تُرش و شیرین سوغات بروجرد

شهر ایما – گروه فرهنگی: شهرستان بروجرد سوغات ترش و شیرین متنوعی نظیر دوغ محلی، ترشی و خیار شور ونایی، عسل کوهپایه، حلوا اَرده و مغزی و انواع کلوچه‌های سنتی دارد که مسافران نوروزی را برای تهیه آن‌ها مشتاق می‌کند.

نوروز که از راه می‌رسد هر خانواده‌ای بار سفر به مقصد شهرهای بهارانه کشور می‌بندد تا از این راه نفسی تازه کرده و حالی خوش به دست آورد تا شروع سال خویش را با خرمی و انرژی مضاعف از سفر نوروزی خود آغاز کند.

شهرستان چهارفصل و زیبای بروجرد در دل دامنه رشته‌کوه‌های زاگرس با طبیعتی بکر و باورنکردنی جایگاهی برای طراوت و لذت بردن از طبیعت از گذشته تاکنون بوده است همچنان که شاعر پرآوازه، «صامت بروجردی» در اشعار خود از طبیعت بهارانه این شهر زیبا این‌چنین یاد می‌کند:

«خوشا فصل بهاران بروجرد              خوشا احوال یاران بروجرد

کشد نور تجلی پرده بر رُخ                 ز شرم گلعذاران بروجرد

دوای درد انفاس مسیح است               دَم پاسخ گذاران بروجرد»

اما حتی اگر مسافر این دیار زیبای استان لرستان نباشی نمی‌توانی در بهاران سری به محورهای مواصلاتی روستایی این شهرستان نزنی و ره‌توشه‌ای از سوغات بروجرد را برای خانواده‌ات تهیه نکنی.

در جوار نسیم خنک آبسرده به‌صرف دوغ محلی

به روستای زیبا و خوش آب‌وهوای آبسرده که می‌رسی از خُنُکای نسیم برخاسته از آب‌های روان شده از کوه‌های اطراف نفسی تازه می‌کنی و دوغ خنک تهیه‌شده توسط مردمان این دیار را یک جرعه سر می‌کشی و به جدّ درمی‌یابی که دوغ بروجرد کجا و دوغ آبعلی معروف کجا!!

بروجرد که می‌آیی اگر سراغ سوغات را بگیری محال است تو را به روستای ونایی و خیار شورهای معروف آن راهنمایی نکنند. وقتی قدم در این روستای پرجاذبه که چند سالی است به‌عنوان روستای هدف گردشگری نام‌گذاری شده است، می‌گذاری چشمانت چیزی جز خیار شورهای تروتازه و ترشیجات گوناگون و خوشمزه را نمی‌جوید و طعم ماندگار چشیدن یک‌باره آن‌ها تو را به خرید این سوغات ترش و شور ترغیب می‌کند.

اگر اهل صرف آش‌ترشی باشید ما به شما یک‌کاسه آش‌ترشی یا همان ترخینه محلی معروف بروجرد را پیشنهاد می‌کنیم که با خوردن آن حتماً نسبت به تهیه ترخینه سنتی از بازارهای بروجرد اقدام می‌کنید.

شیرینی سوغات بروجرد

اگر اهل مز مزه کردن ترشی جات و شوری جات روستاهای بروجرد نباشی ملالی نیست که این شهر برای ذائقه شیرین پسند تو نیز انواع شیرینی‌های خوشمزه‌ای را که تنها در این شهرستان یافت می‌شود، تهیه ساخته است.

اگر می‌خواهی دست‌خالی این شهر را به دیار خود ترک نکنی پس سری به راسته تولیدکنندگان حلوا مغزی، حلوا اَرده و انواع شیره‌های شیرین میوه‌ها در ابتدای بازار جعفری بروجرد بزن و دست در عسل شیرین کوه‌پایه‌ها زده و به یاد دوران شیرین زندگی‌ات این سوغات شیرین را تهیه کن و برای خانواده‌ات به ارمغان ببر.

تهیه کلوچه‌های شیرین و خوشمزه ‌این شهرستان نیز که در گوشه گوشه روستاهای بروجرد توسط زنان روستایی به‌عنوان شیرینی مرسوم ایام نوروز از آخرین روزهای باقی‌مانده سال و امروزه در شهر با ابزار جدید و یا حتی همان تنورهای سنتی طبخ می‌شود خالی از لطف نیست اگر خواستی این کلوچه‌های شیرین که با روغن حیوانی ناب تهیه‌شده از دام‌های روستائیان منطقه در برخی مناطق طبخ می‌شود را تهیه کنی اسم آن یعنی « کَلوا» را به خاطر داشته باش.

کباب سنتی شاخصه‌ای بارز در سوغات بروجرد

سوغات خوراکی در بروجرد کم نیست، کباب بروجرد یکی از شاخصه‌های بروجرد است و از گذشته تابه‌حال مهمانانی که از جنوب کشور به سمت مرکز قصد سفر داشته‌اند و یا برعکس به‌گونه‌ای سفر خود را تنظیم می‌کردند که حتماً یک‌شب را در این شهرستان اقامت داشته و از کباب لذیذ آن بهره ببرند و هیچ‌گاه این وعده غذایی را از دست نمی‌دادند.

انواع حلوا ارده و مشتقات آن سوغاتی است که از بروجرد به شهرهای اطراف برده می‌شود و از کیفیت بسیار بالا و خوبی برخوردار است  که این سوغات به روش‌های سنتی تهیه می‌شود و صنایع تبدیلی بروجرد با تبدیل این سوغات سنتی به محصولات شیرینی صنعتی با بسته‌بندی‌های زیبا همچون انواع نقل‌های مغز دار، عسل، مربا و فرآورده‌هایی ازاین‌دست کام میهمانان را شیرین کرده است.

رقابت دوغ بروجرد با دوغ مشهور آبعلی

دوغ بروجرد که از شهرت ویژه‌ای برخوردار است و محصول محیط روستایی پیرامون و محصولی از عشایر و روستائیان منطقه است در کنار دیگر محصولات لبنی همچون شیر، ماست و کره در روستاهایی مثل چنارستان و آبسرده و در بیشتر جاده‌های کنار روستاها به‌صورت فراوان عرضه می‌شود.

هرچند که به دلیل تبلیغات فراوان و جایگاه مناسب در کشور دوغ آبعلی معروف شده است اما دوغ آبسرده قابل‌مقایسه با آن ازنظر کیفیت نیست چراکه آب این منطقه که بسیار خنک و گوارا است از ذوب برف‌های کوه‌های گرین جاری‌شده و تهیه و تأثیر فراوانی در هم در خوراک دام و شیر آن داشته که این امر موجب لذیذ و گوار شدن گوشت دام‌ها و محصولات لبنی تهیه‌شده از آن‌ها همچون دوغ شده است.

هرکس یک‌بار به شهرستان بروجرد سفرکرده باشد طعم لذیذ و بی‌رقیب کباب بروجرد را هرگز فراموش نمی‌کند و در بدو ورود به این شهرستان به دنبال یافتن کبابی‌های معروف می‌گردد تا بار دیگر خاطره لذیذترین و معروف‌ترین کباب کشور را برای خود تجدید کند، بفرمایید کباب و نان سنگک تازه با دوغ محلی و ریحان خوش بوی بروجرد، گوارای وجود.

انتهای پیام/

 

ارسال دیدگاه

*