هفت‌خوان مسئولیت؛ فرمانداری بروجرد یا استانداری خراسان رضوی!

شهر ایما – گروه جامعه: علی کورانی فر که حالا یک سال و نیم است نامش صدر اخبار این شهرستان قرارگرفته و بااینکه اهل کوهدشت است و بومی بروجرد نیست بر موضوعات این شهر تسلط خوبی یافته و همیشه با صبر و حوصله با رسانه‌ها تعامل داشته است.

کورانی فر را حالا بانام بروجرد می‌شناسند و او را از تأثیرگذاران در موضوعات این شهر می‌دانند. بااینکه فرمانداری بروجرد برایش گذر از هفت‌خان رستم بوده‌ اما از ادامه راه ناامید نیست و همچنان افق‌های روشنی پیش روی خود می‌بیند.

خوش‌مشرب است و توانسته نظر همه طیف‌ها و گروه‌های سیاسی را به خود جلب کند اما همچنان ترجیح می‌دهد بااحتیاط شیوه‌های مدیریتی خود را اعلام کند. میهمان تحریریه فرزانگان می‌شود تا به‌دور از سؤالات همیشگی گفت‌وگویی صمیمی با وی داشته باشیم. 

چرا هرکسی در بروجرد مدیر می‌شود باید با ملاحظات فراوان کار کند؟

به نظرم این امر جزو ذات مدیریت در کل کشور است و در این شرایط راهی نیست جز تعامل با دیگران و داشتن تدبیر و اقتدار به معنی اینکه هر چه تشخیص می‌دهد انجام دهد هرچند هزینه‌ای برایش داشته باشد. اما اینکه با همه شمشیر را از رو بکشد در کوتاه‌مدت نشدنی است.

برای مسائل شهر باید مدیریت اقتضائی حاکم باشد به این معنا که همه جوانب را ببیند و ناهمواری‌ها و موانع را تا جایی که می‌تواند رفع کند و بتواند کار را به‌صورت مستمر ادامه دهد که در بروجرد این مدل جواب می‌دهد.

چرا تغییر مدیریت در بروجرد باوجود ناکارآمدی برخی مدیران اتفاق نمی‌افتد؟

این را قبول ندارم چراکه آنچه اعتقاددارم و جزو برنامه‌هاست در حال انجام است. از سویی عزل و نصب سیکل و مراحلی دارد و عوامل متعددی در آن دخیل است.

از یک فرماندار چه انتظاری باید داشت؟

فرماندار اساساً وظیفه اجرایی ندارد تنها وظیفه نظارت بر فعالیت‌های دستگاه‌های اجرایی زیرمجموعه دولت به‌عنوان نماینده دولت را دارد. فرماندار باید در ابتدا در جهت اجرای برنامه‌های دولت و نیز تأمین منافع مردم در کوتاه‌مدت، میان‌مدت و درازمدت تلاش کند.

مثلاً درزمینهٔ اجرای کنسرت در این شهر تلقی بر این بود که این امر شدنی نیست اما بالاخره با پیگیری‌های انجام‌شده صورت گرفت. اگر همان روز اول اعلام می‌کردم اجرای کنسرت جزو برنامه‌های ماست امکان داشت اجرایی نشود. بنابراین خیلی از مشکلات را باید باتدبیر، تعامل، سعه‌صدر و گفت‌وگو حل کرد.

چرا برخی طیف‌های سیاسی با شما ارتباط و تعامل مناسبی ندارند؟

این‌گونه نیست؛ فرماندار در شهر خود باید مدیریت سیاسی کند نه اینکه کار سیاسی انجام دهد. بنابراین من نیز نباید یک‌طرف دعواهای سیاسی باشم، وظیفه سازمانی من این است که فعالیت‌های سیاسی را مدیریت کنم و حاشیه درست نکنم و وارد مناقشات و بگومگوها نشوم چراکه شأن فرماندار این نیست. بنابراین چه در اقلیت و چه در اکثریت قرار گیریم باید کار ماندگار انجام  دهیم.

ترکیب مدیران بروجرد را چقدر برای رسیدن به اهداف خود مناسب می‌دانید؟

من اگر بخواهم ازلحاظ همگامی با برنامه‌های دولت، توان شخص، شیوه‌های مدیریتی و انگیزه که مهم‌ترین رکن است و اعتقاد به برنامه‌های دولت داشتن برای مدیران بروجرد معدل بگیرم از مجموعه مدیریتی این شهرستان راضی نیستم و میزان رضایتم از ۵۰ درصد هم پایین‌تر است.

چه ملاحظاتی وجود دارد که مانع تغییرات مدیریتی در این شهرستان شده است؟

این بیماری واگیر است و کل کشور به آن مبتلا است اما بروجرد ملاحظات خاص خود را دارد؛ ملاحظات سیاسی و مناسبات حاکم و اثرگذار یک موضوع مهم است، ضمن اینکه بسیاری از افراد کار در سِمت مدیریت را نمی‌پذیرند و به دلیل ترسی که از مدیریت دارند ترجیح می‌دهند در اداره‌ای زیرمجموعه فعالیت کنند و حاضر به پذیرش کار مدیریت نیستند.

قبول دارید که ساخت پل رودکی مصداق بدقولی‌های مدیران شده است؟

پل رودکی به دلیل اینکه تبدیل به مطالبه مردم شده بود و نیز برای تسریع درروند کار از شهرداری به استانداری واگذار شد چراکه شهرداری با توان مالی فعلی و عیالواری که دارد، نمی‌تواند کار عمرانی انجام دهد بنابراین با شهرداری فسخ قرارداد شد و قرار شد از اعتبارات مازاد بر سهمیه شهرستان برای ساخت این پل استفاده شود و علاوه بر سهم بروجرد از اعتبارات استانی رقمی مازاد برای اجرای این پل اضافه می‌شود که سهم استانداری برای اجرای این پل حدود هشت میلیارد تومان است.

استانداری هشت میلیارد تومان برای تکمیل این پل ندارد؟

اعتبارات عمرانی تصویب‌شده بر اساس تحقق درامدهای دولت تخصیص می‌یابد و به‌اصطلاح پول نقد می‌شود. این تخصیص به‌ندرت به‌صورت کامل محقق می‌شود که در حال حاضر به دلیل شرایط مالی دولت هرچه تاکنون تخصیص اعلام می‌شود اسناد خزانه است که به تعبیری همان چک سررسید دار است.

برای پل رودکی اعتبارات از حالت قطره‌چکانی به‌صورت پول نقد به پیمانکار داده‌شده و تاکنون ۱۰۰ میلیون تومان تخصیص نقدی و نزدیک به سه میلیارد تومان نیز اسناد خزانه با سررسید کوتاه‌مدت دریافت کرده است.

علاوه بر اینکه این پروژه در زمره پروژه‌های اولویت‌دار و ویژه قرارگرفته که به هر قیمتی باید تمام شود. در زمان دو سالی که به استانداری واگذارشده از ۳۰ قطعه سازه فلزی حدود ۱۳ قطعه ساخته‌شده است.

به نظر می‌رسد با این اقداماتی که پیش می‌رود عرشه پل احتمالاً تابستان آینده نصب‌شده و تا ماه‌های پایانی سال ۹۷ این پل افتتاح می‌شود.

سال گذشته همه اعتبار این پل از سوی استانداری پرداخت شد و از حدود ۳ میلیارد و ۲۰۰ میلیون تومان اعتبار آن، ۸۰۰ میلیون تومان تخصیص یافت و امسال نیز۲ میلیارد تومان از اعتبارات شهرستانی و ۲٫۵ میلیارد تومان نیز از اعتبارات استانداری برای این پل در نظر گرفته‌شده که تاکنون میزان تخصیص آن ۳۳ درصد بوده است و تلاش می‌شود به ۱۰۰ درصد برسد.

انرژی و توان روز اولی که به بروجرد آمدید را امروز دارید؟

روز اولی که به بروجرد آمدم می‌دانستم کار سخت است اما نه با این وسعت و عمق! اما امروز احساس می‌کنم هر آنچه وظیفه‌ام بوده و به نفع مردم بوده انجام داده‌ام. کار در بروجرد بسیار سخت است و بین مدیران استانی معروف است که هرکسی که فرماندار بروجرد می‌شود می‌تواند استاندار خراسان رضوی باشد!

مأیوس نیستم و احساس می‌کنم اگر رسانه‌ها کمک کنند و وارد مسائل اجتماعی شوند می‌توان تغییر ایجاد کرد و باید همه در بروجرد روحیه امید و نشاط را تزریق کنند.

از رسانه‌ها چه انتظاری دارید؟

بزرگنمایی چه مثبت چه منفی پسندیده نیست و باید حد اعتدال را حفظ کرد و واقعیات را همان‌گونه که هست ببینیم و بگوییم. از نخبگان سیاسی و قلم‌به‌دستان در تعین مسیر و جهت‌دهی به مدیران انتظار بیشتری می‌رود. نخبگان باید خودجوش در این مسیر کار کنند.

قبول دارید خیلی درگیر مسائل روزانه شده‌اید؟

نه اما وقتم را زیاد می‌گیرد و این طبیعی است.

چرا جلسات فرمانداری خروجی خاصی ندارد؟

برخی جلسات از وظایف سازمانی ماست که باید برگزار شود. برخی جلسات نیز لازم است برگزار شود تا از عواقب آینده برخی مشکلات پیشگیری شود همچون جلسات ویژه کوچ عشایر یا جلسه تعین تکلیف اراضی موجود در محدوده شهر.

پیگیری‌هایتان برای تعین تکلیف زمین‌های تاکسیرانی به کجا رسید؟

۱۰ سال است این زمین‌ها به حال خود رهاشده است و می‌شد من نیز با بی‌توجهی از کنارش عبور کنم اما جلسات متعددی برای تعین تکلیف آنها برگزار شد.

با توجه به اینکه این اراضی منابع ملی هستند و در محدوده قانونی شهرها قرار می‌گیرند راه و شهرسازی موظف است آن‌ها را تحویل گرفته و مدیرت کند و منابع طبیعی حق ورود ندارد. در حال حاضر اختلاف بر سر این است که منابع طبیعی متولی نیست چون این اراضی در محدوده شهر است، از سویی راه و شهرسازی هم معتقد است در قبال انتقال اسناد مالکیت حاضر به مدیریت این اراضی است که باید از طرق ثبت استناد تعین حدود شود و درمجموع ۳۶۰۰ هکتار نقطه‌به‌نقطه مشخص شود.

هر دو دستگاه از پذیرفتن مسئولیت این اراضی به دلیل وجود مسئولیت اجتماعی می‌ترسند و هم‌اینک با هماهنگی راه و شهرسازی و وزارتخانه مربوطه قرار شده در گام نخست این اداره موقتاً ۱۱۲٫۵ هکتار از این اراضی را تحویل بگیرد و بعد به‌صورت مشترک منابع طبیعی و راه و شهرسازی نسبت به دریافت سند اقدام کنند تا سند به نام دولت جمهوری اسلامی صادر شود.

در گام  دوم بحث تعاونی‌هاست که این اراضی را نخریده‌اند و اگر هم خریده‌اند مقداری از آن‌ها اراضی مربوط به مستثنیات بوده و مابقی منابع ملی است و باید پس از صدور سند برای راه و شهرسازی این اراضی به تعاونی‌ها در قالب مزایده یا تعاونی واگذار شود که تعاونی‌ها حاضرند این کار را انجام دهند.

در حال حاضر با ۲ هزار نفر فیش به دست مواجهیم که مشکلات متعددی دارند. این اراضی کلافی پیچیده و سردرگم بود که کم‌کم در حال باز شدن است.

دیگر پروژه‌های اولویت‌دار بروجرد کدام ‌هستند؟

شهرک سیلیکون متال که بخش خصوصی در حال اجرای آن است و ۱۰ درصد این پروژه جزو اموال امیر منصور آریا بود و سرمایه‌گذار جدید که مقیم خارج از کشور است به‌صورت مزایده تمام این مجموعه را از قوه قضائیه خریداری کرده و دیگر مشکل قضائی ندارد و به‌صورت سه نوبت در حال انجام کار است و یکی از پروژه‌هایی است که در آینده بروجرد بسیار اثرگذار است و تولیدات پیشرفته و فناوری‌های جدید تولید می‌کند.

منطقه ویژه اقتصادی که فرودگاه نیز در درون آن قرار دارد، راه‌آهن و عظیم خودرو دیگر پروژه‌های اولویت‌دار بروجرد است که در حال به سرانجام رسیدن است.

چرا پروژه‌های بروجرد به سرانجام نمی‌رسد؟

بروجرد شرایطی خاص دارد و دارای فرصت‌ها و ظرفیت‌های خاصی است. دغدغه ما این است که هماهنگی بین افراد مؤثر وجود ندارد و اگر این پروژه‌ها مطالبه عمومی و نخبگان شود این ظرفیت‌ها شکوفا می‌شوند.

این مطالبه گری باید از سوی نخبگان باشد، شاید نخبگان مقداری احساس خوشایندی ندارند که در این حوزه‌ها وارد نمی‌شوند.

به شهردار بروجرد امیدوار هستید؟

بله.

اگر به یک سال و نیم پیش برگردید و با این دید بخواهید انتخاب کنید آیا حاضر هستید دوباره به بروجرد بیاید؟

سؤال سختی است، اما دو نگاه‌دارم اگر بخواهم به لحاظ مسائل شخصی خودم ترجیحی داشته باشم جوابم منفی است چراکه معتقدم این کار بااین‌همه فشارهای جانبی و درگیری ذهنی و ناهمواری‌های موجود دردسر است و ترجیح می‌دادم فرمانداری شهری دیگر و یا معاونت استانداری را قبول کنم.

اما به لحاظ اینکه در اینجا احساس می‌کنم کارهایی انجام‌شده و مؤثر بوده‌ام و فضا تعدیل‌شده و آن تندروی‌های سیاسی اجتماعی روز اولی که آمدم و بسته بودن فضای فرهنگی دیگر وجود ندارد تمایل دارم این شهر را انتخاب کنم. چراکه امروز می‌بینم فضای سیاسی بروجرد در ابراز رأی و عقیده بازشده و برای همه این‌ها هزینه پرداخت‌شده است.

انتهای پیام/

ارسال دیدگاه

*