سرمایه‌گذاری بروجرد در پیچ سرمایه گریزی

شهر ایما – گروه جامعه: بخش عمده‌ای از بیکاری شهرستان بروجرد با سرمایه‌گذاری و استفاده از ظرفیت‌های ناب این شهرستان و رفع موانعی همچون عوامل سرمایه گریزی، مرتفع می‌شود.

شهرستان بروجرد  با وسعتی بیش از ۱۶۰۶ کیلومترمربع و جمعیتی افزون بر ۳۶۰ هزارنفری خود دومین شهر استان لرستان است که ظرفیت‌های فروانی در حوزه سرمایه‌گذاری دارد و می‌تواند به‌عنوان قطب مهم اقتصادی در غرب کشور مطرح و برجسته شود.

ظرفیت‌های بالقوه بروجرد برای سرمایه‌گذاری

بروجرد با بهره‌گیری از طبیعتی بکر و منحصربه‌فرد با گونه‌های طبیعی مختلف، آثار تاریخی و طبیعتی چهارفصل و زیبا می‌تواند به‌عنوان قطب مهمی درزمینهٔ توسعه گردشگری و اقتصاد فرهنگی به شمار آمده و با توسعه امکانات موردنیاز به‌تناسب نیاز گوی سبقت را از دیگر شهرستان‌های هم‌جوار با موقعیت مشابه برباید.

بی‌شک توسعه شهرستان بروجرد در حوزه گردشگری می‌تواند به میزان قابل‌توجهی در رفع معضل بیکاری این شهرستان در آینده مؤثر باشد و گرد محرومیت دائمی از چهره این شهرستان استان لرستان با توسعه روزافزون خود بزداید.

اما شهرستان مستعد بروجرد باوجود ظرفیت‌های قابل‌توجهی که در خود دارد، هنوز نتوانسته است در حوزه‌های مختلف حق خود را استیفا کرده و به توسعه متوازن در منطقه دست یابد و باوجوداینکه در پهنه خود شهرک‌های صنعتی، مناطق گردشگری بکر و حتی یکی از ناب‌ترین صنایع‌دستی جهان را دارد، هنوز که هنوز است با این موضوع بیگانه است.

متأسفانه باوجود تمام ظرفیت‌های که در این شهر نهفته، سرمایه‌گذاری در بخش‌های مختلف در این ‌شهر مستعد راضی‌کننده و در حد مطلوب نیست و بسیاری از ظرفیت‌های این شهر در غبار فراموشی به هدررفته و مانند گیاهی که برای رشد  و بالندگی مناسب است، هرز می‌شود.

بسترسازی و ایجاد فضایی امن در این زمینه یکی از اموری است که وجود آن در بروجرد به‌شدت احساس می‌شود و مدیران استان امروز به میزان قابل‌توجهی در این حوزه دخیل هستند.

تأمین امنیت سرمایه‌گذاری

محسن رازانی روزبهانی از سرمایه‌گذارانی بروجردی است که سال‌ها در حوزه‌های مختلف صنایع تبدیلی کشاورزی سرمایه‌گذاری کرده و از یک کارگاه کوچک فعالیت خود را آغاز کرده است. وی به شهر ایما می‌گوید: قوانین معمولاً راهگشا و تسهیل‌کننده هستند اما مشکل عمده برای سرمایه‌گذاری در بروجرد تفسیر قوانین و سلیقه‌ای عمل کردن مجریان است که آن‌قدر عرصه را برای سرمایه‌گذار تنگ می‌کنند که عطایش را به لقایش می‌بخشند.

این سرمایه‌گذار بروجردی سود و کسب درآمد را مهم‌ترین انگیزه برای سرمایه‌گذاری دانسته و می‌افزاید: برای سرمایه‌گذاری اولویت‌هایی نظیر امکانات منطقه، مواد اولیه، بازار فروش، نیروی انسانی و مواردی ازاین‌دست باید در نظر گرفته شود.

رازانی لازمه سرمایه‌گذاری در سطح شهرستان بروجرد را وجود امنیت بالا ازنظر حمایت قضائی، اجتماعی و فرهنگی دانسته و بیان می‌کند: وجود این عوامل سبب می‌شود سرمایه‌گذار با فراغ بال وارد عرصه سرمایه‌گذاری شود اما متأسفانه بعضاً دیده می‌شود برخی  مدیران استانی و شهرستانی برای راحت کردن کار خود تضمینی به سرمایه‌گذار برای تأمین موارد یادشده نمی‌دهند و همین امر سبب می‌شود سرمایه‌گذار سرمایه خود را از این شهر بیرون برده و آن را درجایی که امنیت پایداری دارد صرف کند.

وی تسهیل درروند اعطای تسهیلات بانکی را مهم دانسته و تصریح می‌کند: متأسفانه مشکلات بانکی نظیر بدهی و معوقات بزرگ‌ترین عامل تعطیلی واحدهای تولیدی شهرستان بروجرد است که اغلب حمایتی نیز از سوی مسئولان به دلیل جدا بودن سازوکار بانک‌ها از دولت انجام نمی‌شود و اگر وضعیت به همین منوال ادامه پیدا کند نصیب واحدها تعطیلی خواهد بود.

عدم ریسک‌پذیری مدیران از عوامل سرمایه گریزی در بروجرد

فرماندار بروجرد در گفت‌وگو با شهر ایما با اشاره به عوامل سرمایه گریزی می‌گوید: بدنه اداری و نگرش نادرست کارکنان آن به سرمایه‌گذاران بخش خصوصی می‌تواند در گریز سرمایه از این شهرستان مؤثر باشد.

علی کورانی فر لزوم ایجاد نگاه و فضایی مثبت و استقبال از سرمایه‌گذاران را مهم ارزیابی کرده و می‌افزاید: باید نگاه به سرمایه گذران نگاهی مبتنی برجذب سرمایه‌گذاران باشد چراکه نگاه منفعت طلبانه به سرمایه‌گذاران توسط سیستم اداری سبب بی‌مهری و بی‌انگیزگی آن‌ها خواهد شد.

وی عدم ریسک‌پذیری مدیران را از دیگر عوامل سرمایه گریزی در بروجرد طی سال‌های گذشته دانسته و بیان می‌کند: همان‌طور که مقام معظم رهبری می‌فرمایند مدیریت باید ریسک‌پذیر و شجاع باشد و بدنه اداری نیز نباید ملاحظه خود را کند و اگر تهدیدی و ریسکی در این زمینه وجود دارد با پذیرش آن درروند سرمایه‌گذاری تسریع کند.

فرماندار بروجرد همکاری بانک‌ها درروند اعطای تسهیلات موردنیاز سرمایه‌گذاران را به‌عنوان عاملی دیگر برای جذب سرمایه‌گذاران مؤثر دانسته و عنوان می‌کند: بانک‌ها باید با ایجاد سازوکاری آسان فرایند اعطای تسهیلات را تسهیل کنند.

وی معتقد است که باید مشکلات را از داخل شهر حل کرد و با برنامه‌ای مشخص و با مشارکت دستگاه‌های اداری، مردم، مسئولان، دانشگاهیان و فرهیختگان نسبت به جذب سرمایه‌گذار اقدام کرد و از سویی از حضور سرمایه‌گذاران در این شهرستان استقبال شده و راه برای حضور آن‌ها هموار شود.

ظرفیت‌های بروجرد برای سرمایه‌گذاری

کورانی فر به لزوم استفاده از اهرم‌های تشویقی برای حضور سرمایه‌گذار در این شهرستان اشاره‌کرده و می‌گوید: بسته برنامه‌ریزی سرمایه‌گذاری، اشتغال و تولید استان در حال تدوین است که برش شهرستانی آن با نظر همه دستگاه‌ها درزمینهٔ اعمال مشوق‌ها در حوزه‌های مختلف تدوین‌شده و امید است تا اواخر خردادماه نهایی و جمع‌بندی شود.

وی با اشاره به ظرفیت‌های بی‌شمار بروجرد در زمینه‌های مختلف این شهرستان را مستعد سرمایه‌گذاری دانسته و اظهار می‌کند: جذابیت پروژه‌ها در شهرستان بروجرد بیش از هر جای دیگر در استان لرستان است.

فرماندار بروجرد وجود صنعتگران ماهر و قوی بروجردی را ظرفیت دیگر برای سرمایه‌گذاری دانسته و می‌افزاید: در حال حاضر تولیدات این شهرستان در زمینه‌های مختلف در دیگر شهرهای کشور عرضه‌شده و با استقبال خوبی مواجه می‌شود.

شناسایی عوامل سرمایه گریزی، تضمین سود برای سرمایه‌گذار و وجود تسهیلاتی تشویقی، شکستن قوانین سخت‌گیرانه در جذب سرمایه‌گذار و ایجاد فضای پایدار و با امنیت در سطح شهر و استان ازجمله عواملی است که مدیران استانی و شهرستانی باید در برنامه‌ریزی‌های بلند و میان‌مدت خود نسبت به جذب سرمایه‌گذاران در این شهرستان به آن‌ها توجه ویژه داشته باشند.

انتهای پیام/

ارسال دیدگاه

*