بازار بی‌رونق کتاب بروجرد در قبضه عناوین بی‌محتوا

شهر ایما – گروه جامعه: این روزها اگر سری در بازار کتاب بچرخانیم سردی و سکون حاکم بر آن را درخواهیم یافت به‌گونه‌ای که حتی برگزاری نمایشگاه‌های کتاب با ارائه تخفیف بالا نیز نتوانسته این رخوت و سکون را از بازار کتاب بروجرد بزداید.

البته نقش گسترش ارتباطات در بستر فضای مجازی و مطالعه و تحقیق در این فضا را در عدم گرایش به خرید کتاب‌های جدید نمی‌توان نادیده گرفت که پس‌ازآن یکی از عمده دلایل عدم استقبال از خرید کتاب در شهرستان بروجرد نبود ظرفیت‌های فعال و مناسب برای فروش کتاب است.

نمایشگاه‌های کتاب با تخفیف‌های بالا

برای همین است که در طول سال چندین نمایشگاه غیردائمی فروش کتاب در بروجرد در کنار چند کتاب‌فروشی مطرح و دائمی این شهر برگزار می‌شود تا به مناسبت‌های مختلف هر بار با تخفیف بسیار از ۲۰ تا ۵۰ درصد قیمت کتاب شهروندان را برای خرید کتاب‌های خود وسوسه کنند.

به سراغ یکی از این نمایشگاه‌های عرضه کتاب با تخفیف ۵۰ درصدی که در سطح شهر بروجرد برگزارشده می‌رویم. نمایشگاهی که عناوین متعددی از کتب مختلف در آن جمع‌آوری‌شده که البته با نگاهی گذرا به عناوین آن می‌توان دریافت که بیشتر عناوین موضوعاتی مرتبط با کودکان و علم روانشناسی همچون درآمدزایی، دوست‌یابی، همسر داری و موضوعاتی ازاین‌دست است.

عناوینی با محتوای مضر

بیشتر عناوین موجود در چنین نمایشگاه‌هایی فاقد ارزش محتوایی بوده و حتی بعضاً برای سنین مختلف نیز مضراتی دارد همچون آموزش مسائل جنسی برای کودکان و نوجوانان در سایه آموزش مسائل دوست‌یابی و یا ترویج بازاریابی شبکه‌ای و مزایای آن، که از اساس در کشور ما رد شده و مفهومی غربی در بازاریابی است.

البته به گفته یکی از این نمایشگاه داران کتاب در بروجرد انتشار این کتاب‌ها از بالا مجوز گرفته‌اند و اگر بد است آن‌ها نباید این کتاب‌ها را مجوز بدهند و ما فقط فروشنده هستیم! البته این درست است که وزارت ارشاد با اغفال خود نسبت به دادن مجوز به این عناوین کتاب‌ها که اتفاقاً اصلاً هم موضوعات کاربردی و مهمی ندارند و صرفاً به بیان چند تجربه نظری از نویسنده و البته توصیه‌هایی مثلاً برای پولدار شدن و تجارت می‌پردازد، مجوز ورود به بازار کتاب کشور را داده است اما سؤال ما به اینجا ختم نشد و در ادامه پرسیدم مگر هر چیزی در بازار بود باید در بازار کتاب به فروش برسد؟ که مسئول نمایشگاه اظهار بی‌اطلاعی می‌کند و ترجیح می‌دهد در قبال این سؤال سکوت کند.

کسب‌وکار کساد کتاب‌فروشی‌های بروجرد

اما به سراغ مهدی مرادی مدیر فروشگاه کتاب شهر بروجرد می‌روم تا در گفت‌وگویی با وی چالش‌های این موضوع در شهر را بررسی نمایم. وی در گفت‌وگو با شهر ایما می‌گوید: مقصر اصلی عرضه این کتب و برپایی این‌چنین نمایشگاه‌هایی قطعاً اداره ارشاد اسلامی است چراکه سازمان تبلیغات اسلامی با هزینه‌ای نزدیک به ۸۰۰ میلیون تومان نمایندگی فروشگاه کتاب شهر در بروجرد را دریافت کرده و تمامی کتاب‌ها با مجوزهای لازم و تحت نظارت کامل در این مجموعه عرضه می‌شود اما از سویی کسانی هستند که با ارائه تخفیف ۶۰ تا ۸۰ درصدی نمایشگاهی برپا می‌کنند که کسب‌وکار دیگر کتاب‌فروشی‌ها را کساد کرده و به‌راحتی تبلیغ می‌کنند و ذائقه فرهنگی مردم در مطالعه کتاب را با عناوین این‌چنینی تغییر می‌دهند.

وی می‌افزاید: برخی نویسندگان غربی سرشناس همچون جان مورفی کتاب‌هایی در رابطه با اصول موفقیت و یا فروش موفق دارند و تمامی مطالبی که در آن‌ها درج‌شده جنبه روانشناسانه دارد اما برخی دیگر از نویسندگان این مطالب را در کنار مسائل جنسی و خانوادگی با عناوین مخاطب پسندی نوشته‌اند که برای جامعه هدف ایرانی اسلامی بسیار مضر است.

مدیر فروشگاه کتاب شهر بروجرد تأکید می‌کند که مطالبی که با دین و آئین ما تضادی ندارد و با فرهنگ کشور هم‌خوانی دارد در کتاب‌فروشی‌های کتاب شهر سراسر کشور زیر نظر سازمان تبلیغات اسلامی عرضه می‌شود و هیچ‌یک از عناوین مشکل‌دار در این کتاب‌فروشی‌ها عرضه نمی‌شود و هر کتابی پیش از عرضه در کتاب شهر توسط کارشناسان امر بررسی و تائید محتوا می‌شود.

وی در رابطه با عرضه برخی عناوین کتاب‌ها با تزهای روشنفکری غرب درزمینهٔ تجارت و کسب‌وکار در میان این کتاب‌ها تصریح می‌کند: فروش این کتاب‌ها در میان عناوین کتاب‌های ایران خود بار منفی مضاعفی دارد که متأسفانه با ترویج این افکار در زمینه‌های مختلف به‌تدریج اندیشه‌های دشمنان انقلاب اسلامی در کشور رواج یافته و جوان ایرانی را میراث دار اندیشه‌های غربی می‌کند.

تزهای روشنفکری غرب در بازار کتاب

مرادی بیان می‌کند: مطمئن باشید دشمنان ایران برای جوانان ما اقدام مثبت و دلسوزانه‌ای انجام نمی‌دهند و آن‌هایی که از راه این‌گونه تجارت‌ها با فرمول غربی صاحب ثروت‌های کلان شده‌اند مطمئناً ثروت آن‌ها حلال نیست چراکه راه تجارت اسلامی در قرآن و احادیث و متون و مکاسب شیخ انصاری و شهید ثانی به‌وضوح ذکرشده است که طالبان ثروت حلال باید این مطالب را فراگیرند نه اندیشه‌های منحط غرب و افراد معلوم‌الحال.

وی هدف از انتشار این‌چنین کتبی را در کشور انحراف افکار جوانان ذکر کرده و می‌افزاید: یک سری ناشر خودفروخته این کتاب‌ها را با تخفیف بالا در سطح کشور برای دسترسی آسان مردم عرضه می‌کنند و متأسفانه برخی محافل و مجالس همچون کلاس‌های روانشناسی نیز این‌چنین کتب روانشناسی غربی را برای آموزش ترویج می‌دهند.

بودجه فرهنگی ادارات بروجرد کجا هزینه می‌شود؟

مدیر فروشگاه کتاب شهر بروجرد ضعف عملکرد نهادهای دولتی درزمینهٔ ترویج فرهنگ مطالعه صحیح را از دیگر معضلات این حوزه دانسته و می‌افزاید: مشخص نیست بودجه‌های فرهنگی ادارات بروجرد در چه زمینه‌ای هزینه می‌شود که نیروهای فرهنگی فعال سطح شهر اطلاعی از این موضوع ندارند. برخی نهادها نسبت به هدیه دادن کتاب به زیرمجموعه‌های خود اقدام می‌کنند اما بیشتر ادارات چنین کاری انجام نمی‌دهند و این بی‌توجهی یک ضعف است.

وی در خاتمه پیشنهادی هم می‌دهد که اگر نمایشگاه‌های برگزارشده زیر نظر یکی از نهادها با عناوین مشخص باهدف مردم و نه درآمدزایی صرف برگزار شود مطمئناً نتایج بهتری خواهد داشت و عنوان می‌کند: در این مجموعه فرهنگی تلاش شده با برگزاری برنامه‌های مناسبتی همچون قرآن بخوان کتاب بگیر و یا اعطای کتب هدیه به بانوان باحجاب برتر درزمینهٔ ارزش‌های اسلامی فعالیت‌های فرهنگی با محوریت کتاب صورت پذیرد.

به  دنبال این قضایا سری هم به دیگر کتاب‌فروشی‌های معتبر شهر بروجرد می‌زنم تا ببینم در آن‌ها هم می‌توانم ردپایی از کتاب‌های بی‌محتوای غربی را پیدا کنم که خوشبختانه پس از جستجوی فراوان چیزی از این عناوین را پیدا نکردم.

رضا ترابی گودرزی رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی بروجرد در رابطه باوجود چنین کتاب‌هایی در این نمایشگاه‌ها به شهر ایما می‌گوید: این نمایشگاه‌ها مجوز فعالیت خود را از اداره ارشاد دریافت می‌کنند و مکان برپایی نمایشگاه را نیز با شهرداری قرارداد می‌بندند و کتاب‌هایی از انتشاراتی‌های مختلف عرضه کرده و به‌صورت سیار کل شهرهای کشور را می‌گردند.

ایجاد تعادل بین عرضه و تقاضای کتاب

وی بابیان اینکه همه درخواست‌ها برای برپایی نمایشگاه کتاب تائید نمی‌شود، می‌افزاید: بین مصرف‌کننده و فروشندگان حد وسطی را بر اساس نیاز و ذائقه شهروندان به خرید کتاب در نظر می‌گیریم و گاه حتی ممکن است این نمایشگاه‌ها به‌صورت فصلی برگزار شود.

رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی بروجرد با اشاره به مشکلات کتاب‌فروشی‌های دائمی بیان می‌کند: این‌گونه نیست که با برپایی متعدد این نمایشگاه‌ها و عرضه کتب با تخفیف بالا کسب‌وکار کتاب‌فروشی‌های دائمی را کساد کنیم بلکه تعداد نمایشگاه‌های غیردائمی بر اساس لزوم و گاه به‌صورت مناسبتی برپا می‌شوند.

وی با تأکید بر لزوم ایجاد تعادل بین عرضه و تقاضای کتاب عنوان می‌کند: از سویی گاهی لازم است به علاقه‌مندان کتاب و کتاب‌خوانی تسهیلاتی ازجمله تخفیفات بالا برای خرید کتاب ارائه شود که این کار با برپایی نمایشگاه‌های کتاب غیر دائم انجام می‌شود.

ترابی در رابطه با عناوین عرضه‌شده در این نمایشگاه‌ها نیز این‌چنین توضیح می‌دهد: کتاب‌های عرضه‌شده در این نمایشگاه‌ها عمدتاً از انتشارات مطرح و برتر کشور هستند که پیش از برگزاری آن عناوین عرضه‌شده کنترل می‌شود و در هنگام برگزاری نیز بازدیدهایی از کتاب‌فروشی‌ها شده و اگر مواردی خاص مشاهده شود به آن‌ها تذکر داده می‌شود.

البته فروش کتاب در این نمایشگاه‌ها نیز آن‌چنان است که نمایشگاه  داران توان کرایه واحدهای تجاری برای یک ماه به ارزش بیشتر از ۱۰ میلیون تومان رادارند همچنان که رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی بروجرد دراین‌باره بیان می‌کند: فروش این نمایشگاه‌ها نسبتاً مناسب است و باوجود اجاره‌بهای بالای واحدهای تجاری و یا اماکن شهرداری که آن‌ها اجاره می‌کنند، درآمد خوبی از برپایی این نمایشگاه‌ها نصیب عوامل برگزارکننده می‌شود.

به‌هرروی آشفته‌بازار کتاب بروجرد که البته مخاطبان کمی هم در بحبوحه گسترش بستر شبکه‌های اجتماعی و رویگردانی مردم از مطالعه کتاب ندارد امروز با بی‌توجهی مسئولان فرهنگی به بستری برای ترویج اندیشه‌های غربی و کتب بی‌محتوا تبدیل‌شده که تا تلنگری به آن‌ها زده نشود از خواب غفلت بیدار نمی‌شوند.

انتهای پیام/

ارسال دیدگاه

*