خانه‌های روی آب تعاونی مسکن تاکسیرانان بروجرد

شهر ایما – گروه جامعه: تعاونی مسکن تاکسیرانی بروجرد که از حوالی سال ۸۵ شروع به عضوگیری و ثبت نام از متقاضیان واگذاری زمین کرد با گذشت ۱۱ سال با مشکلات عدیده ای در روند فعالیت خود مواجه شده که به کلافی سردرگم در میان مسئولان این شهر معروف شده است.
این تعاونی که با ۸۰ نفر عضو اصلی در سازمان ثبت اسناد و املاک به ثبت رسیده است با واگذاری تعداد زیادی فیش زمین و اخذ مبالغی از متقاضیان کار خود را آغاز کرد و به دلیل وجود مشکلی بزرگ در محدوده اراضی تعین شده و عدم مشخص بودن موقعیت جغرافیایی آن و نیز معارضان محلی و دولتی نتوانست اراضی مورد نظر را به متقاضیان و اعضا واگذار نماید.
یکی از اعضای تعاونی مسکن تاکسیرانی بروجرد با اشاره به تجمعات فراوانی که برای اعتراض به وضعیت این تعاونی صورت گرفته می گوید: سالهاست تمام دارایی خود را به امید خانه دار شدن در این تعاونی سرمایه گذاری کردیم اما چیزی که عایدمان نشد هیچ تمام سرمایه ما نیز بر باد رفته است.
رضا میرسیاح می افزاید: هربار که برای پیگیری زمین های خود مراجعه می کنیم یک جواب نامشخص می شنویم، یکبار می گویند معارض محلی دارد، بار دیگر می گویند اراضی در محدوده منابع طبیعی است و یک بار هم زمان می دهند که حل می شود و هیچ پاسخ مشخصی به ما نمی دهند.
معارضان اراضی تعاونی تاکسیرانی
مدیرعامل تعاونی تاکسیرانی بروجرد در این باره می گوید: اراضی تعین شده برای این تعاونی در محدوده یاد شده دارای معارضان محلی و نیز در محدوده اراضی تعاونی مسکن نیروی انتظامی و منابع طبیعی بود که طی جلسات فراوان اسناد این اراضی منتقل شده است.
حسن غیاثوند با بیان اینکه کلیه اراضی تعین شده با توجه به استعلامی که از شهرداری اخذ شده در محدوده شهر قرار دارد، می افزاید: وجود مشکلات حقوقی فراوان با مالکان این اراضی سبب طولانی شدن واگذاری زمین به اعضای این تعاونی شد که امیدواریم با رفع برخی مشکلات به زودی پلاک بندی و تسطیح این اراضی آغاز شود.
تعین تکلیف اراضی بین منابع طبیعی و راه و شهرسازی
وی با اشاره به محدوده در نظر گرفته شده برای این اراضی عنوان می کند: این اراضی که در قالب حدود ۸۰۰ پلاک تعین شده در محدوده پشت هواشناسی بروجرد قرار گرفته است و تلاش می شود مشکلات حقوقی این اراضی با وساطت مسئولان مربوطه حل و فصل شود.
فرماندار بروجرد در این خصوص با اشاره به بلاتکلیفی اعضای تعاونی مسکن تاکسیرانی این شهر می گوید: بیش از ۱۰ سال است این زمین‌ها به حال خود رهاشده است و امسال برای تعین تکلیف آنها جلسات متعددی برگزار شد تا مشخص شود ایراد اصلی کار کجاست.
علی کورانی فر می افزاید: با توجه به اینکه این اراضی منابع ملی هستند و در محدوده قانونی شهرها قرار می‌گیرند راه و شهرسازی موظف است آن‌ها را تحویل گرفته و مدیرت کند و منابع طبیعی حق ورود ندارد. در حال حاضر اختلاف بر سر این است که منابع طبیعی متولی نیست چون این اراضی در محدوده شهر است، از سویی راه و شهرسازی هم معتقد است در قبال انتقال اسناد مالکیت حاضر به مدیریت این اراضی است که باید از طرق ثبت استناد تعین حدود شود.
وی با بیان اینکه درمجموع باید ۳۶۰۰ هکتار از این اراضی به صورت نقطه‌به‌نقطه مشخص شود، اظهار می کند: هر دو دستگاه از پذیرفتن مسئولیت این اراضی به دلیل وجود عواقب اجتماعی آن شانه خالی می کنند اما هم‌اینک با هماهنگی راه و شهرسازی و وزارتخانه مربوطه قرار شده در گام نخست این اداره موقتاً ۱۱۲٫۵ هکتار از این اراضی را تحویل بگیرد و بعد به‌صورت مشترک منابع طبیعی و راه و شهرسازی نسبت به دریافت سند اقدام کنند تا سند به نام دولت جمهوری اسلامی صادر شود.
فرماندار بروجرد اضافه می کند: در گام دوم بحث تعاونی‌هاست که این اراضی را نخریده‌اند و اگر هم خریده‌اند مقداری از آن‌ها اراضی مربوط به مستثنیات بوده و مابقی منابع ملی است و باید پس از صدور سند برای راه و شهرسازی این اراضی به تعاونی‌ها در قالب مزایده یا تعاونی واگذار شود که تعاونی‌ها حاضرند این کار را انجام دهند.

۲ هزار نفر فیش به دست!
کورانی فر تصریح می کند: در حال حاضر با ۲ هزار نفر فیش به دست مواجهیم که مشکلات متعددی دارند. این اراضی کلافی پیچیده و سردرگم بود که کم‌کم در حال باز شدن است.
نماینده مردم بروجرد که موضوع تعاونی مسکن تاکسیرانی بروجرد را به صحن علنی مجلس نیز کشانده و پیگیری های فراوانی در خصوص تعین تکلیف آن داشته در این باره می گوید: به نماینده وزارت اطلاعات در مجلس گفته شد که به این مسائل از باب امنیتی ورود کند. عده ای اصرار دارند مردم را از نظام ناراضی کنند باید بررسی شود این پولها را چه کسانی گرفته اند و به کجا برده اند و به مردم گزارش دهند.

سرمایه های نامعلوم
عباس گودرزی با اشاره به عملکرد برخی تعاونی های مسکن این شهرستان که سبب نارضایتی شهروندان شده است، می افزاید: تعاونی های مسکن تاکسیرانی و نساجی سالهاست پول مردم را جمع کرده اند و معلوم نیست کجا برده اند. در تعاونی مسکن نساجی اراضی انتخاب شده کاربری کشاورزی داشته و موقعیت بدی دارند اما ابهامات در اراضی مربوط به تعاونی تاکسیرانی بسیار بیشتر است و امروز وظیفه حاکمیت است که به این موضوعات ورود کند و آنها را حل و فصل نماید.
وی با اشاره به حضور اخیر معاون وزیر راه و شهرسازی در بروجرد عنوان می کند: یکی از اهداف دعوت از وی رایزنی در خصوص تعین تکلیف این اراضی بود که امیدواریم با بررسی های بیشتر مشکل واگذاری این اراضی رفع شود.
انتهای پیام/

ارسال دیدگاه

*