زیاد جوش نزنید، هیچ فضایی سالم‌تر از ورزش نیست!

📣محمود ترابی را باید سیاسی‌ترین مدیر ورزشی تاریخ بروجرد تلقی کرد، کسی که با استفاده از نیروی جوانی، جذب اسپانسر و البته نفوذ علاءالدین بروجردی توانسته تکانی به ورزش این شهر بدهد.

او با احیای هیئات ورزشی فراموش شده، برگزاری مسابقات نسبتاً مهم کشوری و حمایت از ستاره‌ها محبوبیتی خارج از تصور را نزد ورزشکاران به دست آورده است تا حدی که به زعم برخی اگر در انتخابات مجلس شرکت می‌کرد چه بسا که رای هم می‌آورد.

ترابی که در آستانه شروع نهمین سال مدیریت بر ورزش بروجرد قرار دارد، پای خیرین را هم به ورزش بازکرده و با پول آنها چندین رشته ورزشی مثل دوچرخه‌سواری را تا حد ملی ارتقاء داده است.

البته حضور این خیرین برای ترابی چندان بی‌حاشیه هم نبوده و او متهم است که این چند نفر را همه جا می‌برد، از مراسم‌های ورزشی تا محافل تخصصی و البته خارج از دایره ورزش.

این پایان کار نبود و انتقادها از ترابی به انتخابات مجلس هم کشیده شد، این بار رئیس اداره ورزش بروجرد به هزینه از بیت‌المال در انتخابات متهم شد موضوعی که حالا پس از ۲ ماه محمود ترابی را به پاسخ وا داشته است.

 این شما و این گفتگوی شهرایما با محمود ترابی :

 📍کمتر مدیری در بروجرد توانسته در جایگاهش این همه دوام بیاورد، این موضوع به پشتیبانی مدیران تراز اول شهر از شما برمی‌گردد یا رضایت ورزشکاران؟

 قطعا هر دو! هیچ کسی مدیر ضعیف را تحمل نمی‌کند نه مردم و نه مسئولان بالا سری. این‌ها با هم رابطه مستقیم دارد وقتی اعتراض‌ها زیاد شود، مدیر با هر پشتوانه‌ای باید برود، خدا را شکر عملکرد بنده در این ۸ سال رضایت هر دو طرف را تا حدود زیادی جلب کرده‌ است.

📍قبول دارید که شما بیش از دیگر مدیران قاطی سیاست شده‌اید؟

اگر منظور شما استفاده از سیاست در راستای پیشبرد اهداف ورزشی است، بله من سیاسی هستم.

📍شما قبل از این‌جا معلم ورزش بودید؟

بله از ابتدای مهرماه ۸۷ بنده در اداره ورزش و جوانان مامور به خدمت شدم و ماموریت بنده تا کنون هر سال تمدید شده است.

📍فکر می‌کنید در این سال‌ها موفق بوده‌اید؟

موفقیت نسبی است. من تمام تلاش خود را کرده‌ام که از هر طریقی ورزش بروجرد پیشرفت کند، اگر کمی منصفانه هم مقایسه‌ای با سال‌های قبل بشود، می‌بینید که ما نه تنها از نظر کمی با افزایش هیئت های ورزشی رشد قابل توجهی داشته‌ایم بلکه به گواه آمار در هیچ دوره‌ای تا این حد افتخارات انفرادی، تیمی، استانی، کشوری، آسیایی و جهانی نداشته‌ایم و از لحاظ عمرانی هم در ساخت اماکن ورزشی رشد ۵ برابری را داشته‌ایم.

📍چرا مشکلات شما با مدیران استان حل نمی‌شود؟

ببینید بنده با مدیرانی همچون محمدی اصل، سالاروند، نیکوخضال و عزیزپور کار کرده‌ام و با هیچکدام اختلاف نظر و مشکلی نداشته‌ام، خب بحث بنده بحث بی‌عدالتی و تنگ نظری است. این را هم بگویم در بین این دوستان، نیکوخصال از نظر توان و رعایت عدالت کاملاً متمایز بود.

📍برسیم به بحث جوانان که حتی اعتراض و انتقاد شدید امام جمعه بروجرد از مدیر کل ورزش استان را هم به دنبال داشت؟

از نظر قانونی ۲۰ درصد اعتبارات چه در بخش ورزشی و چه در حوزه جوانان استان باید به بروجرد تعلق بگیرد که این اعتبار از زمانی که آقای عزیزپور آمده در بخش جوانان هرگز محقق نشده است، خب زمانی که امام جمعه محترم می‌بیند که ما با چه مشقتی کار را در حوزه جوانان جلو می‌بریم طبیعی است که واکنش نشان بدهد.

📍یعنی اعتباری برای استان رسیده و به بروجرد نداده‌اند؟

بنا بر گزارشات مربوطه حدود ۷۰ میلیون تومان فقط درسال ۹۴ به استان تزریق شد، اما بیشتر این اعتبار در مرکزاستان هزینه می‌شود، خب انتظار این است که حق بروجرد را هر چقدر هم که ناچیز باشد با رعایت انصاف و عدالت بدهند.

📍پس در بخش ورزش اعتبار لازم را گرفته‌اید؟

اعتبارات ورزشی از چند محل تامین می‌شود یک بخش اختصاصی که از طریق رایزنی با وزارت ورزش، جهت کمک به هیئت‌ها اخذ می‌گردد و بخش دوم اعتبارات بازگشت اجاره اماکن ورزشی است که از طریق استان در اختیار اداره ورزش شهرستان‌ها قرار می‌گیرد و دیگری عمرانی است که در جلسه شورای برنامه ریزی شهرستان و استان تایید و قراردادهای آن در مرکز استان منعقد می‌شود و ما فقط نقش نظارتی در اجرای پروژه‌ها را بر عهده داریم.

📍اما خیلی‌ها اداره ورزش را به سفارش پیمانکار برای اجرای پروژه‌های عمرانی متهم می‌کنند، این را قبول دارید؟

مشکل اینجاست که برخی افراد ندانسته شایعه سازی می‌کنند، طبق قانون ادارات ورزشی شهرستان‌ها اجازه واگذاری و عقد قرارداد برای اجرای پروژه‌های عمرانی را ندارند و انتخاب پیمانکار از طریق مناقصه استانی انجام می‌شود و ما فقط نقش نظارتی داریم.

📍در تعمیر و نگهداری چطور؟ کسی را سفارش کرده‌اید؟

مگر کل اعتبار تعمیر و نگهداری اماکن چقدر است که بخواهیم لابی‌گری کنیم، بد نیست مردم خوب بروجرد بدانند که کل اعتبار تعمیر و نگهداری اماکن ورزشی بروجرد در سال ۹۴، چهل میلیون تومان بوده که فقط ۱۸ میلیون تومان از آن محقق شد.

📍در خرید تجهیزات هم اینگونه بوده؟

در تجهیزات که اوضاع بدترهم هست، کل اعتبار ما در سال گذشته ۲۰ میلیون بود که با اختصاص ۵۰ درصد آن فقط ۱۰ میلیون محقق شد و اگر خیرین نبودند ما نمی‌توانستیم هیچ وسیله‌ای برای اماکن ورزشی بخریم.

📍پس شما دخل و تصرفی در اعتبارات نداشتید؟

هر اعتباری که مصوب می‌شود، با مشخص بودن محل هزینه به حساب استان واریز و پس از تایید، به حساب هیئت‌های ورزشی واریز می‌شود، پس این امکان وجود ندارد که شما آن اعتبار را جای دیگری هزینه کنید.

📍چرا موضوع اعتبارات باعث اختلاف شما و مدیرکل استان  شده است؟

بدلیل اینکه ما بسیاری از اعتبارات را با رایزنی آقای بروجردی به شکل مستقیم از وزارت ورزش دریافت می‌کنیم که به مذاق اداره کل خوش نمی‌آید و حرف مدیرکل هم این است که شما با توجه به ارتباطاتی که دارید، اعتباراتی را اخذ و مجموع اعتبارات استان را کاهش می‌دهید، اما بروجرد به عنوان دومین شهر استان نباید معطل تصمیم‌گیری‌های زمانبر اداره کل باشد و ما به خاطر توسعه ورزش مجبوریم این‌کار انجام دهیم.

📍برویم سراغ سوالی که ذهن علاقمندان به ورزش را مشغول کرده و آن اینکه نفراتی که در کنار محمود ترابی هستند با چه هدفی برای ورزش هزینه می‌کنند؟

نفراتی که شما می‌گویید خیرینی هستند که در بخش‌های اجتماعی هم مشارکت دارند، از طرفی وقتی ما دیدیم که در اعزام تیم‌ها، تجهیز و خرید امکانات ورزشی با مشکل روبرو هستیم از این عزیزان که دوستان قدیمی و چندساله من هستند کمک خواستیم و آن‌ها هم دریغ نکردند، من نمی‌دانم چرا در این شهر هر کسی در امور خیر مشارکت می‌کند او را به موارد مختلف متهم می‌کنند.

📍شاید یکی از دلایلش ورود و حضور فعال همین نفرات درانتخابات و درخواست شما برای حمایت از یک کاندیدای خاص بوده است؟

اشخاص حقیقی اختیارشان دست من نیست که با درخواست من کاری خلاف میل باطنی‌شان انجام دهند، ضمن اینکه یادمان نرود وظیفه شرعی هر کسی است که درانتخابات حضور فعالی داشته باشد.

📍بله اما وقتی نام اداره‌ای در میان باشد حکایت متفاوت می‌شود، برخی می‌گفتند محمود ترابی از بیت‌المال در انتخابات هزینه می‌کنند؟

این دیگر از آن حرف ها است، بنده با سند و مدرک اثبات می‌کنم که اداره ورزش از این حیث کوچکترین خطایی نداشته  و سالم تر از فضاهای دیگر است و این شایعات برگرفته از افکار برخی افراد سیاسی است که منافع آنها در خطر افتاده و حالا جوش منافعشان را می زنند.

📍اما سوال این است که چرا محمود ترابی به نفع کاندیدای خاص تلاش می‌کرد، این در شرایطی است که مقبولیت شما در جامعه ورزش حتی می‌توانست خود شما را در صورت کاندیداتوری راهی مجلس کند؟

من باید این سوال را کامل توضیح دهم.  در خود انتخابات بارها دیده شده که کاندیداها به نفع هم کنارمی‌روند، خب این موضوع در مورد بنده قبل از انتخابات صورت گرفت و وقتی فردی مثل آقای بروجردی و حتی نفرات شاخص دیگر حضور داشتند صلاح دیدم که وارد میدان انتخابات نشوم، اما در مورد حمایت از آقای بروجردی که می‌گویید، باید عرض کنم که این حمایت شخص محمود ترابی نبود بلکه این حمایت جامعه ورزش از ایشان بود. وقتی بسیاری از اعتباراتی که در این چندین سال به ورزش بروجرد تزریق می‌شود، با رایزنی و تلاش مجدانه آقای بروجردی صورت می‌گیرد، جامعه ورزش هم وارد عمل می‌شود و در هنگام انتخابات نقش تعیین کننده خود را بازی می‌کند، نقشی که واقعا قابل لمس می‌باشد.

📍و حرف آخر؟

آن‌هایی که این صحبت‌ها را می‌کنند تنها هدفشان تخریب است من با مدرک اثبات می‌کنم که نه تنها در اداره ورزش از بیت‌المال هزینه نشده بلکه با حضور همین خیرین که بعضا مظلوم هم واقع می‌شوند به بیت‌المال اضافه شده است، نمونه بارز آن ساخت خانه کشتی در منطقه محروم ۳۰ متری انقلاب توسط یکی از خیرین ورزشی است.

بهتر است طبق فرمایش مقام معظم رهبری در سال اقتصاد مقاومتی و اقدام و عمل ، مشکلات مردم را در عمل حل کنیم نه با شعار… به عمل کار برآید و به سخندانی نیست.

دیدگاه های وب سایت

ارسال دیدگاه

*