داستان یک روز پر تنش در بروجرد

شهر ایما – گروه جامعه: روزنامه اعتماد امروز در گزارشی با عنوان « دو شهردار در یک شهر!» به بررسی تحولات اخیر شهرداری بروجرد از موضوع کودکان کار تا چگونگی دو شهرداره شدن بروجرد در یک روز پرداخته است.

ثمر هاشمی در این گزارش می نویسد:

روز آخر دی ماه بود که روابط عمومی شهرداری بروجرد تصویری از دستگیری کودکان آب‌نبات فروش شهر بروجرد را منتشر کرد؛ کاری که بازتاب‌های زیادی در رسانه‌ها و شبکه‌های اجتماعی به دنبال داشت و از طرف مردم و مسوولان تقبیح شد. بعد از آن بود که چند نفر از اعضای شورای شهر بروجرد، تصمیم  به استیضاح شهردار بروجرد گرفتند. اقدامی که با کارشکنی‌های زیادی مواجه شد و یک سوال، جواب ساده از شهردار، ۱۰ روز طول کشید. در نهایت چهارشنبه هفته گذشته شهردار عزل شد اما مشکلات بروجرد و شهرداری آن تمام نشد.

با وجود اینکه شهرداری بر اساس قانون به هیچ عنوان نمی‌تواند بدون سرپرست و متولی بماند، فرماندار بروجرد از امضای حکم سرپرست جدید شهرداری که اعضای شورای شهر بروجرد معرفی کرده بودند سر باز زد و شهر و شهرداری بروجرد یک روز بدون متولی ماند.

فرماندار بروجرد روز بعد بدون طی روند قانونی، سرپرستی جدید برای شهرداری تعیین کرد و با یک فکس از طرف وزارت کشور، داستان را پیچیده‌تر از قبل کرد. شهر بروجرد از روز پنجشنبه گذشته دو سرپرست دارد. دو سرپرستی که هردو سر کارند و هیچ‌کدام سرپرست قانونی و رسمی نیستند. به گفته چند نفر از شهروندان بروجرد به روزنامه اعتماد، مردم این شهر خواستار حل سریع مساله و رعایت قانون و ضوابط ‌اند.

رضا بهنودفر، نایب‌رییس شورای شهر بروجرد درباره این موضوع گفت: «داستان شهرداری بروجرد، داستان مثنوی هفتاد من کاغذ شده است. ما به دنبال مساله حاد کودکان کار که در بروجرد به وجود آمد، خواستیم آبی روی آتش افکار عمومی بریزیم و به دلیل ناکارآمدی‌های شهردار تصمیم به عزل او گرفتیم و از ریاست شورا خواستیم که این امر با سوال از شهردار و استیضاح او صورت بگیرد. بالاخره بعد از چند نوبت نامه‌نگاری و تذکر قانونی موفق شدیم چهارشنبه هفته گذشته، جلسه را ترتیب داده و بر اساس قانون شهردار را عزل کردیم.»

بهنودفر با بیان اینکه بعد از عزل شهردار، ابراهیم صارمی که از شهرداران سابق بروجرد هستند را به عنوان سرپرست شهرداری معرفی کردیم، ادامه داد: «متاسفانه از آنجایی که شورای شهر بروجرد با تحکم خاصی از سوی ریاست شورا اداره می‌شود، ریاست شورا با دلایل گوناگونی از سرپرستی صارمی خودداری کردند و گفت که شهردار جدید در راه است و قرار است حکمش ابلاغ شود. ما در جواب گفتیم، ما به حکم شهردار جدید کاری نداریم و می‌خواهیم برای یک دقیقه هم که شده، به قانون احترام بگذاریم و قانون در شهر اجرا شود. »

به گفته این استاد جامعه‌شناسی، به جای اینکه کمیته انطباق که فرماندار مسوول آن بود، به دنبال تعیین سرپرست و متولی برای شهر باشد، فرماندار مستقر از این کار استنکاف کرد و بهانه‌های متفاوتی برای مشخص نشدن سرپرست آوردند و حکم سرپرست جدید شهرداری را اعلام نکرد و در اقدامی که نظیر آن در کشور وجود ندارد، برای شهردار بروجرد از وزیر کشور امضا گرفتند و بدون اینکه تشریفات قانونی به جا بیاید، سرپرست جدید مشخص شد.

بهنودفر با اشاره به اینکه هرکسی که به عنوان سرپرست شهرداری انتخاب می‌شود باید دو سوم اعضا به آن رای بدهند، گفت: «هر چقدر صحبت کردیم که این کار قانونی نیست و حکم وزیر کشور را نمی‌توان به شکل کپی و در یک کیسه پلاستیکی ابلاغ کرد، فرماندار و معاونت استانداری توجهی نکردند و گفتند که اصلا نیازی به معارفه نیست. روز پنجشنبه عملا دو سرپرست برای شهرداری وجود داشت.»

او به این سوال که چه کسی باید پاسخگوی این روند غیرقانونی باشد، پاسخ داد: «چون کمیته انطباق در هر شهری ناظر بر روند اجرای قانون است، مشخصا کمیته انطباق و در راس آن فرماندار، مسوول این نابسامانی است. متاسفانه فرماندار محترم از پذیرش مصوبه قانونی شورا که اعضای آن منتخبین مردم هستند، به دلیل اینکه تحت فشار گروه‌ها و ارگان‌های خارج از دولت مستقر قرار گرفته، سرپیچی می‌کند.»

نایب‌رییس شورای شهر بروجرد ادامه داد: «ما دو سال است به اینکه فرمانداری که نماینده دولت باشد در شهر نداریم، اعتراض داریم. متاسفانه رایحه تدبیر و امید به شهر بروجرد نرسیده است. ما ۵ سال است منتظریم. مردم این دیار خیلی متعهدانه و آگاهانه چه در هر دو انتخابات از دولت حمایت کردند. مردم بروجرد به این امید که فرماندار دولت محور باشد، به دولت آری گفتند.»

بهنود با بیان اینکه اگر دولت سری به استان لرستان و به خصوص بروجرد نزند، شاهد کج‌کارکردی‌های دیگری خواهیم بود و آن زمان دود آن به چشم همه ما می‌رود، توضیح داد: «من واقعا نگران هستم. از اصحاب رسانه می‌خواهیم که صدای ما را به گوش دولت برساند. ما دیگر به استان امیدی نداریم و از استان گذشته‌ایم. در استان یکسری بازی‌های سیاسی و طایفه محوری وجود دارد که صدای ما به هیچ کجا نمی‌رسد. ما نیاز داریم کسی در شهر روی کار باشد که دولت محور باشد. مردم باید بدانند که دولت روحانی در شهر مستقر است. ما بعد از روی کار آمدن دولت روحانی تغییر چندانی ندیدیم و حتی کج‌کارکردی‌های بیشتری را هم شاهد بوده‌ایم. فرماندار بروجرد در زمین مخالفان دولت و باقیمانده تیم قبلی بازی می‌کند.»

همچنین محمد پرهام، عضو شورای شهر بروجرد هم با بیان اینکه ما با وجود تمام کارشکنی‌ها به دلیل اینکه آبروی شهر و کشور در میان بود، دنبال عزل شهردار بودیم، گفت: «عزل ایشان می‌توانست یک مقداری آب رفته را به جوی بازگرداند. در نهایت با تمام ناهمکاری‌هایی که در شورای شهر برای عزل شهردار وجود داشت، چهارشنبه هفته گذشته شهردار عزل شد. ما از توضیحاتی که او داد، قانع نشدیم. ما می‌خواستیم برای یک دقیقه هم که شده، قانون در شهر اجرا شود و این پیام به مردم کشورخودمان و دنیا منتقل شود که با کسانی‌که حقوق این کودکان را رعایت نمی‌کنند، برخورد می‌شود. از خود شهردار خواستیم که استعفا بدهد اما او با جدیت مقاومت کرد و استعفا نداد و در نهایت عزل شد.»

پرهام ادامه داد: «همان روز هم سرپرستی برای شهرداری تعیین کردیم با این دید که بنا بود فرماندار همان روز حکم سرپرستی را امضا کند چرا که شهرداری نمی‌تواند حتی یک روز بدون متولی بماند. انتظار ما از فرماندار این بود که پیگیر انتصاب سرپرست باشد تا حکم شهردار در وزارت کشور زده می‌شود ولی او گفت که خرم‌آباد است و شهر بروجرد رسما یک روز بدون متولی بود.»

به گفته او، نهایتا روز پنجشنبه فرماندار مدعی شد که فکسی از وزارت کشور ارسال شده و حکم شهردار در آن است. در حالی که همه ما می‌دانیم فرآیند صدور حکم برای شهردار این است که معاون عمرانی استاندارد و ریاست شورا باید به وزارت کشور رفته و حکم را دریافت کنند و طی مراسمی رسمی معارفه انجام شود. این تشریفات قانونی متاسفانه مراعات نشد و مقصر این داستان فرماندار بروجرد است.

او با بیان اینکه ما این همه در دو دوره به دولت کمک کردیم، انتظار داشتیم که کارگزاران این دولت به ویژه فرماندار که بالاترین مقام اجرایی هر شهر است، حداقل قانون را رعایت کند، گفت: «خواسته ما خیلی هم غیرقانونی نبود و نیست. من فکر می‌کنم آقای فرماندار مسائل قانونی را رعایت نکرد. الان شهرداری دو سرپرست دارد و معلوم نیست دقیقا چه اتفاقی افتاده است.»

پرهام از فرماندار پرسید: «چه بر سر انتخاب ما آمد؟ چرا مسکوت ماند؟ چرا یک شبانه‌روز شهرداری بدون سرپرست و شهردار بود؟ امکان ندارد که یکی از گسترده‌ترین نهادهای خدماتی در یک شهر بدون مسوول و متولی باشد. فرماندار باید به این سوالات مهم پاسخ دهد.»

انتهای پیام/

ارسال دیدگاه

*