برخی از بروجردی‌ها می‌توانند به اندازه دولت کار کنند

شهرایما – گروه سیاست : آرامش و حوصله اش انسان را شگفت زده می کند، حتی زمانی که به او گفتیم مخالف آمدنش به بروجرد بوده ایم واکنشی نشان نداد. می گفت : می دانستم شرایط تغییر می کند، راست می گفت خود ما هم فکر نمی کردیم به این راحتی ها با فرماندارکوهدشتی کنار بیاییم اما … خارج از القاب غیر واقعی مثل دکتر و مهندس ( که این روزها به همه می گویند) او فقط علی کورانی فر است.مردی محجوب، متین و فوق العاده احساسی، این را از بغض گلو و قرمزی چشمانش در بحث خانواده های کارگران کاشی جم متوجه شدیم. گفت و گوی خوبی بود. از همه چیز گفتیم از فوت زود هنگام پدرش که اولین دیپلمه کوهدشت بود او را در ۲ سالگی تنها گذاشت تا اهدافش برای بروجرد شهری که می گوید به شکل عجیبی مردمان و تاریخش را دوست دارد. این شما و این گفت و گوی شهرایما با فرماندار ۵۱ ساله بروجرد.

می‌خواهیم از اول شروع کنیم از آمدن پر حاشیه به بروجرد، خبر داشتید که خیلی‌ها مخالف شما هستند؟

بله خبر داشتم! البته اوایل که آقای استاندار با بنده صحبت کرد نمی‌دانستم اما کم کم متوجه شدم . اما از نوع معارفه شما معلوم بود که استاندار می‌داند که چه می‌کند؟

چه نوع معارفه‌ای!

اینکه تا دقیقه نود حتی مدیران ادارات بروجرد هم نمی‌دانستند شما قرار است فرماندار بروجرد شوید؟

آن را نمی‌دانم اما بحث آمدن بنده از یک ماه قبل وجود داشت، دلیلش هم بازنشسته شدن آقای پورقاسمیان بود.

نگران مخالفت‌ها نبودید؟

راستش را بخواهید نه! چون وقتی که به خودم مراجعه می‌کردم می‌دیدم که حتی زمانی هم که مسئولیتی نداشتم به این شهر، تاریخ و مردمانش علاقه داشتم.

چطور با حاشیه ها کنار آمدید؟

بالاخره این فضا وجود داشت و بنده خودم را برای هر برخورد و اعتراضی آماده کرده بودم البته با توجه به حمایت‌های استاندار و شناخت ظرفیت‌های بروجرد مطمئن بودم که می‌توانم مؤثر باشم. اما ایجاد توازن بین مخالفین و موافقین کار آسانی نبود؟

در این مدت سعی کردم که منافع عمومی و نیاز مردم را حتی به قیمت نادیده گرفته شدن خودم، در صدر قرار دهم، حرف مردم را بدون توجه به جایگاهشان شنیدم.

خیلی از رسانه‌ها نمی‌توانستند انتصاب یک فرماندار غیربومی را هضم کنند و حسابی به شما تاختند اما شما هیچ واکنشی نشان ندادید. چرا؟

اول این که اساسا با نقد موافقم! این را شعاری نمی‌گویم ، چون اعتقاد دارم در مدیریت اگر انتقاد نباشد مدیر خودشیفته می‌شود اما در مورد سوال شما هم باید بگویم من به همه کسانی که به شهرشان تعلق خاطر دارند و از باب نگرانی اعتراض داشتند حق می‌دهم پس نیازی به واکنش نبود.

خیالمان راحت شد با این أوصاف می‌توانیم سؤالات سخت تَر هم بپرسیم؟

بفرمایید.

یک سوال جدی منتقدان شما این بود که برای فرمانداری بروجرد یک مدیر بروجردی که بهتر از آقای کورانی فر باشد وجود نداشت؟

مدیر بومی معایب و محاسن خود را دارد، شاید یک مدیر بومی شناخت دقیق‌تری از توانمندی‌های شهر خود داشته باشد اما در سمت مقابل هم می‌تواند اسیر ملاحضات و محدودیت‌ها شود پس این موضوع یک امر نسبی است و بر اساس قابلیت‌های یک مدیر نتایج متفاوت خواهد داشت.

ولی این جواب ما نبود! بهتر از شما وجود نداشت؟

در استان‌های دیگر را نمی‌دانم اما در سطح مدیریت ارشد استان لرستان شما فکر می‌کنید وجود داشت؟!

از این بحث بگذریم. می‌خواهیم راجع به بودجه از شما بپرسیم، بالاخره از حیث اعتبارات ما کجای استان هستیم؟

پیش از این هم انتقاداتی در مورد بودجه بروجرد وجود داشت و من توضیح دادم که تخصیص اعتبار بر اساس شاخص‌های کشوری است و کسی نمی‌تواند به اجتهاد خودش آن را تغییر دهد، مولفه‌هایی از جمله جمعیت، وسعت و…. در میزان آن تاثیر دارد.

با این توضیح بودجه بروجرد چند درصد اعتبارات استان است؟

حدود ١۴ درصد

واقعا؟!

بله. با تلاش‌هایی که انجام دادیم بودجه بروجرد از ۲۹ میلیارد تومان به ۴۲ میلیارد تومان در سال جاری افزایش یافت و این یعنی ۱۴ درصد از اعتبار ۶۰۴ میلیاردی کل استان.

بروجرد به لحاظ تاریخی و فرهنگی جایگاه رفیعی در کشور دارد این موضوع چقدر شما را برای جذب سرمایه و اعتبارات بیشتر تشویق می‌کند؟

بروجرد شهری مستعد، متنوع و پرظرفیت است، اما شرایطی که در حال حاظر دارد زیبنده این تاریخ و تمدن نیست! بروجرد نباید درجا بزند و به گذشته اکتفا کند، با حرف هم اتفاقی نمی‌افتد باید از تمام توان و ظرفیت این شهر استفاده شود، ما افرادی را در این شهر داریم که می‌توانند به اندازه دولت کار کنند.

فکر نمی‌کنید همین افرادی که می‌گویید از کارشکنی‌ها خسته‌اند؟

بدون تعارف باید گفت که در مقایسه با خرم آباد ریسک سرمایه گذاری در بروجرد بسیار بالا است، در سالیان اخیر به سرمایه گذاران بی احترامی شده و این عزیزان شرایط را برای سرمایه گذاری مساعد ندیده‌اند، جهت‌گیری بنده این است که باید راه را برای ورود بخش خصوصی بیش از گذشته هموار کنیم.

این راه هموار کردن‌ها موقتی، نمایشی و انتخاباتی نیست؟

نه! فرماندار مدیر سیاسی هست اما کار سیاسی نمی‌کند. اولویت بنده در هر مدتی که اینجا باشم جذب سرمایه‌گذار، ایجاد اشتغال و بهبود وضعیت معیشت مردم است.

ما در کارخانه‌هایی که در سالیان گذشته توسط بخش خصوصی راه اندازی شده مانده‌ایم چرا برای بهبود اوضاع آن ها کاری نمی‌کنید؟

این مشکلات در گذشته ایجاد شده با این حال ما هم برای سرپا نگه داشتن آن‌ها در تلاشیم، اما بحث من ورود صنایع پیشرو و متفاوت است صنایعی که تولید را بر اساس بازار فروش تنظیم می‌کند.

فکر نمی‌کنید که توجه به زیرساخت‌هایی نظیر راه‌آهن، فرودگاه و منطقه ویژه مانع از گریز سرمایه‌گذار می‌شود و باید از حالت شعار انتخاباتی خارج شود؟

البته من اعتقاد دارم که با تلاش‌هایی که در همین مدت کوتاه داشته‌ایم میل سرمایه‌گذاری بیشتر شده است، در مورد پروژهایی که اشاره شد هم اگر عزم جزمی باشد کار نشد ندارد!

یعنی این عزم وجود نداشته است؟

من فقط می‌دانم که مشکلات سر راه این پروژه‌ها کم نیست! در بخش راه‌آهن تملک اراضی مسئله ساز شده و فرودگاه هم باید توجیه اقتصادی داشته باشد چرا که بسیاری از فردگاه‌های کشور زیان‌دهِ شده‌اند و همین کار را سخت می‌کند!

برویم سراغ چند حاشیه؟

برویم!

چرا این همه جلسه برگزار می‌کنید! به نظر شما این جلسات خروجی هم دارد؟

قبول دارم که جلسات باید اصلاح شود، کمیته‌های فرعی و کارشناسی می‌توانند در عدم موازی کاری، کیفی سازی و کاربردی شدن جلسات مؤثر باشد.

می‌گویند هوای همشهریان خود را دارید و مراجعات اهالی کوهدشت به فرمانداری زیاد شده، حقیقت دارد؟!

واقعا برای من مراجعین متفاوت نیستند. اگر هم منظورتان آشنا و فامیل است که من نه وقت ملاقات‌های خصوصی را دارم و نه تمایلش را.

همین الان از فرمانداری شایعاتی به گوش می‌رسد که برای جایگزینی بخشدار شما تحت فشار هستید؟

نه. البته آن کسی که مد نظر شماست خودش تلاش می‌کند که بیاید اما بحثش برای ما جدی نیست و در دستور کار ما هم قرار ندارد!

۱ سوال شخصی هم بپرسیم؟

در خدمتیم

چند فرزند دارید؟

۳پسر. محمدرضا، امیررضا و امیر محمد که به ترتیب ۲۶ و ۲۳ و ۲۰ ساله هستند

پس بزرگ شده‌اند و ذهن شما را خیلی درگیر نمی‌کنند؟ ب

له. خوشبختانه با تمام تمرکز در خدمت مردم هستم.

ارسال دیدگاه

*