بروجرد از تنگه کپرگه تا کِلک خیال‌انگیز “فیال”

شهر ایما – گروه فرهنگی: شهرستان بروجرد در شمال دشتی حاصلخیز به نام سیلاخور قرارگرفته و قله‌های مرتفع کوه گرین از مجموعه رشته‌کوه‌های زاگرس، شمال غربی تا جنوب شرقی آن را دربر گرفته‌اند و دومین شهر پرجمعیت استان لرستان و سی و سومین شهر پرجمعیت ایران است.

وجود سراب‌های دائمی متعدد که از دامنه این کوه‌ها جاری است در اقتصاد منطقه و توسعه شهر بروجرد نقش بسزایی داشته‌ است به‌گونه‌ای که همواره بروجرد را با آب‌وهوای مطبوع آن می‌شناسند.

بروجرد از گذشته‌های دور، دارای موقعیت ویژه ارتباطی بوده است و امروزه نیز قرارگیری این شهر بر سر شاهراه تهران به جنوب یکی از عوامل رونق اقتصادی آن به شمار می‌رود.

بافت تاریخی بروجرد صحن چشمان میهمانان را به میزبانی فرامی‌خواند

شهرستان بروجرد علاوه بر موقعیت ژئوفیزیک طبیعی ویژه و منحصربه‌فرد خود که همواره میزبان شهروندان از شهرهای استان‌های جنوبی و مرکزی کشور بوده است دارای آثار تاریخی متعددی همچون بافت قدیمی مشتمل بر بیش از ۲۰۰ خانه تاریخی شناسایی‌شده و چندین محله قدیمی با معماری اصیل اسلامی ایرانی با قدمتی حدود ۱۲۰۰ سال است که هریک صحن چشمان میهمانان را به میزبانی خود فرامی‌خواند.

“ونایی” بروجرد منطقه نمونه گردشگری لرستان

محال است از شهرستان بروجرد گذر کنید و سری هم به روستای زیبای ونایی نزنید.  روستای زیبا و خوش آب‌وهوای ونایی یکی روستاهای بخش اشترینان شهرستان بروجرد در استان لرستان است که در ۱۲ کیلومتری شمال غربی شهر بروجرد در منطقه‌ای کوهستانی قرارگرفته است و به دلیل وجود تنوع گیاهی و آب‌وهوایی منحصربه‌فرد آن در سال ۸۵ با تصویب هیئت دولت به‌عنوان یکی از دو روستای هدف گردشگری استان لرستان به ثبت رسید.

اگر طالب گشت‌وگذار در جنگل و دشت و استماع صدای دلکش پرندگان و شرشر آب رودخانه‌ها باشید لختی درنگ در آلاچیق‌های روستای زیبای ونایی خاطره‌ای دل‌انگیز و به‌یادماندنی برای شما به‌جای خواهد گذاشت که شمارا همچون دیگر هم‌وطنان میهمان هرساله این روستا خواهد کرد.

پیشنهاد ما به شما مز مزه کردن سوغات خوش‌طعم و ترش و شور این روستا است پس تردید نکنید و چند دانه خیار شور تازه و یک لیوان دوغ استثنایی  را امتحان کنید تا پس‌ازآن با دست‌پر این شهر را به مقصد خود ترک کنید.

تنگه زیبای کپرگه

از گشت‌وگذار در تنگه زیبای کپرگه نیز غافل نشوید به‌خصوص در ایام بهار آب‌وهوای دل‌فریب و مناظر طبیعی کوهپایه‌های آن چشمان هر بیننده‌ای را برای ماندن در این روستای زیبا وسوسه می‌کند. تنگه‌ی زیبای کپرگه واقع در شمال غربی شهر بروجرد وانت‌های جاده گلدشت است که پس از گذراندن روستاهای شیخ میری، مجموعه تنگه‌های کپرگه شروع‌شده و تا روستای ونایی ادامه دارد.

این تنگه دارای یک رودخانه دائمی با پیچ‌وخم فراوان است که تنها پیاده و یا با دوچرخه می‌توان از آن عبور کرد. این تنگه از بهترین و زیباترین مسیرهای کوه‌پیمایی برای کوهنوردان است و دارای دو چشمه آبگرم، پل سنگی و غاری به نام غار مخفی و طاقچه است. روستاهای شیخ میری، کپرگه و ونایی در این منطقه با مردمی مهربان و مهمان‌نواز و دوستدار کوهنوردان پذیرای شما خواهند بود.

کِلک خیال‌انگیز “فیال”

اگر اهل گشت‌وگذار در مناطق روستایی و خرید سوغات سنتی ویژه هر شهر رادارید پیشنهاد ما برای شما سیر و سیاحت در روستای دل‌فریب “فیال” با مناظری طبیعی و آب‌وهوایی باورنکردنی است که مردمانی خون گرم و عمدتاً دام‌پرور و کشاورز آنجا شمارا به خوردن کلوچه‌های سنتی خود که به‌صورت ویژه تنها در ایام نوروز توسط دستان هنرمند زنان این روستا طبخ می‌شود، دعوت می‌کنند.

پس از پشت سر گذاشتن روستای زیبای فیال به فاصله‌ای اندک به پارک زیبای فدک با دریاچه مصنوعی آن با همین نام‌ خواهید رسید. این پارک به‌نوعی بزرگ‌ترین پارک بروجرد است که دارای مناظری زیبا در کنار طبیعت گلدشت و تپه زیبای چغا است و سالانه در ایام مختلف سال پذیرای خیل عظیم مسافران و گردشگران است.

عمارت زیبای “دیده‌ور” در باغ خانواده

پارک زیبای خانواده نیز پیشنهاد بعدی ما به شما است. باغ خانوادگی دیده‌ور که در نوع خود در غرب کشور کم‌نظیر و نادر است باغی است که در بیش از شش هکتار از باغات قدیمی تملک شده این شهرستان توسط شهرداری و در مجموعه تاریخی با همین نام احداث‌شده و قابلیت پذیرایی از صدها نفر از علاقه‌مندان و گردشگران در طول فصول مختلف سال را دارا است.

این باغ در فضایی مفرح و طبیعی با درختانی مثمر و کهن‌سال زمینه‌ای مساعد برای توسعه فضاهای گردشگری در شهرستان بروجرد به وجود آورده است. این باغ همچنین باوجود عمارت تاریخی دیده‌ور از بناهای به یادگار مانده از دوران قاجار فضایی چشم‌نواز و دل‌چسب برای گذران اوقات فراغت خانواده‌ها در کنار یکدیگر به وجود آورده است.

دست‌پر با سوغات بروجرد

اگر خواهان خرید سوغات بروجرد باشید آدرس سه‌راه جعفری برای خرید سوغات خوردنی بروجرد شامل حلواارده و مغزی، انواع لبنیات و خیار شور و نان و شیرینی محلی و خیابان تختی و شهدا برای خرید سوغات ویژه و منحصربه‌فرد بروجرد شامل انواع قلمکاری روی ورشو و فلزات دیگر توسط هنرمندان این دیدار را به شما می‌دهیم.

شهرستان بروجرد ازجمله شهرهای ارزان کشور است که بر اساس برآوردهای اعلام‌شده هزینه اقامت سه تا چهارروزه در این شهر مبلغی حدود ۵۰۰ تا ۶۰۰ هزار تومان است پس شمارا برای اقامت در این شهر زیبا و خوش آب‌وهوا که در میان هم‌وطنان به “پاریس کوچولو” معروف است، دعوت می‌کنیم.

انتهای پیام/

 

 

 

ارسال دیدگاه

*