علی شمس: بیمه‌ها نباید خدمات ارتودنسی را لوکس تلقی کنند

شهر ایما – گروه جامعه : تنها ۲ سال از افتتاح اولین مرکز تخصصی ارتودنسی بروجرد توسط دکتر علی شمس می‌گذرد. جوان ۳۴ ساله‌ای که با بهره‌گیری از دانش روز در همین زمان محدود توانسته رضایت مردم را جلب کند.

دکتر شمس اصالتا کرمانشاهی است، برد تخصصی‌اش را از دانشگاه همدان اخذ کرده و حالا ۳ روز در هفته برای خدمات‌دهی به اهالی بروجرد در شهر ما زندگی می‌کند.

او می‌گوید اهمیت ارتودنسی برای مردم باید تشریح شود و آگاهی آنها در این زمینه افزایش پیدا کند، چرا که بیشتر مراجعین ما کسانی هستند که دیر به فکر ارتودنسی افتاده‌اند. در ذیل گزیده صحبت‌های دکتر شمس را می‌خوانید.

ارتودنسی چیست؟

ارتودنسی در لغت به معنی صاف کردن دندان ها و یکی از رشته‌های تخصصی دندان‌پزشکی است.ارتودنسی کلمه ای مرکب از دو واژه لاتین “ارتو” به معنای “صاف” و  “دنس” به معنای “دندان”.

مشکلات مراجعین متفاوت است

دلیل مراجعه بیماران به متخصص ارتودنسی متفاوت است این مشکل می‌تواند ناشی از موقعیت نادرست دندانها یا دو فک نسبت به هم و یا درجاتی از هر دو مشکل باشد، که بر اساس نوع بیماری از پلاک متحرک و ثابت استفاده می‌شود.

زمان مناسب برای ارتودنسی فک

شروع درمان ارتودنسی بستگی به نوع ناهنجاری دارد؛ در مورد بیمارانی که مشکل اسکلتی فک دارند، بهترین زمان سال‌های قبل از بلوغ است. این مسئله برای دختر خانم‌ها بین ۱۱ تا ۱۲ سالگی و برای پسر ها بین ۱۲ تا ۱۴ سالگی است. اگر از این سن بگذرد یک متخصص ارتودنسی فقط می‌تواند با استفاده از پلاک ثابت ناهنجاری را کاهش دهد.

زمان مناسب برای ارتودنسی دندان

برای حل مشکل دندان‌ها،محدودیت سنی وجود ندارد. ولی بهترین سن ویزیت جهت دندانپزشک عمومی مقارن با رویش دندانهای شیری یعنی حدود ۷ سال اول تولد است.

درمان ناهنجاری فک و دندان زمان بَر است

نقش اولیا کودکان در مراجعه به موقع به ارتودنتیست بسیار پر رنگ است، چرا که ارتودنسی حدود ۲ سال زمان می‌برد و اگر اثر بخشی آن در آینده و اطلاع رسانی دقیق از اوضاع بیمار تشریح شود بیمار دلسرد نمی‌شود.

مشکل اصلی ارتودنسی، هزینه های آن است

تعرفه‌های ارتودنسی نسبت به سایر خدمات دندانپزشکی کمی بالاتر است و اکثر مردم  بدون حمایت بیمه‌ها توان پرداخت هزینه‌ها را ندارند.
بیمه‌ها نباید خدمات ارتودنسی را لوکس و برای زیبایی تلقی کنند چرا که تاخیر در درمان ارتودنسی، سبب افزایش پوسیدگی دندان‌ها و تحلیل استخوان فک می شود. از طرفی حل مشکل بسیاری از بیماران که در تلفظ برخی کلمات ( مثل سین و شین ) مشکل دارند، حل مشکل اعتماد به نفس آنها در ادای درست کلمات است.

ارسال دیدگاه

*