دکتر شهیدی: بسیاری از مشکلات رفتاری، ریشه های روانی-اجتماعی دارند

شهر ایما – مجله شهر : دکتر شهیدی روانشناس مطرح بروجرد، معتقد است که بسیاری از مشکلات رفتاری و اختلالات روانی ، ریشه های روانی – اجتماعی دارند.
نیازهای زندگی امروز ، تغییرات سریع اجتماعی و فرهنگ تغییر ساختار خانواده و شبکه گسترده و پیچیده ارتباطات انسانی و متنوع ، گستردگی و هجوم منابع اطلاعاتی ، انسان ها را با چالش ،استرس ها و فشارهای متعددی روبه رو نموده است که مقابله مؤثر با آنها از طریق آموزش مهارت های زندگی میسر می باشد. فقدان مهارت ها و تواناییهای عاطفی ، روانی و اجتماعی افراد را در مواجهه با مسائل و مشکلات آسیب پذیر کرده و آنها را در معرض انواع اختلالات روانی – اجتماعی قرار می دهد. یکی از راههای مهم پیشگیری از بروز مشکلات روان و رفتاری ، ارتقاء ظرفیت روان شناختی افراد می باشد که از طریق آموزش مهارت های زندگی جامه عمل می پوشاند. مهارت های زندگی مجموعه ایی از توانایی ها است که زمینه سازگاری و رفتاری مثبت و مفید را در افراد فراهم می آورند.

تأثیر آموزش مهارت های زندگی در ارتقاء میزان عزت نفس ، سازگاری اجتماعی ، ارتباط بین فردی ، افزایش مهارت حل مسأله و راهبردهای مقابله ایی و افزایش میزان سلامت روان به تأیید رسیده است.  مهارت های زندگی مهارت هایی هستند که برای افزایش توانایی روانی و اجتماعی افراد آموزش داده می شود و فرد را قادر می سازند که به طور مؤثر با مقتضیات و کشمکش های زندگی روبه رو شوند.

بنابر تعریف مهارت های اجتماعی به رفتارهای آموخته شده و مقبول جامعه اطلاق می شود ، رفتارهایی که شخص می تواند با دیگران به نحوی ارتباط برقرار کند که به بروز پاسخ های مثبت و پرهیز از پاسخ های منفی بینجامد ، که برای اجتماعی شدن تأثیر مهارت های زندگی را نمی توان بی تأثیر دانست.
سازمان بهداشت جهانی (WHO) به منظور افزایش سطح روانی و پیشگیری از آسیب های روانی – اجتماعی ، برنامه ایی تحت عنوان آموزش مهارت های زندگی تدارک دیده و در سال ۱۹۹۳ در یونیسف آن را پیشنهاد کرد. از آن سال به بعد در بسیاری از کشورها مورد آزمایش و اجرا قرار گرفته است.

هدف های آموزش مهارت های زندگی نیل به توانایی ها و قابلیت های زیر بیان شده است :
۱ ) کسب خودآگاهی ، خود ارزشیابی و عزت نفس؛
۲ ) برقراری ارتباط با دیگران که از جمله مهمترین آنها توانایی گوش دادن به صحبت های دیگران است؛
۳ ) توانایی همکاری؛
۴ ) کسب تفکر انتقادی و توانایی ارزشیابی انتقادی اطلاعات ، نظریات و رفتارهای دیگران؛
۵ ) توانایی تصمیم گیری سنجیده در تمام سطوح زندگی؛
۶ ) توانایی مذاکره؛
۷ ) توانایی مدیریت دیگران با افراد؛
۸ ) توانایی کنار آمدن با احساسات و فشارهای روحی؛
۹ ) توانایی اظهار وجود؛
۱۰ ) توانایی روشن ساختن ارزشهای اعتقادی ؛
۱۱ ) توانایی پرهیز از خطر؛
۱۲ ) توانایی مدیریت اطلاع رسانی؛
۱۳ ) توانایی ابراز آرزوها و امید و تلاش در جهت جریان های مردم گرا ، برای ایجاد تغییرات مطلوب در شرایط اجتماعی.
مهارت های زندگی شامل ۱۰ مهارت خود آگاهی ، همدلی ، ارتباط مؤثر ، روابط بین فردی ، مقابله با استرس ، مقابله با هیجان ، حل مسأله ، تصمیم گیری ، تفکر خلاق و تفکر نقادانه می شود.

دیدگاه های وب سایت

  • میلاد
   پاسخ دادن

   سلام
   مطب اقای شهیدی خیابان شهدا کوچه اول از سمت میدون شهداست متاسفانه اسم کوچه رو بلد نیستم
   دوستان خوب بنده عضو انجمن وابستگان هستم .لطفا کسانی که در بروجرد در روابط خود مشکل دارن به وبلاگ ما سری بزننno-vabastegi.blogfa.com

ارسال دیدگاه

*