جدال زودهنگام برای انتخابات شورای شهر بروجرد!

شهر ایما – گروه جامعه :‌با وجود اینکه تا انتخابات شورای شهر حدود ۶ ماه باقی مانده اما بازار تبلیغات زود هنگام در شهر بویژه در فضای مجازی داغ است.

🔹شنیده‌ها از عزم جدی بیش از یکصد نفر از افراد برای نامزدی در انتخابات شورای شهر بروجرد خبر می‌دهد. بسیاری از این افراد فعالیت زیرپوستی و گاه علنی خود را آغاز کرده‌اند؛ از مراسم فاتحه و عزا گرفته تا حضور در مراسم و مناسبت‌های گوناگون، برخی نیز که تمکن مالی و یا حامیان ثروتمندی دارند سفره‌های غذا را از هم اکنون و با حضور دهها نفر برپا داشته‌اند.

🔹در فضای مجازی بویژه در پیام رسان “تلگرام” -که حالا دیگر ابزاری محبوب و کارا در بین قشرهای مختلف مردم شده است- تبلیغات صریح‌تر و به نام های دهان پرکن با وضوح بیشتری ادامه دارد و پیش بینی می شود با نزدیک شدن به انتخابات شورای شهر تنش و بد اخلاقی ها در فضای مجازی شدت بیشتری به خود بگیرد؛ همانند آنچه که در روزهای پایانی تبلیغات مجلس اتفاق افتاد و شاهد فضایی احساسی همراه با توهین و افترا به یکدیگر بودیم.

🔹بهرحال بسیاری از چهره‌های آشنا و گمنام مصمم به ورود به شورای شهر بروجرد هستند و با توجه به کاهش تعداد اعضای شورای شهر از ۱۳ به ۹ نفر رقابت‌ها از حساسیت بیشتری برخوردار خواهد بود.

🔹اگرچه آرای قومیتی با توجه به تعدد کاندیداها می تواند شانس افرادی که طایفه و فامیل پر تعدادی دارند را افزایش دهد اما اگر مردم بروجرد در انتخابات حتی حضوری معمول و در سطح نرم کشوری نیز داشته باشند آنگاه می توان امید داشت که قومیت و قبیله نتواند اعضای شورای شهر را تعیین کند.

🔹در این بین وضعیت اعضای کنونی شورای شهر بروجرد به دلیل عملکرد آنان از سایرین سخت‌تر است و باید دید که همچنان می توانند با آرای قومی-قبیله‌ای در شورا حضور داشته باشند یا خیر.

🔹در کنار آرای قومیتی می توان به گروه های سیاسی نیز توجه کرد بویژه اینکه همزمانی انتخابات شورای شهر با انتخابات ریاست جمهوری،ناخودآگاه بخشی از فضا را به سمت سیاسی شدن سوق می‌دهد.

🔹به نظر می‌رسد اصلاح طلبان برای انتخابات شورای شهر مصمم باشند بویژه با توجه به اکثریت نمایندگان مجلس که از لیست اصلاح طلبان و حامیان دولت هستند این امیدواری در آنان وجود دارد که در مساله بررسی صلاحیت ها بتوانند گزینه‌های اصلی خود را به رقابت‌ها بیاورند.(شورای نگهبان در تایید صلاحیت نامزدهای شورای شهر نقشی ندارد).

🔹هرچند تفرقه و دو دستگی که در بین اصلاح طلبان بروجرد در انتخابات مجلس دهم وجود داشت ارائه لیست مشترک از سوی آنان را با دشواری مواجه می‌کند.

🔹بهرحال باید دید که آنان می توانند بر سر یک لیست به توافق برسند یا همانند اصولگرایان در انتخابات شورای شهر گذشته با لیست‌های مختلف ظاهر خواهند شد؟ وضعیت اصولگرایان در بروجرد نیز کم و بیش همانند اصلاح طلبان است و اختلاف نظری که بین آنها وجود دارد ارائه یک لیست مشترک را دور از ذهن می کند.

🔹با این وجود گروه‌های سیاسی امیدوارند بتوانند بر فضای قومیتی انتخابات شورای شهر غالب شوند و انتخابات این دوره را به سمت و سوی رقابت گروه‌های سیاسی و احزاب با یکدیگر بکشانند رویه‌ای که به نظر از آرای قومیتی پذیرفتنی‌تر است.

 

ارسال دیدگاه

*