رتبه اول جمع‌آوری زکات در لرستان متعلق به بروجرد است

شهر ایما – گروه فرهنگ: دقیقا ۳۱ خرداد سه سال پیش بود که مسئولیت ستاد احیای زکات بروجرد به حجت الاسلام سعیدی سپرده شد. ستادی که بعدها به دلیل اهمیت و جایگاه ویژه‌اش به شورای زکات تغییر نام داد و با تلاش حجت ااسلام حسن سعیدی و زیر نظر مستقیم امام جمعه بروجرد رفته رفته شورای برتر استان لقب گرفت.
سعیدی که زکات را یکی از پایه های اقتصادی اسلام می‌داند می‌گوید : هنوز با نقطه ایده‌آل فاصله زیادی داریم و باید تلاشمان را دوچندان کنیم.
او که پس از جلسه اخیر شورای زکات به شهرایما آمده بود به نکات جالبی اشاره کرد که در ادامه پیش روی شما قرار می‌گیرد.
زکات۶۰ میلیونی را به ۳۷۵ میلیون رسانده ایم
زمانی که این مسئولیت به بنده محول شد کل زکات بروجرد ۶۰ میلیون تومان بود، ما با شناخت نقاط ضعف و قوت و  فعالیتی که انجام شد این رقم را به ۳۷۵ میلیون تومان ارتقا دادیم.
در برخی از روستاها تبلیغی برای زکات نمی‌شد
با کمک ۳۵ روحانی و مبلغ با تجربه که مورد وثوق روستاییان و همشهریان عزیز بودند نه تنها تیلیغات را به شکل چشمگیری افزایش دادیم بلکه در همان سال اول فعالیت زکات دریافتی را ۵ برابر کردیم.
سطح اراضی کشاورزی بروجرد، کمتر از همه شهر ها است
برای شهر ما که کمترین اراضی کشاورزی استان( ۶۹ هزار هکتار ) را در اختیار دارد به دست آوردن بالاترین نرخ پرداخت زکات یک موفقیت به شمار می‌رود.
زکات در بروجرد ، بیشتر به جو و گندم تعلق می‌گیرد
همانطور که می‌دانید زکات در نه چیز واجب است اما بیشتر توجه شورای زکات در بروجرد بر غلات اربعه متمرکز است. البته تنها یک سوم از اراضی کشاورزی بروجرد به کشت غلات اربعه (خرما، کشمش، جو و گندم ) اختصاص دارد که با توجه به شرایط اقلیمی بروجرد زکات واجب فقط به جو و گندم تعلق می‌گیرد.
باغداران بروجرد در زکات مستحب هم مشارکت دارند
با توجه به فرهنگ سازی که انجام شده است این علاقه برای برخی از باغداران بروجرد ایجاد شده که این عزیزان چندین اصله درخت از باغشان را در اختیار شورای زکات قرار دهند‌‌ تا برای چند سال محصولش صرف امور خیر شود.
طبق فتوای مقام معظم رهبری، زکاتی که دریافت می‌شود باید در همانجا هزینه شود
مبالغی که بابت زکات به حساب شورای زکات واریز می‌شود با کمترین فاصله زمانی و جهت صرف امور خیر ( ساخت مسجد، حسینیه، غسالخانه و خانه عالم )  در محل دریافت زکات هزینه می‌شود.

ارسال دیدگاه

*