قرارهای سازندگی قرارگاه خاتم‌الانبیا(ص) در بروجرد ناتمام ماند

شهر ایما – گروه جامعه: پنج پروژه عمرانی تقاطع غیر هم‌سطح میدان امام، بازارچه ساحلی پل پیامبر اعظم(ص)، طرح توسعه امامزاده جعفر(ع)، چهارراه باغمیری و میدان صفا برای ساخت به قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیا(ص) واگذار شده بود.

سال گذشته بود که خبر از مشارکت قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیا(ص) در پروژه‌های عمرانی شهرستان بروجرد فراگیر شد تا پای نمایندگان این قرارگاه را به جلسات اداری شورا و فرمانداری باز کند. بااینکه ارزش مشارکت این قرارگاه در پروژه‌های عمرانی شهرستان بروجرد بالغ‌بر ۱۰۰ میلیارد تومان برآورد شده بود اما حرف‌وحدیث‌ها و دستان خالی از پول شهرداری بروجرد مانع از دوام و بقای کار در این زمینه شد.

پروژه‌هایی که برای آبادانی حریف می‌طلبد

پنج پروژه عمرانی شامل تقاطع غیر هم‌سطح میدان امام، بازارچه ساحلی پل پیامبر اعظم(ص)، طرح توسعه امامزاده جعفر(ع)، چهارراه باغمیری و میدان صفا به قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیا(ص) واگذار شد تا با آستین همت این نهاد عمرانی رنگ و رویی از عمران و آبادانی بر رخسار شهر بروجرد زده شود و پروژه‌هایی که سال‌ها بود حریفی برای آبادانی می‌طلبید سرانجام تعین تکلیف شود.

پروژه پر سروصدای تقاطع غیر هم‌سطح میدان امام که در ورودی این شهر قرار دارد از آن پروژه‌هایی بود که بدون عقد قراردادهای رسمی و گذران مراحل اداری توسط قرارگاه آغاز شد تا میدان امام شاهد تحولی در ساخت آن باشد اما طرح‌های ساخت‌وساز در این میدان به سبب نداشتن مصوبه و قرارداد رسمی با شورا و اعتراضات مردمی به عدم کارشناسی بودن اجرای این پروژه و صرف هزینه‌های میلیاردی ناتمام ماند و قرارگاه خاتم با صرف هزینه‌ای به گفته اعضای شورا بالغ‌بر چهار میلیارد تومان این میدان را رها کرد تا سرانجام مشارکت در دیگر پروژه‌ها نیز نامشخص شود.

دست‌خالی شهرداری و طرح‌های بر زمین‌مانده

حالا شورای پنجم درصدد یافتن راهی برای تعامل و مشارکت دوباره با قرارگاه خاتم در پروژه‌های عمرانی این شهر است تا تکلیف پنج پروژه پیشنهادی به این نهاد سازندگی را مشخص کند. هرچند استاندار پیشین لرستان در آن زمان قول داده بود که ۳۰ درصد از هزینه‌های مشارکت در این پروژه‌ها را خود تقبل نماید اما با اتمام عمر مدیریت وی در استان لرستان این وعده‌ووعیدها نیز به فراموشی سپرده شد تا دست شهرداری نیز از این محل کوتاه شود.

با وضعیت البته مشخص بحران مالی در شهرداری بروجرد و نبود منابع مالی برای تأمین حداقل‌های موردنیاز اجرای این پروژه‌ها واگذاری آن به قرارگاه خاتم منطقی به نظر می‌رسد هرچند شهرداری توان تأمین خواسته‌های قرارگاه را نیز برای منابع مالی این پروژه‌ها ندارد اما حرف از قول و قرارهایی است که به‌جای پول نقد ما به ازای مشارکت اقتصادی قرارگاه در پروژه‌ها پرداخت شود و انتفاع منابع بخشی از ساخت‌وسازهای ساختمان تخریب‌شده شهرداری به این نهاد به‌جای هزینه‌های ساخت پروژه میدان امام واگذار شود.

محمدابراهیم بیاتی رئیس شورای شهر بروجرد با ارائه توضیحاتی دراین‌باره به خبرنگار شهر ایما می‌گوید: پروژه میدان امام مصوبه شورای شهر چهارم را نداشت و بنابراین ظرفیت اجرایی نداشت چراکه هر پروژه‌ای که در شهرداری اجرا می‌شود باید مصوبه شورا را داشته باشد و تنها در حد یک تفاهم‌نامه بین قرارگاه خاتم و شهردار وقت بود که شهردار وقت برای اجرایی کردن این تفاهم‌نامه باید مصوبه شورای شهر را دریافت می‌کرد و به دلیل عدم انجام این کار شورای چهارم مانع ادامه کار در این میدان شد و پس‌ازآن شورای پنجم با بررسی قراردادهای موجود متوجه شد این تفاهم‌نامه با نداشتن مصوبه شورای شهر ضمانت‌نامه اجرایی ندارد.

وی می‌افزاید: تاکنون چندین جلسه با نمایندگان قرارگاه خاتم در جهت بیان مطالبات شهرداری بروجرد برگزارشده که در این راستا مطرح شد که قرارگاه خاتم باید تشریفات اداری قرارداد منعقدشده شامل مناقصه و دعوت از پیمانکار را انجام دهد.

دیگر ایراد شورای پنجم به این قرارداد قیمت بالای قرارگاه برای اجرای این پروژه بود. رئیس شورای شهر بروجرد دراین‌باره بیان می‌کند: این قیمت بالاتر از قیمت استاندار و حدود ۵۲ میلیارد تومان بود که با بررسی‌های انجام‌شده در شهرداری مشخص شد این قیمت بالاتر از ارزش واقعی آن است.

وی خاطرنشان می‌کند: بنابراین وارد مذاکره با قرارگاه شدیم که در آخرین جلسه هفته گذشته در تهران به‌اتفاق سرپرست شهرداری و مسئول سازمان عمران با حضور نماینده بروجرد آخرین بررسی‌ها انجام شد و شورای شهر پیشنهاد داد با توجه به وضعیت مالی شهرداری و عدم توانایی مالی پرداخت پول یا واگذاری زمین به‌جای هزینه‌های ساخت این پروژه، هم‌زمان سایت شهرداری برای احداث به‌صورت مشارکتی به قرارگاه واگذار شود تا از محل مشارکت ساخت این سایت هزینه‌ای که صرف میدان امام می‌شود تأمین شود اما قرارگاه این پیشنهاد را نپذیرفت.

قول و قرارهای مدیران استانی اجرایی نشد

بیاتی تصریح می‌کند: نهایتاً تصمیم گرفته شد با رایزنی نماینده بروجرد در مجلس با استاندار جدید استان جلسه‌ای با حضور اعضای شورا برگزار شود تا بتوان از توانمندی استاندار برای اجرای پل میدان امام استفاده شود و در صورتی استاندار برای کمک به شهرداری بروجرد اعلام آمادگی نماید با پیشنهادات ارائه داده‌شده می‌توان این پل را اجرا کرد اما تا استاندار پای‌کار نیاید پلی هم ساخته نمی‌شود تا زمانی که شهرداری از این وضعیت بحرانی نجات یابد و پس‌ازآن قرارگاه بر اساس تعهدات خود کار خود را ادامه دهد.

وی البته قول و قرار استاندار قبلی را در تأمین مالی اجرای این پروژه یادآور می‌شود و اینکه قرار بود استاندار وقت ۳۰ درصد هزینه ساخت این پروژه را به‌صورت نقدی کمک کند و ۷۰ درصد مابقی را از محل واگذاری زمین‌های منابع طبیعی که به تملک شهرداری درمی‌آید به قرارگاه خاتم تأمین کند که با رفتن وی این قول بستر عملی پیدا نکرد.

رئیس شورای شهر بروجرد دیگر پروژه‌های در نظر گرفته‌شده برای مشارکت قرارگاه خاتم در بروجرد را این‌چنین برشمرد: در کنار پل غیر هم‌سطح میدان امام پروژه‌های دیگری شامل چهارراه باغمیری، میدان صفا، امامزاده جعفر(ع) و بازارچه زیر پل پیامبر اعظم(ص) در نظر گرفته شد که آن‌ها هم مشکلات خاص خود را داشته و در بیشتر آن‌ها شهرداری توان خرید و تملک اراضی برای اجرای پروژه‌ها را نداشته و به همین دلیل تاکنون اجرایی نشده است.

به‌این‌ترتیب و با عدم بسترسازی‌ها مناسب به دلیل ناتوانی مالی شهرداری بروجرد، دست قرارگاه خاتم‌الانبیا(ص) در سازندگی عمرانی شهر بروجرد کوتاه ماند تا این ظرفیت عظیم عمرانی در سایه تغافل نهادهای مرتبط رنگ و بوی فراموشی به خود گیرد و پرونده آن همچنان باز باقی بماند.

رئیس کمیسیون فنی تخصصی شورای شهر بروجرد با اشاره به جلسه اخیر اعضای شورای شهر با نمایندگان قرارگاه خاتم در تهران به‌منظور دستیابی به توافق نهایی به شهر ایما می‌گوید: در این جلسه بنا شد قرارگاه خاتم مجدداً پروژه‌ها به‌ویژه تقاطع غیر هم‌سطح میدان امام را بازبینی کند تا پس‌ازآن در یک کارگروه این موضوع را بررسی کنند.

فریبرز محسنی می‌افزاید: استاندار قبلی قول داده بود ۳۰ درصد هزینه این پروژه را تأمین کند تا مابقی هزینه‌ها از محل زمین‌های منابع طبیعی که تغییر کاربری داده می‌شود تأمین شود که با رفتن استاندار قبلی عملیاتی شدن این موضوع منوط به توافق استاندار فعلی است و به همین منظور قرار است در جلسه‌ای با حضور استاندار فعلی این موضوع موردبحث قرار گیرد.

وی بیان می‌کند: تنها پروژه‌ای که از میان پروژه‌های واگذارشده به قرارگاه در مرحله عملیاتی قرار گرفت تقاطع غیر هم‌سطح میدان امام بود که متأسفانه به دلیل اینکه کل پروژه‌ها تابعی از تصمیمات اولیه بودند همگی بلاتکلیف هستند.

رئیس کمیسیون فنی تخصصی شورای شهر بروجرد تصریح می‌کند: باید مشخص شود استاندار جدید تعهدات استاندار قبلی را که اتفاقاً مکتوب هم نشده و در حد رسانه‌ای بوده، می‌پذیرد یا خیر که در صورت پذیرش استاندار باید نسبت به تأمین هزینه‌های اجرای این پروژه‌ها به دنبال واقعی ساختن رقم پروژه‌ها و تأمین و پرداخت آن‌ها بود.

انتهای پیام/