نیروی تازه نفس بیاید / قحط الرجال که نیست

شهر ایما – گروه سیاست : دفعه قبل که عباس گودرزی به تحریریه ما آمد، از او قول گرفتیم که اگر نماینده مجلس شد به تحریریه ایما بیاید و از برنامه‌هایش بگوید.الوعده وفا! با وجود گرفتاری‌هایش آمد. به همان سادگی بار اول و با چند همراه که از خودش صمیمی‌تر بودند. عباس گودرزی هیچ تغییری در رفتارش دیده نمی‌شود، مصمم‌تر شده اما مغرور هرگز، وقتی روبرویش می‌نشینی، خیالت تخت است که تمام توجهش به توست.خاطرت جمع است که به قیافه و چهره و جایگاهت کاری ندارد و حرفهایت را می‌شنود.با گودرزی از همه جا و همه چیز گفتیم و او نیز بدون فاکتورگیری و با قاطعیت کامل جواب داد. گفتگویی کم سوال و پر جواب، جواب‌هایی که جهت‌گیری عباس گودرزی را کاملا مشخص کرد.

این شما و این گفتگوی ایما با جوان‌ترین نماینده تاریخ بروجرد.

تبریک، با این رقبا اول شدن آسان نبود!
متشکرم. البته این لطف خدا و مردم بود.
قبول دارید که شعارهایتان در طول انتخابات به شعارهای احمدی نژاد نزدیک بود؟
شعارهای من نزدیک به گفتمان انقلاب است ولاغیر. هر کسی می‌تواند در این گفتمان که مورد پذیرش عموم است ورود پیدا کند.
امایک نظریه در شهر وجود دارد که می‌گوید عباس گودرزی یکی از جاده صاف کن‌های احمدی نژاد برای انتخابات ریاست جمهوری است.
عباس گودرزی در هیچ فردی خود را منحصر نمی‌کند و آمده تا جاده صاف کن دفاع از حقوق ملت و تقویت مبانی انقلاب باشد.
با آقای علاء‌الدین بروجردی تعامل خواهید داشت؟
ببینید، بنده در نوع نگاه، جهت‌گیری و ایدئولوژی، تفاوت‌های بنیادی و جدی با ایشان دارم. این را می‌شود از سبک تبلیغات و شیوه ورود و خروج از انتخابات متوجه شد، اما این دلیل نمی‌شود که معتقد به تعامل در جهت گره گشایی از کار مردم ،حل مشکلات و پیشرفت شهر نباشم. حتی یکبار هم توسط دوستان مشترک جلسه‌ای با شرایط معین هماهنگ شد و بنده پذیرفتم و حضور یافتم اما به دلیل نقض شرایط مقرر، جلسه شکل نگرفت.
همین‌جا و همانگونه که در جشن مبعث گفته بودم از آقای بروجردی دعوت می‌کنم تا در نشستی صمیمی و در قالب مذاکره‌ای سود بخش، نقطه نظرات،راهکارها و موانع تعامل و پیشرفت شهر را بررسی کنیم تا یکبار برای همیشه در حضور مردم که ولی‌نعمت ما هستند بحث اختلاف بین دو نماینده تعین تکلیف شود.
پس برای همکاری و تعامل شرط دارید؟
قطعا. این مهم است که تعامل در چه قالبی و برای چه هدفی باشد . بنده وحدت بین دو نماینده را قبول دارم اما از نظر من وحدت برای وحدت هیچ ارزشی ندارد، وحدت برای خدمت ارزشمند است. باور کنید مشکل مردم این نیست که دو نماینده با هم عکس یادگاری بگیرند، به این که نمی‌گویند وحدت.
در چه مواردی وحدت جواب می‌دهد؟
وحدت بر سر دفاع از بیت‌المال، وحدت برای از بین بردن تبعیض و بی عدالتی که در شهر بروجرد بیداد می‌کند، برای حذف برخی از مدیران که قواره خودشان را ندانستند و از اختیارات حکومتی در تبلیغات انتخاباتی استفاده کردند ، وحدت می‌کنم برای اینکه پارتی مظلومین باشیم در جهت حل مشکلات شهر، دفاع از حقوق مردم ، تقویت اشتغال و حل معضل بیکاری، گره گشایی از مشکل کارخانجات ، مقابله با سهم خواهی و رانت خواری، جذب سرمایه گذار حقیقی و در نهایت دفاع از حقوق محرومین ، اگر قرار باشد از دل این وحدت هیچ خیری به مردم نرسد و فقط با اعلام وحدت و تعامل، نظاره‌گر وضع موجود باشم که فایده ای ندارد.اگر اراده‌ای در تحقق موارد فوق وجود داشته باشد، قطعا تعامل وجود خواهد داشت، تعاملی دو طرفه.
معلوم است که شما به دنبال تغییر هستید!
پیام بیش از ۴۷ هزار رای به عباس گودرزی تازه وارد در عرصه انتخابات، پیام تغییر است، باید قبول کنیم که مردم نسبت به وضع موجود اعتراض دارند و این یعنی برداشتن اولین قدم به سمت مطلوب.
در زمان انتخابات سوالاتی در مورد نزدیکی افکار شما به ‌آقای بیرانوند وجود داشت و بعضی ها به صراحت گفتند که گودرزی، بیرانوند دوم است. البته شما هوشمندانه از پاسخ به آن طفره رفتید حالا نمی‌خواهید جواب بدهید؟
بنده نه تنها در مورد ایشان بلکه درباره هیچ یک از کاندیداها صحبت نکردم. تمام صحبت‌هایی که در زمان انتخابات انجام شد در مورد افعال بود نه اشخاص. بعد هم اینکه می‌گویند بنده بیرانوند دوم هستم ، اولا من، بیرانوند و تمام مسئولین همه نوکر مردم هستیم. دوما بنده از شما سوال می‌کنم، بیرانوند مگر دزدی یا جنایت کرد یا اینکه دزد در دفترش پرورش داد؟ بیرانوند اشرافی زندگی کرد؟ از بیت المال سوء استفاده کرد؟ حق مظلومین را ضایع کرد؟ بیرانوند اگر کم یا زیاد کار کرد پرونده عملش در پیشگاه خداوند است.
بحث منتقدین به بهرام بیرانوند بحث شخصی نیست، موضوع عملکرد ایشان و انفعال نسبی در امور شهر است که مورد نقد و مقایسه با شما قرار می‌گیرد؟
بنده در حوزه مدیریت نگاه دیگری دارم و از همشهریانم این تقاضا را دارم که من را با هیچ فرد دیگری مقایسه نکنند چرا که حتی دو برادر هم در مدیریت روش‌های یکسانی ندارند چه برسد به دو دوست و رفیق. همین‌جا اعلام ‌می‌کنم که عباس گودرزی به عنوان وکیل مردم شریف بروجرد در تمام مسائل عزل و نصب شهر با قاطعیت نظارت کاملا موثر خواهد داشت و بی تفاوت نخواهد بود.
شما می‌دانید که مشکلات شهر ما کم نیست! برای تسریع در حل این مشکلات چه برنامه‌ای دارید؟
مگر مشکلات بروجرد یک شبه به وجود آمده که سریع هم از بین برود. ( شعر سعدی را برایمان می‌خواند: سعدی به روزگاران مهری نشسته بر دل / بیرون نمی‌توان کرد الا به روزگاران ) نمی‌شود با احساسات مردم بازی کرد و وعده سر خرمن داد اما قول می‌دهم که تمام انرژی و توانم را در جهت خدمت به تمام توده های مردم به کار بگیرم. بنده نمی‌خواهم نا امیدی ایجاد کنم اما صراحتا می‌گویم که بروجرد در یک وضعیت کاملا بحرانی قرار دارد.
راجع به نا امیدی صحبت کردید فکر نمی‌کنید که همین عامل، باعث مشارکت نسبتا پایین مردم بروجرد در انتخابات بود ؟
بله قبول دارم . مردم بروجرد امتحانشان را پس داده و در شرایط سخت پای انقلاب ایستاده‌اند و اگر پای صندوق‌ها نیامدند ربطی به انقلاب ندارد بلکه نیامدنشان «نه» به وضع موجود بود.باید اعتماد مردم را تقویت کرد، شرطش هم این است که ساختار فعلی تغییر کند ، حداقل باید مدیرانی که چوب خطشان پر شده بروند تا یک نیروی تازه نفس بیاید. قحط‌الرجال که نیست، مشکل این است که برخی از مدیران ادارات تصور کرده‌اند این مدیریت ارث پدرشان است.
یعنی تنها مانع، مدیران ادارات هستند ؟
خیر. برخی از موانع دیگر هم وجود دارد که به گره کور شبیه شده‌اند و رفع آن‌ها شاید ۱۰ سال زمان ببرد. ولی همین موانع هم به شرط کنار گذاشتن حب و بغض، تعصب و ایجاد تعامل دو نماینده قابل اصلاح است.
ولی تغییرات اتوبوسی هم کارشناسی نیست!
تحول به این معنی نیست که همه مدیران بی‌لیاقت هستند و باید تغییر کنند، ما مدیران زحمتکش و دلسوز هم کم نداریم. منظور من آن مدیرانی است که نه تنها اثرگذار نبوده‌اند بلکه وجودشان به مجموعه ضربه زده است، عرض من این است که با وجود این موانع نمی‌شود به تحول فکر کرد.
بگذریم، قبول دارید که شهر ما در تصمیم گیری‌های کلان استان جایگاه قابل توجهی ندارد؟
در این‌که سهم ما در مدیریت استان نسبت به شهرهای دیگر کم است هیچ شکی نیست ضمن اینکه یک‌سری تنگ نظری‌ها هم نسبت به بروجرد در زمان تصویب و تخصیص اعتبارات وجود دارد که خود من نیز آن را در زمان مدیریت میراث فرهنگی تجربه کرده‌ام. قدری از مشکل هم به انفعال خود ما بر می‌گردد که باید اصلاح شود. البته ما در دفاع از حقوق مردم بروجرد بی‌تفاوت از کنار این مسئله هم نخواهیم گذشت و بنده معتقدم که به شکلی باید برنامه‌ریزی بشود که عقب افتادگی‌های بروجرد جبران شود.
ابتدایی‌ترین نیاز بروجرد را در چه می‌بینید؟
اول باید اراده حل مشکل متولد بشود، این اراده در حال حاضر وجود ندارد و اشکالات آنگونه که شایسته است حل نمی‌شود، اگر در هر دستگاهی از نخبگان همان دستگاه استفاده شود، یا برای انتخاب مسئول یک سازمان نظر و نگاه اعضای تشکیل دهنده آن سازمان در نظر گرفته شود خیلی از مشکلات کم می‌شود. وقتی یک سازمان چهارچوب وظایف خودش را نمی‌داند و با وجود اینکه ساختارش هیچ سنخیتی با سیاست ندارد وارد کارهای سیاسی می‌شود شما چه انتظاری دارید؟!
پس اوضاع چگونه درست می‌شود؟
باید یک مجموعه مدیریت جهادی وارد کار بشود ،آقا من متوجه نمی‌شوم وضعیت این شهر در تمام حوزه‌ها روز به روز بدتر می‌شود بعد مدیران بیشتر تشویق و در پی آن برای ادامه کار امیدوار می‌شوند! حداقل برای دلخوشی مردم هم که شده مثل تمام دنیا چند نفر عزل بشوند، مگر چه اتفاقی می‌افتد؟ اولین شرط این است که قبول کنیم وضع موجود نابسامان است بعد با استفاده از تمام ظرفیت‌ها، و با استفاده از تمام نخبگان یک مجموعه مدیریتی جهادی را تشکیل دهیم.
عده‌ای از منتقدین شما می‌گویند که عباس گودرزی ارتباطات لازم را برای حل مشکلات شهر ندارد. قبول دارید؟
این ارتباطات همین حالا هم وجود دارد و برای بنده‌ای که دو سال است به عنوان مشاور رئیس مجمع نمایندگان استان، در مجلس حضور دارم ایجاد روابط سازنده سخت نخواهد بود. بنده خیلی از معاونت‌های امور مجلس وزارتخانه‌ها و مدیران کل ادارات را از نزدیک و به چهره می‌شناسم و مراودات زیادی با آنها داشته‌ام.
پس معتقدید تجربه لازم را برای حل مشکلات مردم دارید؟
خدا را شاکرم که ده سال مدیریت‌های مختلف را تجربه کرده‌ام پس بنده تجربه لازم را هم دارم. اما با قاطعیت عرض می‌کنم یک جوان موفق، پر انرژی، پیگیر، دارای روحیه جهادی و دلسوز که درد مردم را درک کرده باشد حتی اگر تجربه‌ای هم نداشته باشد چون به دنبال اثبات توانمندی خویش است، اگر فرصت لازم در اختیارش قرار گیرد شک نکنید موفق خواهد بود.

13950219071395021909

دیدگاه های وب سایت

 1. ﻣﺤﻤﺪ ﺻﺎﺭﻣﻲ
  پاسخ دادن

  ﻣﻤﻨﻮﻥ اﺯ ﺷﻬﺮ اﻳﻤﺎ ﺑﻪ ﺧﺎﻃﺮ اﻳﻦ ﻣﺼﺎﺣﺒﻪ / ﻓﻘﻄ ﺧﻮاﺳﺘﻢ ﺑﮕﻢ اﻣﻴﺪﻭاﺭﻡ ﺁﻗﺎﻱ ﮔﻮﺩﺭﺯﻱ ﺑﺘﻮﻧﻪ اﻳﻦ ﻫﻤﻪ ﻋﻘﺐ اﻓﺘﺎﺩﮔﻲ ﺭﻭ ﺟﺒﺮاﻥ ﻛﻨﻪ

 2. علی عباسی
  پاسخ دادن

  باسلام به شما بخاطرزحمتتان وارزوی تفیق حاج عباس
  اولین اقدام همین عزل مدیران بی کفایت که سالهاست انگار ارث پدرشان را مدیریت میکنند خدا کمک کنه حاج عباس اول انهارا عزل ودلسوزان ومتخصصین را جایگزین کنند

 3. امین حسن زاده
  پاسخ دادن

  سلام علیکم
  حاج عباس مردی مومن وباتقواست ویکی ازدوستان خوب من است انسانی پیگیردرحق مشکلات مردم است خداتوفیقش دهد

 4. مهندس گودرزی
  پاسخ دادن

  باسلام به همه همشهریان عزیز.
  یه روز حاج عباس به مردمش و برخی مسؤلین باصدایی رسا گفت:
  “”ما تا آخر ایستاده ایم””
  حالا نوبت ماست که با صدایی رسا بگیم:
  “حاج عباس، ما پای رای که دادیم تا آخر ایستاده ام “

ارسال دیدگاه

*