حرکت کند تا این امور را مردم در چند ماه آینده در خیابان‌ها و بلوارها و ورودی‌های شهر به‌وضوح مشاهده کنند. مردم بروجرد حتماً این تغییر و تحول جدی را در فضای بصری در بروجرد مشاهده می‌کنند و این امر پیش از نوروز آغاز می‌شود. درزمینهٔ خدمات شهری هم باید جدی وارد شد.

افق مدیریتی شهرداری را چگونه ارزیابی می‌کنید؟

باید مدیرانی انتخاب شوند که باانگیزه و علم کافی کارساز باشند. مبارزه با فساد اداری بسیار مهم است که باید در شهرداری جدی‌تر دنبال شود. مدیران شهرداری اگر انگیزه و توان داشته باشند می‌توانند در حوزه شهری تحول ایجاد کنند بنابراین هرکدام از مدیران طبق شاخصه‌ها و معیارها باید فعال و علمی برخورد کنند و برای کار خود وقت بگذارند.

به دنبال این هستیم که جوانان و مدیران توانمندی را که در لایه‌های میانی یا پایین شهرداری هستند کشف کرده و تلاش کنیم آن‌ها را به مدیریت شهری تزریق کنیم تا روحی جدید در کالبد شهر با این مدیریت جدید دمیده شود و البته این امر یک‌روزه محقق نمی‌شود.

امروز شهرداری بروجرد ۱۴۰۰ نیرو دارد، آیا از بین آن‌ها نمی‌توان مدیران خوبی را شناسایی کرد؟ بنابراین ضرورت دارد در ابتدا یک سیستم شناسایی و تشویق وجود داشته باشد تا اگر مدیری فعال است بداند که نگاه مدیریت شهری وی را می‌بیند و او را پیشرفت می‌دهد. این نگاه انگیزشی سبب می‌شود که جوانان و مدیران کارآمد یک‌روند روبه‌جلو را برای شهرداری بروجرد ترسیم کنند.

می‌توانید این نگاه را به‌سرعت نهادینه کنید؟

این روند نباید فرسایشی و یا عجولانه باشد بلکه باید با منطق و نگاه تخصصی و در جهت تأمین منافع مردم صورت پذیرد. نباید وارد نگاه‌های سیاسی و یا نفوذی شویم تا آنچه مصلحت مردم است اجرا شود. البته تغییر و تحول آنی در شهرداری مشکل‌ساز خواهد بود و از سویی روال کند نیز مانع پیشرفت امور می‌شود بنابراین باید طی روندی مناسب و بر اساس شایسته‌سالاری پیش رود.

دوقطبی فعلی شورا چه میزان در چیدمان مدیریتی شما در شهرداری تأثیرگذار خواهد بود؟

انتخاب افراد در مناصب مدیریتی مختلف بر اساس سفارش و یا عدم سفارش سبب انجام نادرست مسئولیت‌ها می‌شود. مدیران حتماً بر اساس شایسته‌سالاری انتخاب می‌شوند. در سیستم شهرداری مدیرانی هستند که باید حتماً شناسایی شوند چراکه اگر یک نفر احساس کند همیشه مدیر است انگیزه‌ای برای کار نخواهد داشت. به‌هیچ‌عنوان به موضوعات حاشیه‌ای ورود نمی‌کنم و خط قرمز ما کار و سلامت کاری است.

برای پرداخت بدهی تأمین اجتماعی چه برنامه‌ای دارید؟

افزایش هزینه‌های جاری شهرداری به دلیل عدم مدیریت رخ‌داده است. بدهی تأمین اجتماعی به دلیل تلنبار شدن، شامل جریمه‌شده و اگر این بدهی پرداخت نشود کارگران با مشکل استفاده از خدمات درمانی و بازنشستگی مواجه می‌شوند که در حال پیگیری برای گرفتن فرصت از تأمین اجتماعی و تقسیط این بدهی و بخشش جریمه‌ها از راه‌های قانونی هستیم.

با دیگر بدهی‌های شهرداری چه می‌کنید؟

بدهی شهرداری به‌صورت غیررسمی ۱۸۰ میلیارد تومان است که هنوز هم حسابرسی نشده و به‌درستی مشخص نیست! قرار است با تشکیل کارگروهی میزان دقیق این بدهی‌ها با حسابرسی مشخص شود. درزمینهٔ عوارض مختلف شهرداری باید ابتدا آن‌ها را از طریق آموزش کارکنان شناسایی و سپس محقق نماییم.

برنامه شما برای تعامل با نخبگان و استفاده از ظرفیت آن‌ها در مدیریت شهری چیست؟

در این زمینه حتماً از حضور نخبگان استفاده می‌شود  و نخستین جشنواره دایره خلاق به‌منظور استفاده از ظرفیت افکار نخبگان در شهر به‌زودی برگزار می‌شود. در همین راستا باید جلسه هم‌اندیشی با نخبگان فرهنگی علمی برای ایجاد هم‌افزایی بیشتر نیز برگزار شود. ایجاد شورای مشورتی محله به‌منظور استفاده از ظرفیت نخبگان از دیگر اقدامات پیش‌بینی‌شده در این زمینه است.

مدت‌هاست که خبر خوبی از بروجرد مخابره نمی‌شود. قبول دارید که تغییر این فضا در حوزه فعالیت شما کار سختی است؟

بله با این شرایط نیاز به فضایی وجود دارد که سرمایه‌گذار در بروجرد و در قالب پروژه‌های سرمایه‌گذاری وارد شود اگر نتوان فضایی را برای سرمایه‌گذار در مکانی امن و قابل‌اعتماد ایجاد کرد این شهر قابلیت پیشرفت ندارد. امروز شهرداری نهادی است که خود باید بتواند هزینه‌های خود را تأمین کند.

اگر این بستر فراهم نشود سرمایه‌گذار وارد بروجرد نمی‌شود. یکی از مطالبی که مردم بروجرد باید احساس کنند این است که بروجرد شهری زنده است این محقق نمی‌شود مگر با مشارکت مردم و همکاری  مردم و مدیران که در این مورد مکمل هم هستند.

هنگامی‌ شهرداری می‌تواند اقدامی جدی در زمینه‌های مختلف خدماتی انجام دهد که در مردم حس مشارکت و شادابی تزریق شود و  احساس کنند شهر زنده است. باز زنده سازی جداره‌های شهری و اماکن شهری و زیباسازی و نظافت شهری می‌تواند سبب ایجاد این نشاط و پویایی در شهر شود و نهایتاً سرمایه‌گذاران را جذب می‌کند.

در فضای رسانه‌ای کشور نیز بروجرد باید بانام زیبایی معرفی شود و این نیازمند تشکیل کارگروه رسانه است. باید بتوان در فضای ملی نیز بروجرد را به‌خوبی معرفی کرد.

انتهای پیام/

ارسال دیدگاه

*